Damrak koerst af op lager begin na renteverlagingen in China
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak lijkt dinsdag licht lager te beginnen aan de nieuwe handelsdag. Beleggers verwerken onder meer de nieuwe renteverlagingen in China en kijken uit naar de opening van Wall Street, waar de beurshandel na een lang weekeinde wordt hervat. De aandacht gaat deze week verder uit naar de verklaringen die president Jerome Powell van de Amerikaanse centralebankenkoepel Federal Reserve zal afleggen voor het Congres.
Vorige week besloot de Fed te pauzeren met het verhogen van de rente in de strijd tegen de hoge inflatie na tien verhogingen op rij. Wel zinspeelde de centrale bank op verdere verhogingen later dit jaar. Powell verschijnt woensdag en donderdag voor speciale commissies van het Huis van Afgevaardigden en de Senaat om toelichting te geven op het monetair beleid van de Fed.
De andere Europese beurzen lijken eveneens met kleine minnen te openen. De Aziatische aandelenmarkten gingen dinsdag overwegend omlaag, ondanks nieuwe renteverlagingen in China. Dit keer verlaagde de Chinese centrale bank de rentetarieven voor leningen met een looptijd van een en vijf jaar. Door de leenkosten te verlagen hoopt Beijing het kwakkelende economische herstel aan te jagen.
Bezoek buitenlandminister VS
De verlaging van het vijfjarige rentetarief, dat dient als een referentiekader voor de hypotheekrente in China, viel echter wat tegen. De aandelen van Chinese vastgoedbedrijven en projectontwikkelaars lieten dan ook stevige verliezen zien en de Hang Seng-index in Hongkong verloor daardoor 1,7 procent.
De beurs in Shanghai daalde 0,3 procent. Beleggers reageerden ook op de ontmoeting van de Chinese leider Xi Jinping met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken. Tijdens de ontmoeting zou Xi hebben benadrukt dat een stabiele relatie tussen China en de VS goed is voor de wereld. De Nikkei in Tokio eindigde 0,1 procent in de plus.
TKH, bestelling Ebusco
TKH liet weten dat een onderdeel van de technologiegroep een contract heeft gekregen van windenergiebedrijf Ørsted voor de levering van kabels voor een zeewindpark in Taiwan. Financiële details van de deal werden niet bekendgemaakt.
Ebusco heeft een nieuw contract getekend met het Duitse openbaarvervoersbedrijf NIAG voor negentien elektrische bussen van twaalf meter en twaalf bussen van achttien meter. De levering van de bussen staat gepland voor eind 2024.
Euro- en oliekoers
De euro bleef vrijwel ongewijzigd op 1,0922 dollar. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,4 procent minder op 70,76 dollar. Brentolie werd 0,3 procent goedkoper op 75,88 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Experts verwachten dat de woonboulevards ook dit jaar weer een kleine piek in bezoekers hebben op tweede paasdag. Hoewel het allang niet meer de aantallen van vroeger zijn, zoeken mensen volgens de kenners nog altijd naar vertier met het gezin. De laatste jaren lopen de bezoekersaantallen wel weer op.
21 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Kappers kiezen er steeds vaker voor om als zelfstandig ondernemer te werken. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van data uit het Handelsregister van de Kamer van Koophandel (KVK). Op 1 april staan er ruim 27.000 kappers ingeschreven als zzp'er bij de KVK, een stijging van 17 procent ten opzichte van vijf jaar eerder. Nu werkt meer dan driekwart van de ingeschreven kappers als zzp'er.
1 uur geledenWENEN (ANP/RTR) - Oliekartel OPEC+ is bezorgd over de kostbare aanvallen op energiefaciliteiten in het Midden-Oosten en de vrijwel volledige blokkade van de Straat van Hormuz voor de scheepvaart door Iran. Dat staat in een verklaring van de OPEC+ die is ingezien door persbureau Reuters. De OPEC+ vergadert zondag over de productie.
17 uur geledenKOEWEIT (ANP/RTR/AFP) - Het staatsolieconcern van Koeweit zegt dat een Iraanse drone-aanval zware schade heeft aangericht aan oliefaciliteiten in de Golfstaat. Volgens Kuwait Petroleum Corporation is er brand ontstaan bij olie-infrastructuur door de aanval.
19 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG) - Landen van oliekartel OPEC+, geleid door Saudi-Arabië en Rusland, gaan hun productie verder verhogen te midden van de oorlog in het Midden-Oosten en de sterk gestegen olieprijzen. Volgens afgevaardigden van de OPEC+ tegen persbureau Bloomberg gaat het productievolume in mei met 206.000 vaten per dag omhoog. Zondagmiddag is er overleg van de OPEC+.
20 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - De veertig grootste beursgenoteerde bedrijven van Duitsland in de DAX-index op de aandelenbeurs in Frankfurt gaan dit jaar een recordbedrag aan dividend uitkeren aan de aandeelhouders. Dat meldt advies- en accountantskantoor EY in een onderzoek. In totaal gaat het om een bedrag van 55,3 miljard euro, een stijging van bijna 6 procent vergeleken met vorig jaar.
22 uur geledenMILAAN (ANP/BLOOMBERG) - Meerdere luchthavens in Italië waarschuwen luchtvaartmaatschappijen voor beperkingen bij de bevoorrading van vliegtuigbrandstof door de oorlog in het Midden-Oosten. Het gaat om de luchthavens van Bologna, Milaan Linate, Treviso en Venetië. De voorraad aan kerosine op die vliegvelden is beperkt.
23 uur geleden