Damrak begint lager aan week vol rentebesluiten
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse beurs lijkt maandag lager te beginnen aan de nieuwe handelsweek, die wordt gedomineerd door de rentebesluiten van de grootste centrale banken ter wereld. Zo begint de Amerikaanse Federal Reserve dinsdag aan zijn tweedaagse rentevergadering. De hoop dat de Fed het mogelijk wat rustiger aan zou kunnen gaan doen met het verhogen van de rente om de inflatie te bestrijden, nam vrijdag weer wat af na een sterker dan verwachte stijging van de Amerikaanse producentenprijzen.
Dinsdag worden in de Verenigde Staten nog de consumentenprijzen over november bekendgemaakt. De inflatie in de grootste economie ter wereld nam in oktober voor de vierde maand op rij af tot 7,7 procent, maar ligt nog altijd ruim boven de doelstelling van 2 procent. Algemeen wordt verwacht dat de Fed de rente woensdag met een half procentpunt zal verhogen, na de recente stevige rentestappen van 0,75 procentpunt. Wel wordt gevreesd dat de Fed langer zal doorgaan met het verhogen van de rente om de inflatie terug te dringen.
Op donderdag is het de beurt aan de Europese Centrale Bank (ECB) en de Bank of England. Ook in de eurozone en het Verenigd Koninkrijk zullen de rentetarieven naar verwachting verder worden opgeschroefd met een half procentpunt. De hogere rentetarieven zetten een rem op de economie en beleggers vrezen dat de centrale bankiers daarmee een recessie zullen veroorzaken.
NN Group
De AEX-index op Beursplein 5 koerst af op een openingsverlies van 0,7 procent. Ook de andere Europese beurzen zullen naar verwachting lager beginnen. De Aziatische aandelenmarkten gingen maandag ook omlaag. De Nikkei in Tokio sloot 0,2 procent in de min. De Hang Seng-index in Hongkong raakte 2,1 procent kwijt door flinke koersverliezen bij de Chinese techbedrijven.
Op het Damrak zal verzekeraar NN Group mogelijk profiteren van een koopadvies door de Amerikaanse zakenbank Goldman Sachs. Heineken staat eveneens in het nieuws. Volgens persbureau Bloomberg gaat de bierbrouwer in de komende tien jaar nog eens 500 miljoen dollar investeren in Vietnam. Heineken heeft tot nu toe al 1 miljard dollar geïnvesteerd in het land, waar het zes fabrieken heeft.
Avantium
Ook Avantium staat in de belangstelling. Het chemiebedrijf heeft een nieuwe klant gevonden voor zijn fabriek in aanbouw voor de productie van plantaardige plastics in Delfzijl. Het Zwitserse Monosuisse zal het plantaardig geproduceerd plastic (PEF), dat naar verwachting in 2024 door Avantium in de nieuwe fabriek zal worden gemaakt, afnemen.
De euro was 1,0520 dollar waard, tegen 1,0548 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 1 procent meer op 71,75 dollar. Brentolie werd 0,7 procent duurder op 76,65 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Zakenbanken en investerings- en beleggingsmaatschappijen op Wall Street hebben vorig jaar in totaal 49,2 miljard dollar, omgerekend 42,7 miljard euro, aan bonussen uitgekeerd. Dat is een recordbedrag aan bonussen voor bijvoorbeeld zakenbankiers voor het begeleiden van beursgangen, het adviseren bij overnames en fusies, vermogensbeheer en handel in aandelen en obligaties.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York lieten donderdag flinke koersverliezen zien, terwijl de olieprijzen juist fors stegen. Op de financiële markten is er veel onzekerheid over de vredesbesprekingen die de Verenigde Staten en Iran zouden voeren over een einde van de oorlog in het Midden-Oosten.
7 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse drankenconcern Pernod Ricard voert overnamegesprekken met het moederbedrijf van het bekende whiskeymerk Jack Daniel's. Dat melden bronnen aan persbureau Bloomberg. Op Wall Street ging de beurskoers van dat bedrijf Brown-Forman fors omhoog door het bericht.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV en CNV schorten de stakingen bij DHL Express op voor nieuw overleg in het cao-conflict bij het bedrijf. In de afgelopen tijd waren er vier 24-uursstakingen bij meerdere vestigingen van DHL Express. Volgens de bonden heeft de directie nu nieuwe toezeggingen gedaan.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Door het verbod op de verkoop van tabak in supermarkten, minisupers en nachtwinkels per 1 juli 2024 was het aantal rokers aan het einde van dat jaar naar schatting met 23.000 gedaald. Dat meldt SEO Economisch Onderzoek. Dat komt volgens de onderzoekers neer op een daling van circa 1 procent van het totaal aantal mensen dat rookt in Nederland.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met verlies gesloten. Ook de beurzen elders in Europa lieten rode cijfers zien door onzekerheid bij beleggers over de vredesbesprekingen in het Midden-Oosten. De olieprijzen gingen weer flink omhoog.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben sancties opgeheven voor een aantal bedrijven uit Belarus, waaronder grote producenten van de voor kunstmest belangrijke grondstof potas. Daarnaast geeft het Amerikaanse ministerie van Financiën toestemming om weer zaken te doen met de Belarussische staatsbank Belinvestbank. De bedrijven belandden eerder op de Amerikaanse sanctielijst vanwege de steun van Belarus aan de Russische inval in Oekraïne.
11 uur geleden