Damrak eindigt in het rood na Amerikaanse inflatiecijfer
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurzen in Amsterdam zijn donderdag lager geëindigd. Beleggers reageerden met name op het nieuwe inflatiecijfer uit de Verenigde Staten. Daaruit kwam naar voren dat de prijzen in de grootste economie ter wereld sterker zijn gestegen dan economen hadden verwacht.
Zo stegen de consumentenprijzen in de grootste economie ter wereld met 3,4 procent op jaarbasis, waar economen in doorsnee hadden gerekend op een inflatie van 3,2 procent. Ook de zogeheten kerninflatie, waarin de sterk schommelende prijzen voor energie en voeding niet worden meegenomen, lag met 3,9 procent een tiende procentpunt hoger dan de verwachting.
Op de wereldwijde beurzen wordt gehoopt dat de inflatie inmiddels voldoende is afgekoeld, zodat de Amerikaanse centrale bank kan beginnen met het verlagen van de rente. Verlagingen zijn in de regel gunstig voor de waardering van aandelen, met name die van chip- en techbedrijven. Maar met de nieuwe inflatiecijfers vragen kenners zich af in hoeverre de Federal Reserve daar op korte termijn mee zal beginnen.
Heineken in de plus
Na de bekendmaking zagen de beurzen in Europa de stijging van eerder op de dag verdwijnen. De AEX-index stond na de slotbel 0,1 procent lager op 774,54 punten. De MidKap zakte 0,4 procent tot 898,09 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen verloren tot 0,9 procent.
Bij de bedrijven in de AEX was bierbrouwer Heineken de sterkste stijger met een plus van 2,2 procent. De chip- en techbedrijven, waarvan de aandelen na de openingsbel in waarde stegen, lieten aan het einde van de handelsdag een gemengd beeld zien. Zo eindigde chipmachinefabrikant ASML 0,4 procent lager, maar stegen chipbedrijven Besi en ASMI juist, met respectievelijk 0,7 procent en 1,4 procent.
Just Eat Takeaway
In de MidKap deed Just Eat Takeaway goede zaken. De maaltijdbezorger maakte een dag eerder bekend een nieuwe dienst te testen, waarbij mensen via een app in hun auto eten kunnen bestellen. Bijvoorbeeld als zij bij een tank- of laadstation staan. Het aandeel werd 1,9 procent hoger gezet.
De euro was 1,0946 dollar waard, tegen 1,0955 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 3,2 procent meer op 73,65 dollar. Brentolie werd 2,8 procent duurder en kostte 78,97 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De aandelenkoers van SpaceX is woensdag gedaald naar het laagste punt sinds het ruimtevaart-, satelliet- en AI-bedrijf van Elon Musk vorige maand naar de beurs ging. Het aandeel zakte op Wall Street met 2 procent naar iets meer dan 133 dollar per aandeel, waarmee de koers onder de 135 dollar zakte. Dat is de prijs waarvoor de aandelen vorige maand aan beleggers werden verkocht.
52 minuten geledenVELDHOVEN (ANP/BLOOMBERG) - ASML is van plan de prijzen van zijn chipmachines te verhogen, schrijft technieuwssite The Information op basis van verschillende anonieme bronnen. Dat zou kunnen leiden tot een conflict met een belangrijke klant van de Nederlandse chipmachinemaker, het Taiwanese TSMC.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland heeft in de eerste helft van dit jaar voor een veel groter bedrag aan vergunde wapens geëxporteerd dan een jaar eerder. De waarde van wapenexporten waarvoor de Duitse regering in de eerste helft van dit jaar toestemming heeft gegeven, was ruim vier keer zo groot als een jaar geleden, volgens voorlopige cijfers die het Duitse ministerie van Economische Zaken woensdag heeft gepubliceerd.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Beleggers in Amsterdam namen in de laatste handelsuren winst op chipaandelen, nadat de koersen eerder op de dag nog stevig waren opgelopen. De sector stond in de belangstelling na sterke resultaten en vooruitzichten van chipmachinemaker ASML. Tijdens de ochtendhandel was ASML veruit de grootste stijger in de hoofdindex met een winst van ruim 5 procent. Het aandeel eindigde echter 0,4 procent in de min. Branchegenoot Besi was de grootste daler in de AEX met een verlies van 3 procent.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse regering verzet zich in principe niet tegen een overname van de Duitse Commerzbank door het Italiaanse UniCredit, maar heeft wel bezwaren tegen de manier waarop de Italianen daarbij te werk zijn gegaan. Dat heeft de Duitse bondskanselier Friedrich Merz woensdag gezegd. Het is de eerste keer dat hij publiekelijk verklaart dat hij niet probeert de overname te blokkeren.
2 uur geledenSOUTH BURLINGTON (ANP) - De Ben & Jerry's Foundation zegt aan het eind van 2026 te stoppen met zijn activiteiten. De financiering van de stichting is volgens het bedrijf stopgezet door The Magnum Ice Cream Company, het moederbedrijf van Ben & Jerry's. Het besluit tot stoppen van de financiering wordt nog wel aangevochten via een juridische procedure door de stichting.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Veel bedrijven maken nog gebruik van PFAS-houdend blusschuim in hun brandblusinstallaties. Vanwege risico's voor milieu en gezondheid heeft de Europese Unie een stapsgewijs verbod hierop ingevoerd, maar inspecties laten nu zien dat veel bedrijven te laat starten met de overstap naar PFAS-vrij blusschuim.
3 uur geleden