Damrak koerst af op positief begin, Wall Street blijft dicht
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak lijkt maandag licht hoger te beginnen aan de eerste volle handelsweek van september. De handelsdag zal naar verwachting relatief rustig verlopen aangezien Wall Street gesloten blijft vanwege de Dag van de Arbeid. Ook is het cijferseizoen op de Amsterdamse beurs vrijwel afgelopen. Later deze week komen alleen nog postkluisjesbedrijf InPost en biotechnoloog Vivoryon met hun resultaten.
Beleggers kijken vooral uit naar de rentebesluiten van de Amerikaanse Federal Reserve en de Europese Centrale Bank (ECB). De beleidsmakers van de Fed vergaderen op 19 en 20 september opnieuw over het rentetarief en op de financiële markten wordt gehoopt dat de centrale bank dan zal afzien van een verdere verhoging. De ECB komt op 14 september bijeen. In de eurozone zal de rente naar verwachting wel verder worden verhoogd om de inflatie verder terug te dringen.
Afgelopen weekend gaf de Belgische centralebankpresident Pierre Wunsch aan dat de ECB nog even heeft te gaan met het verhogen van de rente. Ook andere centralebankpresidenten, onder wie die van Oostenrijk en Duitsland, hebben verklaard dat het nog te vroeg is voor een rentepauze in het eurogebied.
Sinds november
De Aziatische aandelenmarkten wonnen maandag terrein. Vooral de Chinese beurzen lieten stevige winsten zien door de hoop op meer steunmaatregelen van de overheid om de kwakkelende economie aan te jagen. De Hang Seng-index in Hongkong steeg 2,3 procent onder aanvoering van de vastgoedbedrijven. Zo werd Country Garden 13,5 procent meer waard. De noodlijdende projectontwikkelaar heeft een akkoord bereikt over een verlenging van de terugbetaling van een obligatielening en wist daarmee wanbetaling te voorkomen. De beurs in Shanghai won 1,1 procent en de Nikkei in Tokio sloot 0,7 procent hoger.
De Europese beurzen sloten vrijdag gemengd. De AEX steeg 0,3 procent tot 746,05 punten en de MidKap verloor 0,4 procent tot 877,06 punten. De graadmeters in Frankfurt en Parijs zakten tot 0,7 procent. Londen won 0,3 procent. Op Wall Street eindigde de Dow Jones 0,3 procent hoger op 34.837,71 punten. De brede S&P 500 klom 0,2 procent en techbeurs Nasdaq daalde een fractie.
De euro was 1,0787 dollar waard tegen 1,0784 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,3 procent meer op 85,80 dollar. Vrijdag kostte Amerikaanse olie al voor het eerst sinds november vorig jaar meer dan 85 dollar per vat. Brentolie steeg 0,2 procent in prijs tot 88,72 dollar per vat.
Meer uit Financieel
MIAMI (ANP) - Het Amerikaanse softwarebedrijf Palantir Technologies heeft in het eerste kwartaal van dit jaar zijn omzet in de Verenigde Staten ruim verdubbeld, grotendeels door opdrachten van de Amerikaanse overheid. De nettowinst nam met ruim de helft toe, werd maandag na het slot van de Amerikaanse beurzen bekend. Het concern verhoogde zijn winst- en omzetverwachting voor heel het jaar.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-lidstaten moeten voorlopig vasthouden aan tijdelijke, gerichte maatregelen met een beperkte financiële impact in antwoord op de energiecrisis. Dat heeft Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) de ministers van Financiën maandag op het hart gedrukt. Die waren in Brussel bijeen om onder meer over de economische gevolgen van de oorlog in Iran te spreken, waaronder de gestegen energieprijzen.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten zijn maandag in het rood geëindigd door oplaaiend geweld in het Midden-Oosten. Beleggers deden een stap terug na een explosie op een Zuid-Koreaans schip in de Straat van Hormuz. Daarnaast meldden de Verenigde Arabische Emiraten raketten vanuit Iran te hebben onderschept. Dat dreef de olieprijzen stevig op.
8 uur geledenGRAFSCHAFT (ANP/DPA) - Haribo heeft afgelopen jaar meer snoep verkocht dan ooit. Volgens het Duitse bedrijf komt dat doordat mensen vaker voor andere zoetigheden dan chocolade kiezen door de hoge cacaoprijs. In de Benelux riep Haribo vorig jaar colasnoepjes terug nadat in Nederland in enkele snoepjes cannabis was aangetroffen, maar die gebeurtenis heeft wereldwijd ogenschijnlijk weinig impact gehad.
11 uur geledenPRAAG (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, met een beursnotering in Amsterdam, is het "sterk oneens met de gepresenteerde conclusies en beweringen" in een rapport van Hunterbrook. Dit onderzoeksplatform met investeringsactiviteiten maakte maandag bekend dat de defensieleverancier zijn cijfers over verkopen zou hebben verfraaid. Ook zouden er ruzies in de top van het bedrijf spelen.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, dat in januari naar de Amsterdamse beurs ging, is maandag hard onderuitgegaan op het Damrak. Het aandeel sloot met een verlies van ruim 13 procent, nadat de handel in aandelen CSG eerder op de dag kortstondig werd stilgelegd. Toen stond het aandeel ruim 20 procent lager.
12 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-landen willen in gesprek blijven met de Verenigde Staten over de handelsdeal, maar zijn ook bereid te kijken naar eventuele maatregelen tegen de verhoogde importtarieven van 25 procent voor auto's. Dat stelden meerdere ministers van Financiën voorafgaand aan een vergadering van de eurolanden in Brussel.
13 uur geleden