
Damrak begint lager aan week vol rentebesluiten
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse beurs lijkt maandag lager te beginnen aan de nieuwe handelsweek, die wordt gedomineerd door de rentebesluiten van de grootste centrale banken ter wereld. Zo begint de Amerikaanse Federal Reserve dinsdag aan zijn tweedaagse rentevergadering. De hoop dat de Fed het mogelijk wat rustiger aan zou kunnen gaan doen met het verhogen van de rente om de inflatie te bestrijden, nam vrijdag weer wat af na een sterker dan verwachte stijging van de Amerikaanse producentenprijzen.
Dinsdag worden in de Verenigde Staten nog de consumentenprijzen over november bekendgemaakt. De inflatie in de grootste economie ter wereld nam in oktober voor de vierde maand op rij af tot 7,7 procent, maar ligt nog altijd ruim boven de doelstelling van 2 procent. Algemeen wordt verwacht dat de Fed de rente woensdag met een half procentpunt zal verhogen, na de recente stevige rentestappen van 0,75 procentpunt. Wel wordt gevreesd dat de Fed langer zal doorgaan met het verhogen van de rente om de inflatie terug te dringen.
Op donderdag is het de beurt aan de Europese Centrale Bank (ECB) en de Bank of England. Ook in de eurozone en het Verenigd Koninkrijk zullen de rentetarieven naar verwachting verder worden opgeschroefd met een half procentpunt. De hogere rentetarieven zetten een rem op de economie en beleggers vrezen dat de centrale bankiers daarmee een recessie zullen veroorzaken.
NN Group
De AEX-index op Beursplein 5 koerst af op een openingsverlies van 0,7 procent. Ook de andere Europese beurzen zullen naar verwachting lager beginnen. De Aziatische aandelenmarkten gingen maandag ook omlaag. De Nikkei in Tokio sloot 0,2 procent in de min. De Hang Seng-index in Hongkong raakte 2,1 procent kwijt door flinke koersverliezen bij de Chinese techbedrijven.
Op het Damrak zal verzekeraar NN Group mogelijk profiteren van een koopadvies door de Amerikaanse zakenbank Goldman Sachs. Heineken staat eveneens in het nieuws. Volgens persbureau Bloomberg gaat de bierbrouwer in de komende tien jaar nog eens 500 miljoen dollar investeren in Vietnam. Heineken heeft tot nu toe al 1 miljard dollar geïnvesteerd in het land, waar het zes fabrieken heeft.
Avantium
Ook Avantium staat in de belangstelling. Het chemiebedrijf heeft een nieuwe klant gevonden voor zijn fabriek in aanbouw voor de productie van plantaardige plastics in Delfzijl. Het Zwitserse Monosuisse zal het plantaardig geproduceerd plastic (PEF), dat naar verwachting in 2024 door Avantium in de nieuwe fabriek zal worden gemaakt, afnemen.
De euro was 1,0520 dollar waard, tegen 1,0548 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 1 procent meer op 71,75 dollar. Brentolie werd 0,7 procent duurder op 76,65 dollar per vat.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Federal Reserve laat de rente in de Verenigde Staten voor het vierde rentebesluit op rij onveranderd. Daarmee wordt opnieuw duidelijk dat de koepel van centrale banken zich niet van de wijs laat brengen door de herhaaldelijke oproepen van president Donald Trump om de rente te verlagen.
10 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Woonbond waarschuwt huurders dat sommige huisbazen onrechtmatig hoge huurverhogingen proberen door te voeren. Daarover heeft de belangenorganisatie meldingen gekregen.
32 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel is bezorgd over het grote marktaandeel van chocoladefabrikant Mars in sommige productcategorieën in bepaalde Europese landen. Daarom wil de Europese Commissie de miljardenovername van Pringles-moederbedrijf Kellanova door Mars aan een uitgebreid mededingingsonderzoek onderwerpen, meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Triodos Bank was woensdag een grote winnaar op de beurs in Amsterdam. De bank debuteerde op het Damrak en de waarde van de betreffende certificaten van aandelen ging direct hard omhoog. Bij het slot van de handel waren de stukken ruim 21 procent meer waard.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Unilever overweegt het Britse snacksmerk Graze in de verkoop te zetten. Dit past in de plannen van de nieuwe topman Fernando Fernandez om het assortiment van het concern minder op voeding en meer op persoonlijke verzorging en schoonheid te richten, schrijft zakenkrant Financial Times.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft beroep aangetekend bij de Raad van State tegen het maximale aantal vluchten op Schiphol. Dat meldt een woordvoerder van het college van burgemeester en wethouders. Vorige week werd een motie van de gemeenteraad aangenomen die wethouder Hester van Buren hiertoe had opgeroepen.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met kleine koersbewegingen geopend. De aandacht van beleggers op Wall Street gaat vooral uit naar het rentebesluit van de Federal Reserve later op de dag. De Amerikaanse centralebankenkoepel zal dan naar verwachting voor de vierde keer op rij de rente onveranderd laten. Daarnaast worden de verdere ontwikkelingen rond de strijd tussen Iran en Israël in de gaten gehouden.
4 uur geleden