Damrak eindigt in het rood na Amerikaanse inflatiecijfer
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurzen in Amsterdam zijn donderdag lager geëindigd. Beleggers reageerden met name op het nieuwe inflatiecijfer uit de Verenigde Staten. Daaruit kwam naar voren dat de prijzen in de grootste economie ter wereld sterker zijn gestegen dan economen hadden verwacht.
Zo stegen de consumentenprijzen in de grootste economie ter wereld met 3,4 procent op jaarbasis, waar economen in doorsnee hadden gerekend op een inflatie van 3,2 procent. Ook de zogeheten kerninflatie, waarin de sterk schommelende prijzen voor energie en voeding niet worden meegenomen, lag met 3,9 procent een tiende procentpunt hoger dan de verwachting.
Op de wereldwijde beurzen wordt gehoopt dat de inflatie inmiddels voldoende is afgekoeld, zodat de Amerikaanse centrale bank kan beginnen met het verlagen van de rente. Verlagingen zijn in de regel gunstig voor de waardering van aandelen, met name die van chip- en techbedrijven. Maar met de nieuwe inflatiecijfers vragen kenners zich af in hoeverre de Federal Reserve daar op korte termijn mee zal beginnen.
Heineken in de plus
Na de bekendmaking zagen de beurzen in Europa de stijging van eerder op de dag verdwijnen. De AEX-index stond na de slotbel 0,1 procent lager op 774,54 punten. De MidKap zakte 0,4 procent tot 898,09 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen verloren tot 0,9 procent.
Bij de bedrijven in de AEX was bierbrouwer Heineken de sterkste stijger met een plus van 2,2 procent. De chip- en techbedrijven, waarvan de aandelen na de openingsbel in waarde stegen, lieten aan het einde van de handelsdag een gemengd beeld zien. Zo eindigde chipmachinefabrikant ASML 0,4 procent lager, maar stegen chipbedrijven Besi en ASMI juist, met respectievelijk 0,7 procent en 1,4 procent.
Just Eat Takeaway
In de MidKap deed Just Eat Takeaway goede zaken. De maaltijdbezorger maakte een dag eerder bekend een nieuwe dienst te testen, waarbij mensen via een app in hun auto eten kunnen bestellen. Bijvoorbeeld als zij bij een tank- of laadstation staan. Het aandeel werd 1,9 procent hoger gezet.
De euro was 1,0946 dollar waard, tegen 1,0955 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 3,2 procent meer op 73,65 dollar. Brentolie werd 2,8 procent duurder en kostte 78,97 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met koerswinsten gesloten. SpaceX kon op aandacht van beleggers rekenen. Het tech- en ruimtevaartbedrijf van Elon Musk heeft een overeenkomst gesloten voor de overname van landelijke licenties voor laagbandspectrum. Daarnaast werd uitgekeken naar de kwartaalcijfers van de grote Amerikaanse banken die volgende week naar buiten komen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Rusland gaat diesel leveren aan de Verenigde Staten en de wereldwijde markt. Dat meldt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social. Volgens Trump heeft hij daarover gesproken met de Russische president Vladimir Poetin. Rusland levert per direct meer dan 300.000 ton diesel, aldus Trump.
3 uur geledenNEW ORLEANS (ANP) - Het grootste deel van de olieproductie in de Golf van Mexico is stilgelegd vanwege de orkaan Isaias en veel boorplatforms zijn geëvacueerd. Volgens overheidsbureau Marine Minerals Administration is 1,5 miljoen vaten aan dagelijkse productie stilgelegd, oftewel bijna 72 procent van de totale productie in het gebied.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met een nieuw slotrecord het weekend ingegaan. Staalconcern ArcelorMittal was een uitblinker in de AEX dankzij een koopadvies van de Zwitserse bank UBS. De chipbedrijven stonden bij de dalers.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De impact van de staking in het streekvervoer op woensdag is voor vervoersbedrijven nog onduidelijk. Vakbonden FNV en CNV kondigden vrijdag aan dat buschauffeurs en machinisten in het streekvervoer een dag per week gaan staken tot aan kerst vanwege een cao-conflict. De eerste staking is woensdag en treft bedrijven als Arriva, EBS, Qbuzz, Transdev en Keolis.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Fietsmerken Batavus, KOGA en Babboe maken een doorstart. De curatoren van de failliete fietsenfabrikant Accell verkopen de rechten op de bekende Nederlandse merken aan investeringsmaatschappij Dutech. Ook het IT-platform van Accell, de Hongaarse activiteiten en mogelijk een deel van het personeel gaan mee naar de nieuwe eigenaar.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ook nu de woningmarkt een afkoeling laat zien, is het verstandig om de hypotheekrenteaftrek af te schaffen. Dat heeft president van De Nederlandsche Bank (DNB) Olaf Sleijpen vrijdag gezegd op het podium van Room for Discussion bij de Universiteit van Amsterdam.
8 uur geleden