Damrak koerst af op positief begin nieuwe beursweek
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index lijkt maandag hoger te beginnen aan de nieuwe week. Die begint vrij rustig nu het kwartaalcijferseizoen nagenoeg achter de rug is. Later in de week verschuift de aandacht onder meer naar de economische groeicijfers van de Amerikaanse en de Duitse economie. Ook brengt de Amerikaanse Federal Reserve woensdag de notulen van de laatste beleidsvergadering naar buiten, die mogelijk meer inzicht geven in de toekomstige rentestappen van de centrale bank.
Beleggers houden daarnaast het World Economic Forum (WEF) in het Zwitserse Davos in de gaten. Die top voor regeringsleiders, politici en topbestuurders uit het bedrijfsleven vindt normaal in januari plaats, maar werd vanwege corona uitgesteld. Ook blijven de inflatiezorgen en de vrees dat de sterke prijsstijgingen de economie zullen afremmen boven de markten hangen.
De belangrijkste aandelenmarkten in Azië lieten maandag een gemengd beeld zien. De Nikkei in Tokio was een positieve uitschieter en eindigde 1 procent in de plus. De Hang Seng-index in Hongkong noteerde tussentijds 1 procent lager door koersdruk bij de Chinese techbedrijven.
Air France-KLM
Winkelvastgoedfonds Retail Estates meldde dat de resultaten in het boekjaar 2021-2022 die van het boekjaar voor het uitbreken van de coronacrisis hebben overtroffen. De bezettingsgraad keerde terug op het niveau van voor corona, waarbij de 245 Nederlandse winkelpanden vrijwel volledig zijn verhuurd.
Ook gaat de aandacht uit naar Air France-KLM. Luchtvaartmaatschappij KLM moest zondag tientallen vlucht schrappen vanwege personeelstekorten. Voor maandag annuleert de luchtvaartmaatschappij 28 vluchten, dus 14 zogeheten retourvluchten, binnen Europa vanwege personeelsgebrek.
Euro
In Madrid staat Siemens Gamesa in de belangstelling. Siemens Energy legt ruim 4 miljard euro neer voor de rest van de aandelen van de grootste windmolenproducent ter wereld die het nog niet bezit. Siemens Energy had al bevestigd een bod te overwegen op de Duits-Spaanse maker van windturbines.
De euro was 1,0604 dollar waard, tegen 1,0551 dollar een dag eerder. Verschillende bestuurders van de Europese Centrale Bank hebben recent hun zorgen geuit over de waardedaling van eenheidsmunt ten opzichte van de dollar. De verwachting dat de ECB in juli de rente mogelijk sterk zal verhogen om de koers van de euro te ondersteunen en de inflatie aan te pakken neemt daardoor toe.
Een vat Amerikaanse olie kostte 0,8 procent meer op 111,21 dollar. Brentolie werd 1 procent duurder op 113,68 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag fors gestegen, omdat de ruime overwinning van de Democraten bij de tussentijdse verkiezingen in de Verenigde Staten de hoop voedt bij beleggers dat de oorlog met Iran snel kan eindigen. Daardoor daalden ook de olieprijzen fors.
10 minuten geledenDÜSSELDORF (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Duitse defensieconcern Rheinmetall heeft voor de tweede keer in enkele maanden zijn omzetverwachting verlaagd, vanwege een verwachte vertraging bij een groot project. Het betekent wederom een tegenslag voor de Europese fabrikant van onder meer munitie en pantservoertuigen.
40 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De ANWB stapt vrijdag naar de kortgedingrechter in Utrecht om een staking die de vakbonden voor maandag hebben aangekondigd bij onder meer de Wegenwacht-dienst. De verkeersorganisatie wil voorkomen dat automobilisten met pech straks hulpeloos langs de weg komen te staan, omdat rondrijdende ANWB-medewerkers het werk hebben neergelegd.
1 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - De stikstofplannen van het kabinet leiden waarschijnlijk tot stevige krimp van het aantal veehouderijen in Nederland, voorzien onderzoekers van de Wageningse universiteit. Ze denken dat op termijn 10 tot 30 procent van de veehouders zal kiezen voor bedrijfsbeëindiging, door het in juni aangekondigde maatregelenpakket.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) moet waarschijnlijk "een havikachtige koers" blijven volgen en op de hoede zijn voor inflatieschokken. Dat heeft Klaas Knot gezegd volgens persbureau Bloomberg. De Nederlandse kandidaat om ECB-president Christine Lagarde op te volgen, is eerder door economen vaak beschouwd als een zogeheten havik, een duidelijke voorstander van renteverhogingen om de inflatie in te dammen.
3 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De olie- en gasprijzen zijn woensdag fors gedaald. Dat gebeurde nadat Donald Trump heeft gezegd dat de kans op aanvallen op Iran kleiner wordt. Een vat ruwe Brentolie kost daardoor voor het eerst sinds begin oktober weer minder dan 100 dollar per vat.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ahold Delhaize was woensdag na publicatie van de kwartaalcijfers een van de grote winnaars op de Amsterdamse beurs. De eigenaar van Albert Heijn, Etos, Gall & Gall en bol verlaagde zijn jaarprognose na de cyberaanval vorige maand. Beleggers hadden dit al voorzien, maar zagen ook dat de schade meeviel. Daarnaast hadden beleggers aandacht voor de uitslagen van de midterms in de Verenigde Staten. Na winst van de Democraten werden door heel Europa bedrijven gelinkt aan schone energie hoger gezet.
4 uur geleden