Damrak koerst af op lager begin door rentezorgen
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak koerst donderdag af op een lager begin van de nieuwe handelsdag. De rentezorgen lijken daarbij weer terug te keren. Uit de notulen van de laatste rentevergadering van de Federal Reserve bleek namelijk dat rente in de grootste economie ter wereld verder zal worden verhoogd om de inflatie onder controle te krijgen. Ook waren niet alle beleidsmakers van de Fed het eens met het besluit om in juni een rentepauze te houden.
De vrees dat de Amerikaanse economie door de hogere leenkosten in een recessie zal belanden zorgde donderdag voor flinke verliezen op de Aziatische beurzen. Vooral de techbedrijven, die gevoelig zijn voor hogere rentes, moesten het ontgelden. De Nikkei in Tokio eindigde 1,7 procent in de min onder aanvoering van de Japanse chipbedrijven. In Hongkong raakte de Hang Seng-index tussentijds maar liefst 3,3 procent kwijt door flinke koersverliezen bij de Chinese techbedrijven.
Beleggers kijken nu vooral uit naar het belangrijke banenrapport van de Amerikaanse overheid, dat vrijdag wordt vrijgegeven. De banengroei en de werkgelegenheid spelen namelijk een grote rol bij het volgende rentebesluit van de Fed. Ook komen donderdag nog nieuwe gegevens over het aantal aanvragen van een werkloosheidsuitkering in de Verenigde Staten naar buiten.
Koopadvies
Op het Damrak zal Prosus waarschijnlijk onder druk staan door de koersverliezen in de Chinese techsector, waarin het grote belangen heeft. CTP zal mogelijk profiteren van een positief analistenrapport van Berenberg. Het logistiek vastgoedbedrijf kreeg daarin een koopadvies van de Duitse investeringsbank. Branchegenoot WDP kreeg een houden-advies van Berenberg.
B&S liet weten KPMG aan te willen stellen als nieuwe accountant. In mei meldde de bevoorrader van cruiseschepen en luchthavens zonder accountant te zitten, nadat Deloitte de opdracht had teruggegeven. Op 18 augustus houdt B&S een aandeelhoudersvergadering om goedkeuring te vragen voor de nieuwe boekhouder.
Wall Street
De Europese beurzen sloten woensdag lager. De AEX zakte 1,1 procent tot 769,89 punten en de graadmeters in Frankfurt, Parijs en Londen daalden tot 1 procent. Op Wall Street eindigde de Dow-Jonesindex 0,4 procent lager op 34.288,64 punten. De brede S&P 500 en techbeurs Nasdaq verloren 0,2 procent.
De euro was 1,0852 dollar waard, tegen 1,0867 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,3 procent minder op 71,57 dollar. Brentolie werd 0,5 procent goedkoper op 76,26 dollar per vat.
Meer uit Financieel
LJUBLANA (ANP/AFP) - Het voorstel van de Amerikaanse president Donald Trump om kunstmatige intelligentie (AI) voortaan te hernoemen tot 'super intelligence' (SI) heeft tot een stortvloed aan aanvragen geleid voor internetdomeinen die eindigen op '.si'.
16 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - Drie vakantieparken van Oostappen Groep, het bedrijf van realityster Peter Gillis, mogen op 1 oktober geveild worden door schuldeiser Marc van Rooi. Dat heeft de kortgedingrechter in Den Bosch bepaald. Gillis probeerde de executieveiling tegen te houden en stapte daarom naar de rechter.
19 minuten geledenCATANIA (ANP/RTR) - De luchthaven van Catania op Sicilië heeft dinsdag de vluchten hervat, nadat het vliegverkeer was stilgelegd door een uitbarsting van vulkaan Etna en slechte weersomstandigheden. KLM moest afgelopen weekend reizigers omboeken naar de luchthaven van Palermo op hetzelfde eiland.
1 uur geledenDUBLIN (ANP) - De Europese Unie heeft dit jaar ruim 100 miljard extra aan energie besteed "zonder daarvoor een molecuul extra aan gas of olie te ontvangen", zei Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) voorafgaand aan een overleg met EU-ministers van Energie. Voor hem toont dit aan hoe "onhoudbaar het is om afhankelijk te zijn van energiebronnen uit andere delen van de wereld".
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - Anthropic waarschuwt potentiële beleggers dat AI "catastrofale en existentiële risico's voor de mensheid" met zich meebrengt. Dat meldt Reuters op basis van het prospectus van het AI-bedrijf, dat het persbureau heeft ingezien.
2 uur geledenDÜSSELDORF (ANP) - De Amerikaanse investeerder KKR en het Duitse energiebedrijf RWE hebben de krachten gebundeld voor een bod op het Duitse genationaliseerde energieconcern Uniper, dat ook in Nederland elektriciteitscentrales heeft. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Duitsland begon in mei met het verkoopproces van het energieconcern.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is dinsdag met winst geopend. Bij de bedrijven op het Damrak kon advies- en ingenieursbureau Arcadis op belangstelling van beleggers rekenen na bekendmaking dat er duizend banen geschrapt gaan worden. Ook gaat Arcadis het merendeel van zijn architectuuractiviteiten afstoten, evenals de activiteiten in China.
3 uur geleden