Damrak koerst af op positief begin, Wall Street blijft dicht
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak lijkt maandag licht hoger te beginnen aan de eerste volle handelsweek van september. De handelsdag zal naar verwachting relatief rustig verlopen aangezien Wall Street gesloten blijft vanwege de Dag van de Arbeid. Ook is het cijferseizoen op de Amsterdamse beurs vrijwel afgelopen. Later deze week komen alleen nog postkluisjesbedrijf InPost en biotechnoloog Vivoryon met hun resultaten.
Beleggers kijken vooral uit naar de rentebesluiten van de Amerikaanse Federal Reserve en de Europese Centrale Bank (ECB). De beleidsmakers van de Fed vergaderen op 19 en 20 september opnieuw over het rentetarief en op de financiële markten wordt gehoopt dat de centrale bank dan zal afzien van een verdere verhoging. De ECB komt op 14 september bijeen. In de eurozone zal de rente naar verwachting wel verder worden verhoogd om de inflatie verder terug te dringen.
Afgelopen weekend gaf de Belgische centralebankpresident Pierre Wunsch aan dat de ECB nog even heeft te gaan met het verhogen van de rente. Ook andere centralebankpresidenten, onder wie die van Oostenrijk en Duitsland, hebben verklaard dat het nog te vroeg is voor een rentepauze in het eurogebied.
Sinds november
De Aziatische aandelenmarkten wonnen maandag terrein. Vooral de Chinese beurzen lieten stevige winsten zien door de hoop op meer steunmaatregelen van de overheid om de kwakkelende economie aan te jagen. De Hang Seng-index in Hongkong steeg 2,3 procent onder aanvoering van de vastgoedbedrijven. Zo werd Country Garden 13,5 procent meer waard. De noodlijdende projectontwikkelaar heeft een akkoord bereikt over een verlenging van de terugbetaling van een obligatielening en wist daarmee wanbetaling te voorkomen. De beurs in Shanghai won 1,1 procent en de Nikkei in Tokio sloot 0,7 procent hoger.
De Europese beurzen sloten vrijdag gemengd. De AEX steeg 0,3 procent tot 746,05 punten en de MidKap verloor 0,4 procent tot 877,06 punten. De graadmeters in Frankfurt en Parijs zakten tot 0,7 procent. Londen won 0,3 procent. Op Wall Street eindigde de Dow Jones 0,3 procent hoger op 34.837,71 punten. De brede S&P 500 klom 0,2 procent en techbeurs Nasdaq daalde een fractie.
De euro was 1,0787 dollar waard tegen 1,0784 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,3 procent meer op 85,80 dollar. Vrijdag kostte Amerikaanse olie al voor het eerst sinds november vorig jaar meer dan 85 dollar per vat. Brentolie steeg 0,2 procent in prijs tot 88,72 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De verkoopgolf in technologieaandelen hield dinsdag aan op Wall Street, gevoed door groeiende zorgen over de hoge waarderingen in de sector. Daarbij maken beleggers zich steeds meer zorgen of de enorme investeringen in AI wel terugverdiend kunnen worden. Ook zorgen over mogelijke renteverhogingen van de Amerikaanse centrale bank hangen boven de markten.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) hekelt Amerikaanse voorstellen die ASML zouden dwingen zijn export naar China verder te beperken. "Exportcontrole werkt gewoon het beste als landen samenwerken uit overtuiging en niet als beleid over de grenzen wordt opgelegd", zei hij in een gesprek met media na overleg in Washington.
7 uur geledenPARAMARIBO (ANP/RTR) - Het Maleisische staatsoliebedrijf Petronas heeft opnieuw een belangrijke olie- en gasvondst gedaan voor de kust van Suriname. Dat maakte de Surinaamse president Jennifer Simons dinsdag bekend tijdens een energieconferentie. De vondst werd gedaan in het zogeheten Blok 52 in het diepzeegebied, dat op ongeveer 125 kilometer van de kust ligt.
7 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Een evacuatieplan is in gang gezet om honderden schepen met ongeveer 11.000 zeevarenden die vastzitten in de Golf veilig via de Straat van Hormuz te laten vertrekken. Dat gebeurde nadat Iran en de VS een staakt-het-vuren hadden bereikt, maakte een scheepvaartagentschap van de Verenigde Naties dinsdag bekend.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De stroomprijs in Nederland stijgt woensdagavond naar verwachting tot het hoogste niveau in jaren, blijkt uit gegevens van handelsplatform Epex Spot. Ook in andere Europese landen stijgt de stroomprijs door een recordvraag naar koeling vanwege de hoge temperaturen. Als gevolg daarvan gaat de dynamische stroomprijs naar het hoogste niveau ooit, volgens vergelijkingssite Keuze.nl.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Heineken eindigde dinsdag bovenaan de AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam. De bierbrouwer heeft de Braziliaan Rafael Oliveira als nieuwe topman benoemd. Hij volgt Dolf van den Brink op, die in januari aankondigde te vertrekken. De AEX-index sloot dinsdag fors lager doordat de chipbedrijven eindigden met flinke minnen.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Voor het eerst sinds 2008 hebben architectenbureaus weer genoeg opdrachten voor ongeveer een halfjaar, maakte de Koninklijke Bond van Nederlandse Architectenbureaus (BNA) bekend na onderzoek. Dat is opvallend omdat de sector de afgelopen jaren juist te maken had met vertragingen bij bouwprojecten en economische onzekerheid.
12 uur geleden