Damrak begint positief aan week vol rentebesluiten
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak lijkt maandag licht hoger te beginnen aan de nieuwe beursweek, die vooral in het teken staat van de rentebesluiten van centrale banken wereldwijd. In het eurogebied zal de Europese Centrale Bank (ECB) zo goed als zeker de rente donderdag verder verhogen om de aanhoudende hoge inflatie te bestrijden. In de Verenigde Staten wordt gehoopt dat de Federal Reserve op woensdag na tien renteverhogingen op rij even een pauze zal houden. In China en Japan vergaderen de centrale bankiers op respectievelijk donderdag en vrijdag over het rentebeleid.
De Fed begint dinsdag aan zijn tweedaagse beleidsvergadering. Op die dag komt nog het Amerikaanse inflatiecijfer over mei naar buiten. Economen verwachten dat de inflatie in de grootste economie ter wereld vorige maand iets is afgekoeld. De kerninflatie, waarin de sterk schommelende energie- en voedselprijzen niet worden meegenomen, blijft echter hardnekkig hoog.
De Aziatische markten lieten maandag een gemengd beeld zien. De Nikkei in Tokio sloot 0,5 procent hoger. Beleggers verwachten dat de Bank of Japan later deze week het zeer ruime stimuleringsbeleid ongewijzigd zal laten aangezien de inflatie in het land nog altijd relatief laag is in vergelijking met andere grote landen. De Hang Seng-index in Hongkong daalde 0,1 procent.
Strategie Shell
Op het Damrak gaat de aandacht uit naar Shell. Het olie- en gasconcern houdt woensdag een beleggersdag en zal dan meer bekendmaken over de strategie voor de komende jaren. Volgens zakenkrant The Wall Street Journal bekijkt Shell daarbij de opties voor zijn chemische activiteiten, die vorig jaar verlieslatend waren.
In Zürich staat UBS in de belangstelling. De Zwitserse bank heeft de overname van concurrent Credit Suisse afgerond. UBS nam zijn branchegenoot in maart over en redde de door schandalen geplaagde bank daarmee van de ondergang. Komende tijd gaat UBS waarschijnlijk veel banen schrappen om de organisatie opnieuw vorm te geven.
Reorganisatie
In Frankfurt zal het aandeel Volkswagen mogelijk bewegen op een bericht in Handelsblatt. De Duitse zakenkrant meldde dat het autoconcern voorbereidingen treft voor de grootste reorganisatie in decennia. Topman Oliver Blume zal de plannen naar verwachting tijdens de beleggersdag op 21 juni bekendmaken.
De euro was 1,0747 dollar waard, tegen 1,0751 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,2 procent minder op 69,31 dollar. Brentolie werd ook 1,2 procent goedkoper, op 73,89 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag hoger geëindigd. Beleggers reageerden op een tegenvallend banenrapport van de Amerikaanse overheid. Een grote winnaar op Wall Street was Airbnb. Het verhuurplatform voor vakantiehuisjes verhoogde de omzetverwachting voor de tweede keer dit jaar.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse Senaat heeft ingestemd met nieuwe uitgebreide sancties tegen Rusland en Iran. De wet moet ook nog door het Huis van Afgevaardigden worden aangenomen voordat die definitief in werking treedt. Die behandeling kan mogelijk volgende maand al plaatsvinden.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met een klein verlies het weekend ingegaan. Bij de bedrijven in de hoofdgraadmeter was maritiem oliedienstverlener SBM Offshore een negatieve uitschieter, na een dag eerder nog uitblinker te zijn geweest door sterke cijfers en verwachtingen. Verder ging de aandacht van beleggers onder meer uit naar het belangrijke Amerikaanse banenrapport, dat veel zwakker uitviel dan verwacht.
8 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - Drie schepen van Adnoc, het staatsoliebedrijf van de Verenigde Arabische Emiraten, zijn deze week aangevallen in de Straat van Hormuz. Sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten zijn volgens het bedrijf vijftien tankers van Adnoc aangevallen met raketten en drones, waarbij een dode is gevallen en twintig bemanningsleden gewond raakten.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten begonnen. Beleggers op Wall Street reageerden op het banenrapport van de Amerikaanse overheid. Uit dat rapport bleek dat er in juli 23.000 banen zijn verdwenen, terwijl er een groei van ongeveer 80.000 arbeidsplaatsen werd verwacht. Daardoor kan de Amerikaanse centrale bank voorzichtiger worden met het verhogen van de rente.
9 uur geledenBERLIJN (ANP) - Zalando heeft ook last gehad van het datalek bij logistieke partner CEVA Logistics. Dat bevestigt een woordvoerder van de Duitse webwinkel na vragen van het ANP. Woensdag waarschuwden winkelketen de Bijenkorf en webshop Bol al voor een datalek bij de logistieke partner. Daar kwam later ook Ajax bij. Zalando meldt dat gegevens van zijn klanten niet door het incident zijn getroffen.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De werkgelegenheid in de Verenigde Staten is in juli onverwacht gekrompen en het groeicijfer van juni is flink naar beneden bijgesteld. Volgens de Amerikaanse overheid nam het aantal arbeidsplaatsen vorige maand met 23.000 af, terwijl economen juist op een toename van ongeveer 80.000 banen hadden gerekend. In juni ging het om een aanwas met 20.000 banen. Voor die maand werd eerder een groei met 57.000 arbeidsplaatsen gemeld.
10 uur geleden