Damrak koerst af op lager begin na renteverlagingen in China
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak lijkt dinsdag licht lager te beginnen aan de nieuwe handelsdag. Beleggers verwerken onder meer de nieuwe renteverlagingen in China en kijken uit naar de opening van Wall Street, waar de beurshandel na een lang weekeinde wordt hervat. De aandacht gaat deze week verder uit naar de verklaringen die president Jerome Powell van de Amerikaanse centralebankenkoepel Federal Reserve zal afleggen voor het Congres.
Vorige week besloot de Fed te pauzeren met het verhogen van de rente in de strijd tegen de hoge inflatie na tien verhogingen op rij. Wel zinspeelde de centrale bank op verdere verhogingen later dit jaar. Powell verschijnt woensdag en donderdag voor speciale commissies van het Huis van Afgevaardigden en de Senaat om toelichting te geven op het monetair beleid van de Fed.
De andere Europese beurzen lijken eveneens met kleine minnen te openen. De Aziatische aandelenmarkten gingen dinsdag overwegend omlaag, ondanks nieuwe renteverlagingen in China. Dit keer verlaagde de Chinese centrale bank de rentetarieven voor leningen met een looptijd van een en vijf jaar. Door de leenkosten te verlagen hoopt Beijing het kwakkelende economische herstel aan te jagen.
Bezoek buitenlandminister VS
De verlaging van het vijfjarige rentetarief, dat dient als een referentiekader voor de hypotheekrente in China, viel echter wat tegen. De aandelen van Chinese vastgoedbedrijven en projectontwikkelaars lieten dan ook stevige verliezen zien en de Hang Seng-index in Hongkong verloor daardoor 1,7 procent.
De beurs in Shanghai daalde 0,3 procent. Beleggers reageerden ook op de ontmoeting van de Chinese leider Xi Jinping met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken. Tijdens de ontmoeting zou Xi hebben benadrukt dat een stabiele relatie tussen China en de VS goed is voor de wereld. De Nikkei in Tokio eindigde 0,1 procent in de plus.
TKH, bestelling Ebusco
TKH liet weten dat een onderdeel van de technologiegroep een contract heeft gekregen van windenergiebedrijf Ørsted voor de levering van kabels voor een zeewindpark in Taiwan. Financiële details van de deal werden niet bekendgemaakt.
Ebusco heeft een nieuw contract getekend met het Duitse openbaarvervoersbedrijf NIAG voor negentien elektrische bussen van twaalf meter en twaalf bussen van achttien meter. De levering van de bussen staat gepland voor eind 2024.
Euro- en oliekoers
De euro bleef vrijwel ongewijzigd op 1,0922 dollar. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,4 procent minder op 70,76 dollar. Brentolie werd 0,3 procent goedkoper op 75,88 dollar per vat.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump verhoogt de wereldwijde importheffing die hij vrijdag invoerde van 10 naar 15 procent, meldt hij op zijn Truth Social.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz verwacht dat de tariefdruk op de Duitse economie lager wordt na de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof. Dat oordeelde vrijdag dat een groot deel van de heffingen die president Donald Trump invoerde illegaal was.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De president van de Europese Centrale Bank Christine Lagarde liep weg bij een toespraak van de Amerikaanse handelsminister Howard Lutnick, omdat ze zijn anti-Europese retoriek ongepast vond in die setting. Dat zei ze zaterdag in een interview met The Wall Street Journal. Lagarde liep vorige maand weg van een diner op het World Economic Forum toen Lutnick zich negatief uitliet over Europa.
4 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP) - Tientallen landen, waaronder de Verenigde Staten en China, hebben opgeroepen tot "veilige, betrouwbare en robuuste" kunstmatige intelligentie. Dat staat in een verklaring die zaterdag werd uitgegeven na een grote top in New Delhi. De verklaring bevatte geen concrete toezeggingen. Wel werden verschillende vrijwillige, niet-bindende initiatieven benadrukt, waaronder het internationaal bundelen van AI-onderzoekscapaciteiten.
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof dat een deel van de importheffingen die president Donald Trump heeft opgelegd onwettig is, is volgens de Franse president Emmanuel Macron goed nieuws. Het toont volgens hem aan dat het goed is om in democratieën een tegenwicht te hebben tegen de macht.
7 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG/AFP) - India en Brazilië hebben afgesproken de samenwerking op het gebied van kritieke mineralen en zeldzame aardmetalen te versterken. Dat zei de Indiase premier Narendra Modi na gesprekken in New Delhi met de Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof over de importheffingen van Donald Trump en de stappen die de president daarop zette, zorgen ervoor dat de onzekerheid over het handelsklimaat waarschijnlijk verder aanhoudt. Dat laat ING-econoom Bert Colijn weten.
8 uur geleden