Damrak begint lager aan week vol rentebesluiten
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse beurs lijkt maandag lager te beginnen aan de nieuwe handelsweek, die wordt gedomineerd door de rentebesluiten van de grootste centrale banken ter wereld. Zo begint de Amerikaanse Federal Reserve dinsdag aan zijn tweedaagse rentevergadering. De hoop dat de Fed het mogelijk wat rustiger aan zou kunnen gaan doen met het verhogen van de rente om de inflatie te bestrijden, nam vrijdag weer wat af na een sterker dan verwachte stijging van de Amerikaanse producentenprijzen.
Dinsdag worden in de Verenigde Staten nog de consumentenprijzen over november bekendgemaakt. De inflatie in de grootste economie ter wereld nam in oktober voor de vierde maand op rij af tot 7,7 procent, maar ligt nog altijd ruim boven de doelstelling van 2 procent. Algemeen wordt verwacht dat de Fed de rente woensdag met een half procentpunt zal verhogen, na de recente stevige rentestappen van 0,75 procentpunt. Wel wordt gevreesd dat de Fed langer zal doorgaan met het verhogen van de rente om de inflatie terug te dringen.
Op donderdag is het de beurt aan de Europese Centrale Bank (ECB) en de Bank of England. Ook in de eurozone en het Verenigd Koninkrijk zullen de rentetarieven naar verwachting verder worden opgeschroefd met een half procentpunt. De hogere rentetarieven zetten een rem op de economie en beleggers vrezen dat de centrale bankiers daarmee een recessie zullen veroorzaken.
NN Group
De AEX-index op Beursplein 5 koerst af op een openingsverlies van 0,7 procent. Ook de andere Europese beurzen zullen naar verwachting lager beginnen. De Aziatische aandelenmarkten gingen maandag ook omlaag. De Nikkei in Tokio sloot 0,2 procent in de min. De Hang Seng-index in Hongkong raakte 2,1 procent kwijt door flinke koersverliezen bij de Chinese techbedrijven.
Op het Damrak zal verzekeraar NN Group mogelijk profiteren van een koopadvies door de Amerikaanse zakenbank Goldman Sachs. Heineken staat eveneens in het nieuws. Volgens persbureau Bloomberg gaat de bierbrouwer in de komende tien jaar nog eens 500 miljoen dollar investeren in Vietnam. Heineken heeft tot nu toe al 1 miljard dollar geïnvesteerd in het land, waar het zes fabrieken heeft.
Avantium
Ook Avantium staat in de belangstelling. Het chemiebedrijf heeft een nieuwe klant gevonden voor zijn fabriek in aanbouw voor de productie van plantaardige plastics in Delfzijl. Het Zwitserse Monosuisse zal het plantaardig geproduceerd plastic (PEF), dat naar verwachting in 2024 door Avantium in de nieuwe fabriek zal worden gemaakt, afnemen.
De euro was 1,0520 dollar waard, tegen 1,0548 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 1 procent meer op 71,75 dollar. Brentolie werd 0,7 procent duurder op 76,65 dollar per vat.
Meer uit Financieel
IJMUIDEN (ANP) - Tata Steel legt zijn Direct Sheet Plant (DSP), oftewel gietwalsinstallatie, in IJmuiden tijdelijk stil. Volgens Tata Steel hebben recente metingen laten zien dat bij een schoorsteen bij de DSP de uitstoot van chroom-6 hoger is dan de wettelijke norm.
1 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - De beloning van topvrouw Marjan Rintel van KLM is vorig jaar met bijna 32 procent gestegen. De toename valt samen met een besparingsoperatie bij de luchtvaartmaatschappij, bedoeld om de winstgevendheid te verbeteren.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Israël heeft de productie bij het enorme Leviathan-gasveld voor de Israëlische kust weer hervat. De productie werd aan het begin van de oorlog met Iran stilgelegd uit veiligheidsoverwegingen. Dat gasveld is belangrijk voor de export van Israëlisch gas naar Egypte en Jordanië.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De werkgelegenheid in de Verenigde Staten heeft in maart forse groei laten zien na de sterke krimp een maand eerder. Volgens het maandelijkse banenrapport van de Amerikaanse overheid ging het om een groei met 178.000 arbeidsplaatsen. In februari kromp de arbeidsmarkt in de grootste economie ter wereld nog met een bijgestelde 133.000 banen.
4 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen dreigen over zes weken vluchten te moeten gaan annuleren als de Straat van Hormuz afgesloten blijft. Het tekort aan kerosine zal dan ook de vanuit Nederland actieve maatschappijen raken, waarschuwt branchevereniging BARIN. Vooral intercontinentale vluchten zullen dan worden geschrapt om brandstof te besparen, verwacht voorzitter Marnix Fruitema.
6 uur geledenROME (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten stuwt ook de wereldwijde voedselprijzen. Volgens de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) stegen deze in maart voor de tweede maand op rij, gedreven door met name hogere energieprijzen.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een containerschip van een Franse eigenaar is door de Straat van Hormuz gevaren, meldt persbureau Bloomberg. Daarmee lijkt de eerste doorvaart van een West-Europees schip sinds de start van de Iranoorlog volgens het persbureau een feit.
8 uur geleden