Damrak begint positief aan week vol rentebesluiten
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak lijkt maandag licht hoger te beginnen aan de nieuwe beursweek, die vooral in het teken staat van de rentebesluiten van centrale banken wereldwijd. In het eurogebied zal de Europese Centrale Bank (ECB) zo goed als zeker de rente donderdag verder verhogen om de aanhoudende hoge inflatie te bestrijden. In de Verenigde Staten wordt gehoopt dat de Federal Reserve op woensdag na tien renteverhogingen op rij even een pauze zal houden. In China en Japan vergaderen de centrale bankiers op respectievelijk donderdag en vrijdag over het rentebeleid.
De Fed begint dinsdag aan zijn tweedaagse beleidsvergadering. Op die dag komt nog het Amerikaanse inflatiecijfer over mei naar buiten. Economen verwachten dat de inflatie in de grootste economie ter wereld vorige maand iets is afgekoeld. De kerninflatie, waarin de sterk schommelende energie- en voedselprijzen niet worden meegenomen, blijft echter hardnekkig hoog.
De Aziatische markten lieten maandag een gemengd beeld zien. De Nikkei in Tokio sloot 0,5 procent hoger. Beleggers verwachten dat de Bank of Japan later deze week het zeer ruime stimuleringsbeleid ongewijzigd zal laten aangezien de inflatie in het land nog altijd relatief laag is in vergelijking met andere grote landen. De Hang Seng-index in Hongkong daalde 0,1 procent.
Strategie Shell
Op het Damrak gaat de aandacht uit naar Shell. Het olie- en gasconcern houdt woensdag een beleggersdag en zal dan meer bekendmaken over de strategie voor de komende jaren. Volgens zakenkrant The Wall Street Journal bekijkt Shell daarbij de opties voor zijn chemische activiteiten, die vorig jaar verlieslatend waren.
In Zürich staat UBS in de belangstelling. De Zwitserse bank heeft de overname van concurrent Credit Suisse afgerond. UBS nam zijn branchegenoot in maart over en redde de door schandalen geplaagde bank daarmee van de ondergang. Komende tijd gaat UBS waarschijnlijk veel banen schrappen om de organisatie opnieuw vorm te geven.
Reorganisatie
In Frankfurt zal het aandeel Volkswagen mogelijk bewegen op een bericht in Handelsblatt. De Duitse zakenkrant meldde dat het autoconcern voorbereidingen treft voor de grootste reorganisatie in decennia. Topman Oliver Blume zal de plannen naar verwachting tijdens de beleggersdag op 21 juni bekendmaken.
De euro was 1,0747 dollar waard, tegen 1,0751 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,2 procent minder op 69,31 dollar. Brentolie werd ook 1,2 procent goedkoper, op 73,89 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse maakindustrie dreigt te verdwijnen als er niet wordt ingezet op robotisering en automatisering. Door vergrijzing, aanhoudende personeelstekorten en hoge loonkosten staat de sector zwaar onder druk. Dat stelt onderzoeksinstituut TNO, dat vrijdag pleit voor een nationale robotiseringsagenda.
1 uur geledenCAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Huizenkopers zijn terughoudend nu de hypotheekrente door de oorlog in het Midden-Oosten omhooggaat. De Hypotheker ziet daardoor dat het gemiddelde hypotheekbedrag afgelopen kwartaal voor het eerst in drie jaar niet steeg. Ook het aantal aanvragen bleef in het eerste kwartaal gelijk vergeleken met dezelfde periode een jaar eerder.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Leden van het Amerikaanse congres hebben een wetsvoorstel ingediend waarmee ze de exportbeperkingen voor hoogwaardige chiptechnologie bij bondgenoten willen aanscherpen, waaronder Nederland. Dit kan verdere gevolgen hebben voor de Veldhovense chipmaker ASML.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump schrapt importheffingen voor producten die minder dan 15 procent staal, aluminium of koper bevatten. Voor andere producten met die metalen past hij de importheffingen ook aan, maakte het Witte Huis bekend.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York hebben donderdag veel van hun eerdere verliezen goedgemaakt. De belangrijkste beursgraadmeters eindigden niet ver van hun slotstanden van een dag eerder, terwijl eerder op de dag nog aanzienlijke verliezen op de koersenborden stonden. De hoop op een spoedige opening van de Straat van Hormuz nam toe.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump voert een importheffing van 100 procent in op gepatenteerde medicijnen en farmaceutische ingrediënten. Voor farmaceutische producten uit de Europese Unie en een aantal andere landen geldt een veel lager tarief, van 15 procent.
9 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Nederland moet bij een eventuele militaire bijdrage aan het openen van de Straat van Hormuz de veiligheid van schepen en zeevarenden vooropstellen. Dat stelt de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) in reactie op de Nederlandse bereidheid mee te doen aan een missie voor vrije doorvaart in de zeestraat bij Iran.
10 uur geleden