Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Damrak koerst af op lager begin door rentezorgen

Damrak koerst af op lager begin door rentezorgen

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak koerst vrijdag af op een lager begin. De negatieve stemming op Wall Street, waar de rentevrees weer oplaaide, lijkt daarmee ook in Europa te worden voortgezet. Verschillende kopstukken van de Amerikaanse centrale bank waarschuwden deze week al dat de rente in de Verenigde Staten verder omhoog moet om de inflatie te bestrijden. Beleggers kijken dan ook vooral uit naar het Amerikaanse inflatiecijfer, dat volgende week dinsdag wordt bekendgemaakt.

Behalve naar de renteperikelen gaat de aandacht uit naar de aanhoudende stroom van bedrijfsresultaten. Op het Damrak kwamen roestvrijstaalmaker Aperam en waterzuiveringsbedrijf NX Filtration met cijfers. Aperam zag de winst afgelopen kwartaal flink afnemen, waarbij de vraag naar roestvrij staal werd gedrukt door de grote voorraden en de verslechterde economische omstandigheden. Het bedrijf had al gewaarschuwd voor een lager resultaat. Topman Timoteo Di Maulo denkt wel dat de bodem inmiddels is bereikt.

NX Filtration wist de omzet vorig jaar te verdubbelen en voldeed daarmee net aan de eigen verwachtingen. Voor dit jaar rekent het bedrijf uit Enschede op een verdere omzetgroei.

Shell

Ook de Aziatische aandelenmarkten gingen vrijdag overwegend omlaag. De Nikkei in Tokio was een positieve uitzondering en sloot 0,3 procent hoger. De Hang Seng-index in Hongkong zakte 1,9 procent door flinke koersverliezen bij de Chinese techconcerns.

Olie- en gasconcern Shell zal mogelijk tegenwind ondervinden van een adviesverlaging door Morgan Stanley. Daarnaast werd de Britse bank Barclays negatiever over postbedrijf PostNL. De Nederlandse staat maakte verder bekend het belang in ABN AMRO terug te willen brengen tot net onder de 50 procent. Momenteel heeft de overheid een belang van iets meer dan 56 procent.

Adidas

Op de Amsterdamse beurs blijft ook Galapagos in de belangstelling staan. De biotechnoloog liet weten bemoedigende eerste resultaten te hebben gepresenteerd over veiligheid en werkzaamheid van een kandidaat-medicijn. Het aandeel zakte donderdag nog dik 8 procent na tegenvallend nieuws over het middel filgotinib bij de ziekte van Crohn in Europa.

In Frankfurt waarschuwde Adidas voor een verlies als gevolg van de breuk met Kanye West dat kan oplopen tot honderden miljoenen euro's. Na een reeks antisemitische uitspraken van de rapper verbrak het Duitse sportartikelenmerk de samenwerking met West, die zichzelf tegenwoordig Ye noemt.

De euro was 1,0732 dollar waard, tegen 1,0747 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,4 procent minder op 77,78 dollar. Brentolie werd 0,3 procent goedkoper op 84,29 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Exxon-topman tempert verwachtingen rond groene investeringen

HOUSTON (ANP) - Het Amerikaanse olie- en gasconcern ExxonMobil tempert de verwachtingen rond de investeringen die het bedrijf de komende jaren doet in projecten die weinig CO2 uitstoten. Vorig jaar kondigde Exxon aan tot en met 2030 30 miljard dollar te investeren in CO2-arme energie. In een interview met Financial Times zegt topman Darren Woods nu dat hij het tempo van die investeringen aanpast aan de tegenvallende vraag naar bijvoorbeeld waterstof en biobrandstoffen.

7 uur geleden
China heft exportverbod Nexperia voor groot deel op

BEIJING (ANP/RTR) - China heeft bevestigd dat het exportverbod voor chipmaker Nexperia grotendeels wordt opgeheven. Alle chips die voor niet-militaire doeleinden worden gebruikt, mogen weer vanuit een Chinese fabriek van de Nederlandse halfgeleiderfabrikant naar het buitenland, zei het Chinese ministerie van Handel. Eerder dit weekend meldde Eurocommissaris Maroš Šefčovič de versoepeling ook al.

10 uur geleden
China hervat export gallium, germanium en antimoon naar VS

BEIJING (ANP/AFP) - China heeft een verbod op de export van drie metaalsoorten naar de Verenigde Staten opgeschort. Daarmee doet het Aziatische land opnieuw een concessie richting de VS in de handelsoorlog tussen de twee grootmachten.

12 uur geleden
Verduurzamingsprojecten via failliet bedrijf krijgen weer geld

HAARLEM (ANP) - Projecten die via het failliete Winst Uit Je Woning liepen, kunnen binnenkort weer geld ontvangen. Als tussenpersoon regelde Winst Uit Je Woning voor tal van gemeenten en hun inwoners subsidies, adviseurs of vaklieden voor verduurzamingsprojecten. Maar het bedrijf ging deze week failliet, waardoor alle activiteiten stil kwamen te liggen.

13 uur geleden
EU en China worden lid van nieuwe coalitie rond emissiehandel

BELÉM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie en China sluiten zich aan bij een nieuwe coalitie die gericht is op het verbeteren van de handel in CO2-rechten. Het initiatief streeft ernaar landen samen te brengen om praktijken en standaarden in zogenoemde koolstofmarkten op elkaar af te stemmen.

1 dag geleden
China onderzoekt mogelijkheden diepzeemijnbouw bij Cookeilanden

AVARUA (ANP/AFP) - Een Chinees onderzoeksschip meerde zaterdag aan bij de Cookeilanden om de mogelijkheden voor diepzeemijnbouw bij de archipel in de Grote Oceaan te onderzoeken. Dit betreft een opkomende industrie die zowel China als de Verenigde Staten steeds meer interesseert.

1 dag geleden
Toerisme naar Cuba zakt onder druk van economische problemen

HAVANA (ANP/BLOOMBERG) - Het internationale toerisme naar Cuba zakt in onder druk van de economische problemen in het land. Het communistische eiland lijkt dit jaar op weg naar het laagste bezoekersaantal sinds de coronapandemie.

1 dag geleden