Damrak blijft voorzichtig door signalen forse rentestappen VS
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers op de Amsterdamse beurs blijven donderdag voorzichtig na de flinke verliesbeurt een dag eerder. De rentevrees houdt de markten in de greep. Na eerdere waarschuwingen van Fed-bestuurders over de hoge inflatie blijkt uit de notulen van de laatste beleidsvergadering van de Federal Reserve dat de centrale bank in de komende maanden de rente met stappen van 0,5 procentpunt wil verhogen om de inflatie te bestrijden. Normaal gesproken houdt de Fed het liever bij geleidelijke rentestappen van 0,25 procentpunt, zoals bij de renteverhoging in maart.
Verder wil de Fed zijn enorme obligatiebezit gaan afbouwen. Dat zal met een tempo van maximaal 95 miljard dollar per maand worden gedaan. Tijdens de coronacrisis werden deze obligaties opgekocht door de centrale bank om de economie te ondersteunen. Door de afbouw wordt de kredietverlening in de hele economie aangescherpt.
Ook houden beleggers de ontwikkelingen rond de oorlog in Oekraïne in de gaten. De ambassadeurs van de EU-landen hebben volgens ingewijden nog geen overeenstemming bereikt over het nieuwe sanctiepakket dat het landenblok Rusland wil opleggen. De Europese Commissie stelde dinsdag voor om onder meer de import van kolen uit het land te verbieden. Donderdag praten de 27 EU-ambassadeurs verder over de sancties.
Vlak begin
De AEX-index op Beursplein 5 koerst af op een vrijwel vlak begin. Ook de andere Europese beurzen lijken met kleine koersuitslagen te openen. De Aziatische beurzen gingen donderdag omlaag. De Nikkei in Tokio eindigde 1,7 procent in de min. De beurzen in Hongkong en Shanghai noteerden tussentijds ruim 1 procent lager ondanks de hoop op meer stimuleringsmaatregelen door Beijing om de economische impact van de strengere lockdowns in China op te vangen.
De Europese chipbedrijven zullen mogelijk bewegen op voorlopige resultaten van Samsung. Het Zuid-Koreaanse tech- en chipconcern liet weten dat de winst in het eerste kwartaal naar verwachting met ruim 50 procent is gestegen ondanks logistieke problemen.
Onward Medical
Op het Damrak staat Onward Medical in de belangstelling. Het biotechbedrijf liet weten dat in het medische tijdschrift New England Journal of Medicine een onderzoek is gepubliceerd waaruit blijkt dat Onwards behandeling van hypotensie, ofwel lage bloeddruk, bij ruggenmergletsel ook kan worden toegepast bij de ziekte van Parkinson.
De euro was 1,0918 dollar waard, tegen 1,0912 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,5 procent meer op 97,65 dollar. Brentolie werd 1,7 procent goedkoper op 102,80 dollar per vat.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse luxeconcern LVMH, moederbedrijf van onder meer Louis Vuitton en Christian Dior, investeert tot 150 miljoen euro in de verlieslijdende krant Le Parisien. LVMH is eigenaar van Le Parisien en bezit bijvoorbeeld ook zakenkrant Les Echos en weekblad Paris Match.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM heeft met de vakbonden een nieuw cao-akkoord voor grondmedewerkers van de luchtvaartmaatschappij gesloten. Eind vorige maand werd al een principeovereenkomst gesloten met FNV en CNV, die nu is goedgekeurd door de leden. Volgens KLM wordt het akkoord breed gedragen, ook door de bonden De Unie, NVLT en VKP.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag met verlies het weekend ingegaan. De chipfondsen ASML, ASMI en Besi waren de grootste dalers bij de hoofdfondsen op het Damrak met minnen tot 6,3 procent door zorgen bij beleggers over de enorme investeringen in AI en de sterk gestegen waarderingen van techfondsen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het besluit van de gemeente Amsterdam om geen grote nieuwe datacenters toe te staan in de gemeente, betekent dat Liander drie elektriciteitsstations minder hoeft te bouwen. Hiermee bespaart de netbeheerder zo'n 125 miljoen euro, meldde de gemeente Amsterdam vrijdagmiddag op basis van een nieuwe doorrekening. Ook TenneT hoeft volgens deze doorrekening twee stations minder te bouwen.
3 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - Werknemers van kledingketen Zara zijn van plan om in meerdere Europese landen te protesteren op Black Friday. Ze willen dat er weer een regeling komt voor het delen van winsten met het personeel van het Spaanse moederbedrijf Inditex.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het proces van economische vernieuwing in Nederland is duidelijk afgezwakt. Tot die conclusie komt het Centraal Planbureau (CPB) in een nieuw rapport. Volgens de belangrijke adviseur van het kabinet worden slecht presterende bedrijven minder snel vervangen door nieuwe, innovatieve en goed presterende bedrijven.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winst geopend na de flinke ommezwaai een dag eerder. Beter dan verwachte resultaten van beurslieveling Nvidia, de grote aanjager van de AI-rally dit jaar, leken donderdag nog voor opluchting te zorgen bij beleggers. Wall Street kon de koersrally echter niet volhouden door de onzekerheid over het aanstaande rentebesluit van de Federal Reserve.
6 uur geleden