Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Damen voelt 'substantiële impact' van sancties tegen Rusland

Damen voelt 'substantiële impact' van sancties tegen Rusland

GORINCHEM (ANP) - Grote Nederlandse bouwers van luxejachten worden in verschillende mate getroffen door de westerse sancties tegen Rusland. Damen Shipyards spreekt van een "substantiële impact" op de bedrijfsvoering. Heesen Yachts zegt er goed voor te staan, al wil het bedrijf niets kwijt over Russische klanten. Feadship heeft naar eigen zeggen niet veel last van de sancties die zijn ingesteld tegen Rusland vanwege de oorlog in Oekraïne.

Alle Nederlandse jachtenbouwers nemen geen nieuwe opdrachten meer aan uit Rusland en leveren geen schepen of materieel meer aan Russische klanten. Damen had voor de oorlog ruim tweehonderd medewerkers in Oekraïne. Die werkten in de steden Cherson en Mykolaiv, die in het zuiden van het land in de vuurlinie liggen. Een dienstplichtige Oekraïense medewerker van Damen is gesneuveld in de strijd tegen de Russen.

Voor Feadship zijn de Verenigde Staten en Europa de belangrijkste afzetmarkten. "Van de bijna zeshonderd jachten die Feadship heeft gebouwd, gingen er negen naar Russische klanten", zegt een woordvoerder. Feadship heeft geen vestigingen in Oekraïne of Rusland.

Heesen Yachts

Heesen Yachts zegt dat zijn klanten uit de Verenigde Staten, Europa, de Verenigde Arabische Emiraten en Azië komen. "Het orderboek is vol", zegt een woordvoerder. Of Heesen veel Russische klanten had, wil het bedrijf niet kwijt omdat het nooit zegt waar zijn klanten precies vandaan komen. Heesen neemt geen nieuwe opdrachten aan van Russen en onderhoudt hun schepen niet. Het bedrijf is eigendom van Morcell uit Cyprus, het investeringsvehikel van de Russische miljardair en Lukoil-president Vagit Alekperov. Vorige maand zijn twee Russische leden van de raad van commissarissen van Heesen opgestapt.

Jachtenbouwer Oceanco heeft niet gereageerd op verzoeken om een reactie.

Rijke Russen zijn de op één na grootste kopers van jachten langer dan 40 meter. Alleen rijke Amerikanen kopen die boten nog vaker, zo staat in een rapport uit 2021 van vakblad SuperYacht Times. De jachtenbouw is ook een belangrijke industrie in Nederland. Heesen, Feadship, Damen Shipyards en Oceanco waren in 2020 nog goed voor een gecombineerde omzet van ongeveer 1,5 miljard euro.

Meer uit Financieel

Wall Street eindigt eerste dag van nieuw beursjaar gemengd

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag op de eerste dag van het nieuwe beursjaar gemengd gesloten. Chipaandelen hebben hun opmars van 2025, dankzij het aanhoudende optimisme over AI, voortgezet.

7 uur geleden
Aluminium stijgt voor het eerst sinds 2022 tot ruim 3000 dollar

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van aluminium is vrijdag voor het eerst sinds 2022 gestegen tot meer dan 3000 dollar per ton, omgerekend ongeveer 2551 euro. Daarmee zet het metaal, dat veel wordt gebruikt in bijvoorbeeld de auto-industrie en de bouw, zijn opmars van vorig jaar voort.

8 uur geleden
Franse ministers naar justitie om seksuele inhoud chatbot Grok

PARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Franse ministers hebben een melding gemaakt bij justitie over Grok. Dat is de chatbot van Elon Musks start-up xAI. De chatbot heeft "seksuele en seksistische" inhoud gegenereerd die "overduidelijk illegaal" was, melden de ministers vrijdag in een verklaring.

10 uur geleden
AEX sluit eerste beursdag 2026 flink hoger, chipbedrijven aan kop

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam heeft de eerste handelsdag van 2026 met een flinke plus afgesloten. Besi, ASML en ASMI voerden de lijst aan. De chipbedrijven profiteerden op het Damrak van een techrally in Azië.

11 uur geleden
Ook zaterdag honderden annuleringen op Schiphol door winters weer

SCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol worden zaterdag naar verwachting nog eens honderden vluchten geannuleerd door het winterse weer. Ook verwacht de luchthaven honderden vertragingen door onder meer sneeuwbuien, het ijsvrij maken van vliegtuigen en de ongunstige windrichting.

12 uur geleden
Veel pensioenen stijgen dit jaar fors door nieuw stelsel

ROTTERDAM (ANP) - Veel gepensioneerden krijgen dit jaar een flink hoger pensioen. Van zo'n 1,4 miljoen mensen die zijn gestopt met werken en al over zijn naar het nieuwe stelsel, gaat de uitkering gemiddeld met 13 procent omhoog. Pensioenconsultant Corine Reedijk van adviesbureau Aon, dat de cijfers deelde, kan zich zo'n hoge gemiddelde stijging op jaarbasis niet herinneren.

12 uur geleden
Aantal schademeldingen bij verzekeraars na jaarwisseling loopt op

DEN HAAG (ANP) - Het aantal meldingen van schade rond de jaarwisseling loopt langzaam op. Bij verzekeraar NN was het aantal tot en met vrijdagochtend verdubbeld ten opzichte van een dag eerder. Het gaat nu om vijftig tot zestig meldingen door particulieren, meldt een woordvoerder van het concern, dat ook de merken ING Verzekeringen, OHRA, ASN Verzekeringen en ABN AMRO Verzekeringen voert.

13 uur geleden