Damrak koerst af op lager begin laatste volle handelsdag 2024
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak lijkt maandag lager te beginnen aan de laatste volle handelsdag van het jaar. Dinsdag sluiten de Euronext-beurzen, waaronder die in Amsterdam, om 14.00 uur. Op Wall Street wordt op oudjaarsdag wel de hele dag gehandeld. Op nieuwjaarsdag zijn de Europese en Amerikaanse beurzen gesloten. Op donderdag 2 januari gaat het nieuwe beursjaar van start.
De Amsterdamse hoofdindex sloot het jaar 2023 af op 786,82 punten en koerst op een winst in 2024 van ongeveer 12 procent. Het is de tweede jaarwinst op rij voor de AEX, die in 2023 ruim 14 procent wist te winnen. De index begon dit jaar sterk en steeg in de eerste jaarhelft in rap tempo naar een recordniveau van bijna 945 punten in juli, waarna een scherpe daling volgde tot ongeveer 860 punten begin augustus. De index keerde snel terug tot bijna 924 punten, maar staat sinds half oktober onder de 900 puntengrens.
De Aziatische aandelenmarkten gingen overwegend omlaag, na de lagere slotstanden op Wall Street afgelopen vrijdag. In Tokio was het al de laatste beursdag van het jaar en eindigde de Nikkei 1 procent lager. De Japanse hoofdindex wist dit jaar ongeveer 19 procent te winnen. De Hang Seng-index in Hongkong verloor een fractie en de hoofdindex in Shanghai klom 0,1 procent.
Jeju Air
De Kospi in Seoul daalde 0,2 procent, na een sterker dan verwachte daling van de industriële productie in het land en de aanhoudende politieke onrust. Openbaar aanklagers in Zuid-Korea hebben om de aanhouding gevraagd van de geschorste president Yoon Suk-yeol. Yoon heeft drie keer een dagvaarding van het onderzoeksbureau voor corruptie genegeerd, dat het uitroepen van de militaire noodtoestand door de president onderzoekt
De Zuid-Koreaanse luchtvaartmaatschappij Jeju Air zakte bijna 9 procent en tikte het laagste niveau ooit aan. Zondag schoof een Boeing 737-800 van Jeju Air op het vliegveld van Muan zonder uitgeklapt landingsgestel over de landingsbaan en ramde een muur. Er vielen 179 doden. Het is de dodelijkste vliegramp in Zuid-Korea ooit. Daarnaast moest maandag een ander vliegtuig van Jeju Air, eveneens een Boeing 737-800, kort na opstijgen terugkeren naar de luchthaven van Gimpo, vlak bij de hoofdstad Seoul, omdat er problemen waren met het landingsgestel.
Euro- en oliekoersen
De euro was 1,0426 dollar waard, tegen 1,0432 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd 0,1 procent goedkoper op 70,54 dollar. Brentolie daalde ook 0,1 procent in prijs, tot 74,09 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BERN (ANP/BLOOMBERG) - De Zwitserse economie is in het derde kwartaal van 2025 voor het eerst in meer dan twee jaar gekrompen. De krimp volgt op de hoge Amerikaanse importheffingen van 39 procent op Zwitserse goederen, die begin augustus werden ingevoerd.
30 minuten geledenDUBAI (ANP/BLOOMBERG) - Boeing werkt aan het verhogen van de productie van geleidingssystemen voor Patriot-raketten. De vliegtuigbouwer verwacht de levering hiervan te verdrievoudigen door de grote vraag naar het luchtverdedigingssysteem. Dit heeft Steve Parker, hoofd van de defensie- en ruimtevaarttak van de vliegtuigbouwer, gezegd op de Dubai Airshow.
51 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs ging de aandacht maandag onder meer uit naar Prosus. De techinvesteerder verwacht dat de winst in de eerste helft van het gebroken boekjaar sterk is gestegen dankzij de groeiende e-commerceactiviteiten en een stijging van de waarde van het belang in het Chinese internet- en gamebedrijf Tencent.
1 uur geledenBELEM (ANP/DPA) - Een coalitie van negen landen, waaronder Frankrijk en Spanje, voert op de klimaattop in Brazilië campagne voor een extra belasting op businessclass-vliegtickets en privéjetreizen. "Degenen die meer vervuilen, zouden ook meer moeten bijdragen", zei de Spaanse ambassadeur in Brazilië, María del Mar Fernández-Palacios, in een dit weekend vrijgegeven verklaring.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie overweegt volgend jaar een speciale belasting voor te stellen voor sterk bewerkte voedingsmiddelen met een hoog gehalte aan vet, suiker en zout. Dat staat in een conceptdocument dat het Duitse persbureau dpa heeft ingezien. In het document, dat half december moet worden gepresenteerd, oppert Brussel dat zo'n stap gezond eten kan stimuleren.
2 uur geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De bitcoin heeft ruim een maand na het bereiken van een nieuw recordniveau de koerswinst voor dit jaar weer ingeleverd. De grootste en oudste cryptomunt ter wereld bereikte begin oktober nog een nieuw recordniveau van ruim 126.000 dollar, omgerekend ongeveer 109.000 euro. Sindsdien is de prijs gezakt tot onder het niveau van 94.000 dollar van eind vorig jaar en is de jaarwinst van ongeveer 30 procent volledig verdampt.
2 uur geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - Japanse winkelbedrijven zijn maandag onderuitgegaan op de beurs in Tokio. Beleggers zijn geschrokken van de opgelopen spanningen tussen China en Japan. Ze vrezen ook een terugloop van de inkomsten uit toerisme, nu China eigen burgers heeft afgeraden voorlopig naar Japan af te reizen.
2 uur geleden