Damrak kijkt uit naar inflatie en Amerikaans banenrapport
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers op de Amsterdamse aandelenbeurs kijken vrijdag vooral uit naar het inflatiecijfer van de eurozone en het Amerikaanse banenrapport. De inflatie is hard opgelopen en beleggers zijn vooral benieuwd of de piek van de geldontwaarding is bereikt. De Europese Centrale Bank verwacht namelijk dat de inflatie een tijdelijk fenomeen is en in de loop van dit jaar zal afnemen.
Het banenrapport uit de Verenigde Staten is van belang omdat de werkgelegenheid een belangrijke rol speelt in het rentebesluit van de Federal Reserve. Uit het banenrapport van loonstrookverwerker ADP bleek eerder deze week al dat het aantal banen in de private sector sterk is gegroeid. In het officiële banencijfer, dat later op de dag verschijnt, worden ook de banen in de publieke sector meegenomen.
De AEX-index koerst af op een licht hoger begin van de laatste handelsdag van de week. Ook de andere Europese beurzen lijken met kleine plussen te openen. In de Aziatische regio gingen de aandelenmarkten vrijdag overwegend vooruit. De Hang Seng-index in Hongkong noteerde tussentijds 1,6 procent in de plus, mede dankzij een herstel bij de grote Chinese techbedrijven. De Nikkei in Tokio ging een fractie lager het weekeinde in na de forse verliesbeurt een dag eerder.
Shell
Op het Damrak zal olie- en gasconcern Shell mogelijk bewegen op een adviesverlaging door Exane BNP Paribas. InPost kwam met een handelsbericht. De Poolse aanbieder van pakketkluisjes leverde in het vierde kwartaal een record van 180 miljoen pakketten. Dat is een stijging van 71 procent ten opzichte van dezelfde periode een jaar eerder.
Voor optiekconcern GrandVision is het de laatste handelsdag. Na een lang en slepend overnameproces verdwijnt het moederbedrijf van Pearle van de Amsterdamse beurs. GrandVision is overgenomen door het Frans-Italiaanse brillenconcern EssilorLuxottica.
Chipsector
Ook de chipsector staat in de belangstelling. De Europese chipmaker STMicroelectronics zag de omzet in het vierde kwartaal uitkomen op zo'n 3,6 miljard euro. Vooraf had het bedrijf gerekend op een omzet van 3,4 miljard euro. Over het hele jaar nam de omzet met bijna 25 procent toe. Daarnaast rapporteerde het Zuid-Koreaanse chip- en techconcern Samsung een sterke winstgroei over het afgelopen kwartaal.
De euro was 1,1301 dollar waard, tegen 1,1303 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 1 procent meer op 80,25 dollar. Brentolie werd ook 1 procent duurder op 82,79 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Hackersgroep ShinyHunters heeft voor de derde dag op rij gestolen klantgegevens van Odido online gezet. Daarbij stellen de hackers opnieuw dat Odido volgens hen de verkeerde beslissing heeft genomen door geen losgeld te willen betalen. "We gaven jullie de kans om dit stilletjes en binnen enkele dagen op te lossen. In plaats daarvan kozen jullie voor vertraging en openbaarmaking. De gevolgen zullen nu openbaar, langdurig en kostbaar zijn."
39 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - CNV verwacht dat jaarlijks meer dan 25.000 vrouwen financieel flink moeten inleveren als gevolg van het kabinetsplan het maximumdagloon te verlagen. Dit heeft namelijk als gevolg dat zwangere vrouwen met een midden- of hoog inkomen geen 100 procent, maar 90 of 80 procent van hun loon doorbetaald krijgen tijdens hun zwangerschapsverlof.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/AFP) - OpenAI heeft een akkoord bereikt met het Amerikaanse defensieministerie voor het gebruik van AI-toepassingen binnen het netwerk met vertrouwelijke informatie. Dat heeft topman Sam Altman bekendgemaakt.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic stapt naar de rechter om de beslissing van het Pentagon om het AI-bedrijf aan te merken als een risico in de toeleveringsketen. Dat meldt de onderneming vrijdag nadat president Donald Trump alle federale instanties had opgedragen om niet langer met het bedrijf samen te werken.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft AI-bedrijf Anthropic aangemerkt als veiligheidsrisico binnen de toeleveringsketen. Dat betekent dat geen leverancier, aannemer of partner van het Amerikaanse leger meer commerciële activiteiten mag uitvoeren met Anthropic, laat Hegseth weten op X.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister van Financiën Eelco Heinen wil het omstreden wetsvoorstel over vermogensrendementsbelasting (box 3) nog voor de zomer in aangepaste vorm door de Tweede Kamer krijgen. Dat zei hij vrijdagavond in Café Kockelmann op NPO 2.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Entertainment- en mediaconcern Paramount Skydance heeft een definitieve overeenkomst gesloten om branchegenoot Warner Bros. Discovery over te nemen. Bij de deal wordt Warner Bros. gewaardeerd op 110 miljard dollar, zo'n 93,1 miljard euro. Volgens Paramount is de overeenkomst unaniem goedgekeurd door de raden van bestuur van beide bedrijven. Naar verwachting wordt de overname in het derde kwartaal van dit jaar afgerond.
9 uur geleden