Damrak begint met klein verlies aan Koningsdag
AMSTERDAM (ANP) - Op het Damrak, waar op Koningsdag gewoon wordt gehandeld, lijkt de Amsterdamse AEX-index woensdag licht lager te beginnen. Beleggers verwerken de forse koersverliezen op Wall Street, waar de techgraadmeter Nasdaq dinsdag 4 procent kwijtraakte. Ook gaat de aandacht uit naar het besluit van Rusland om de gaskraan naar Polen en Bulgarije dicht te draaien.
Rusland kondigde vorige maand aan dat "onvriendelijke landen", waaronder de EU-landen, hun gasrekening in roebels moesten gaan betalen. Rusland slaat daarmee terug voor de westerse sancties naar aanleiding van de Russische inval in Oekraïne. Woensdag bleek echter dat er toch gas uit Rusland blijft stromen naar Polen en Bulgarije, ondanks het dreigement van het Russische staatsgasbedrijf Gazprom om de leveringen aan die landen te stoppen.
Buiten het Damrak kwamen de banken Credit Suisse en Deutsche Bank met resultaten. Het Zwitserse Credit Suisse leed een verlies in het eerste kwartaal, terwijl Deutsche Bank de winst zag stijgen. Daarnaast wordt uitgekeken naar de kwartaalcijfers van Meta Platforms, het moederbedrijf van Facebook, die na de slotbel in New York naar buiten komen.
DSM
De AEX-index op Beursplein 5 koerst op basis van de openingsindicatoren af op een openingsverlies van 0,1 procent. Ook de andere Europese beurzen lijken met kleine minnen te openen. De belangrijkste Aziatische markten lieten woensdag een gemengd beeld zien. De Nikkei in Tokio eindigde 1,2 procent lager en de beurs in Shanghai noteerde tussentijds 1,9 procent in de plus.
Op het Damrak liet DSM weten een strategische samenwerking te hebben gesloten met het Amerikaanse Elanco. Door de samenwerking krijgt Elanco de exclusieve licentierechten voor de ontwikkeling, productie en commercialisering van Bovaer in de Verenigde Staten. Bovaer is een door DSM ontwikkeld voedingssupplement voor koeien. Met het middel kan volgens DSM de methaanuitstoot van koeien met gemiddeld 30 procent worden verminderd.
Dalingen
De Europese beurzen sloten dinsdag lager. De AEX daalde 0,5 procent tot 695,57 punten. De MidKap daalde ook 0,5 procent, tot 1032,59 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs verloren tot 1,2 procent. Londen won 0,1 procent. Op Wall Street eindigde de Dow-Jonesindex 2,4 procent lager op 33.240,18 punten en de brede S&P 500 verloor 2,8 procent.
De euro was 1,0628 dollar waard, tegen 1,0661 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,4 procent meer op 102,12 dollar. Brentolie werd 0,7 procent duurder op 105,71 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De bitcoin heeft zijn waarde in 2025 niet kunnen vasthouden, ondanks het cryptovriendelijkere beleid van de Amerikaanse president Donald Trump. Met nog enkele dagen te gaan voor de jaarwisseling, wordt de grootste cryptomunt ter wereld zondag verhandeld voor een kleine 88.000 dollar. Begin dit jaar was de munt nog ruim 93.000 dollar waard.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Pomphouders verspreid over het land hebben extra voorraad ingeslagen, omdat in de laatste dagen van het jaar mogelijk meer automobilisten hun tank willen volgooien. Per 1 januari gaan de brandstofaccijnzen omhoog. Toch verwacht voorzitter Martin van Eijk van pomphoudersbrancheorganisatie Drive geen lange rijen.
4 uur geledenSANTIAGO (ANP/AFP) - In Chili is een nieuw bedrijf opgezet om de winning van lithium op te voeren, een metaal dat wordt gebruikt in batterijen voor elektrische voertuigen en mobiele telefoons. Het gaat om een samenwerking tussen het Chileense staatsbedrijf Codelco, 's werelds grootste koperproducent, en de particuliere mijnbouwer SQM, waarin Chinees kapitaal is geïnvesteerd.
7 uur geledenHAMBURG (ANP/DPA) - De Chaos Computer Club (CCC), naar eigen zeggen Europa's grootste hackerscollectief, heeft in Duitsland opgeroepen tot een maandelijkse Digitale Onafhankelijkheidsdag. De organisatie, die zich hard maakt voor digitale rechten en cyberveiligheid, wil mensen aansporen hun afhankelijkheid van de dominante digitale platforms te heroverwegen.
8 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Meer dan de helft van de middelgrote bedrijven in Duitsland verwacht volgend jaar een economische neergang. Dit blijkt uit een enquête van de ondernemersvereniging BVMW onder meer dan duizend ondernemers. Directeur Christoph Ahlhaus van de belangenorganisatie stelt dat "oppervlakkige hervormingen niet langer voldoende zijn om Duitsland weer op de rails te krijgen".
8 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/BELGA) - Duitse wijnbouwers kampen met hun grootste crisis in decennia. Dat komt omdat de prijs die ze krijgen bij de verkoop van de wijn niet meer opweegt tegen de productiekosten, staat in een rapport van de Duitse belangenorganisatie voor de landbouw DBV.
1 dag geledenBEIJING (ANP/RTR) - China wil de kloof in zijn ruimtevaartcapaciteiten in vergelijking met de Verenigde Staten verkleinen. Daarom versoepelt het Aziatische land de beursregels voor Chinese bedrijven die herbruikbare commerciële raketten ontwikkelen.
1 dag geleden