Damrak eindigt lager in afwachting van Amerikaans rentebesluit
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse beurs is woensdag lager geëindigd. Beleggers hadden hun ogen vooral gericht op de Verenigde Staten, waar de Federal Reserve later op de dag een nieuw rentebesluit bekendmaakt. Algemeen wordt verwacht dat de Amerikaanse centrale bank het rentetarief voor het eerst sinds 2020 gaat verlagen. Met de lagere leenkosten wil de Fed de economie ondersteunen, nu de inflatie onder controle lijkt.
Over de omvang van de eerste renteverlaging in jaren heerst echter nog onzekerheid. Een meerderheid van de analisten gaat uit van een half procentpunt in plaats van een meer gebruikelijke rentestap van een kwart procentpunt. Een grote verlaging zou echter ook een signaal kunnen zijn dat de centrale bank zich meer zorgen maakt over de economie dan voorzien.
De AEX-index stond aan het einde van de handelsdag 0,9 procent lager op 892,63 punten. De MidKap zakte 0,8 procent tot 885,56 punten. De beurzen in Parijs, Frankfurt en Londen eindigden met minnen tot 0,7 procent.
Koersdaling Arcadis
ASML (min 1,5 procent) stond woensdag tussen de dalers in de hoofdgraadmeter op het Damrak. Analisten van Deutsche Bank hebben het koersdoel voor de chipmachinefabrikant verlaagd. Ook andere chipbedrijven met een beursnotering in de AEX eindigden lager. Zo zakte Besi 0,8 procent en verloor ASMI 1,8 procent.
De MidKap, de index voor middelgrote fondsen in Amsterdam, werd aangevoerd door luchtvaartcombinatie Air France-KLM (plus 0,8 procent). Hekkensluiter was ingenieursbureau Arcadis, dat 2,3 procent verloor.
Euro- en oliekoers
Fastned daalde 0,4 procent. Het snellaadbedrijf won een dag eerder nog ruim 8 procent, na de aankondiging van een samenwerking met een Brits vastgoedbedrijf om meerdere snellaadstations voor elektrische voertuigen in Londen te ontwikkelen.
De euro was met 1,1118 dollar evenveel waard als een dag eerder. Amerikaanse olie daalde 0,5 procent in prijs tot 70,86 dollar per vat. Een vat Brentolie werd ook 0,5 procent goedkoper en kostte 73,33 dollar.
Meer uit Financieel
LJUBLJANA (ANP/BELGA/RTR) - In Slovenië mogen automobilisten voorlopig nog maar 50 liter per dag tanken door tekorten bij pompen. Het land heeft last van Italianen en Oostenrijkers die komen tanken, omdat benzine en diesel er veel goedkoper zijn. Nu de brandstofprijzen overal sterk zijn toegenomen, is een ritje naar Slovenië om te tanken voor hen opeens een stuk interessanter.
8 uur geledenMANILLA (ANP/RTR) - De Filipijnen hebben tijdelijk het gebruik van goedkopere, maar vervuilendere brandstof toegestaan om de brandstofvoorziening te waarborgen te midden van de huidige energiecrisis. Net als andere Aziatische landen zoekt het land naar manieren om te gaan met de gevolgen van de oorlog in het Midden-Oosten. Deze maatregel laat zien dat de noodzaak om brandstofvoorziening op peil te houden soms haaks staat op bestaande milieuregels.
12 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Nederlandse zeevarenden op schepen in de Perzische Golf voelen zich momenteel niet veilig door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft directeur Annet Koster van de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) gezegd in het televisieprogramma WNL Op Zondag.
14 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Chinese premier Li Qiang heeft beloofd de economie van China verder open te stellen voor buitenlandse bedrijven en iets te doen aan de zorgen van handelspartners over het grote handelsoverschot van zijn land. "We nemen de zorgen van onze handelspartners serieus en staan klaar om met alle partijen samen te werken om de gezonde en evenwichtige ontwikkeling van handel te bevorderen", zei Li zondag in een toespraak op het China Development Forum in Beijing.
16 uur geledenAUSTIN (ANP/AFP) - Elon Musk heeft dit weekend plannen aangekondigd om eigen chips te gaan maken voor kunstmatige intelligentie, robotica en datacenters in de ruimte. De zogenoemde Terafab, een fabriek nabij Austin in Texas, zal volgens Musk streven naar de productie van 1 terawatt aan rekenkracht per jaar.
17 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Franse aanklagers vermoeden dat Elon Musk seksueel getinte deepfakes op socialemediaplatform X heeft aangemoedigd om de waarde van zijn bedrijf "kunstmatig" op te drijven. Dat hebben ze laten weten aan Amerikaanse autoriteiten, werd zaterdag bekendgemaakt.
1 dag geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - ChatGPT-moederbedrijf OpenAI heeft plannen om het aantal medewerkers dit jaar bijna te verdubbelen. Op die manier hoopt de Amerikaanse pionier op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) concurrentie van bedrijven als Anthropic en Google het hoofd te bieden, schrijft zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden.
1 dag geleden