Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Damen voelt 'substantiële impact' van sancties tegen Rusland

Damen voelt 'substantiële impact' van sancties tegen Rusland

GORINCHEM (ANP) - Grote Nederlandse bouwers van luxejachten worden in verschillende mate getroffen door de westerse sancties tegen Rusland. Damen Shipyards spreekt van een "substantiële impact" op de bedrijfsvoering. Heesen Yachts zegt er goed voor te staan, al wil het bedrijf niets kwijt over Russische klanten. Feadship heeft naar eigen zeggen niet veel last van de sancties die zijn ingesteld tegen Rusland vanwege de oorlog in Oekraïne.

Alle Nederlandse jachtenbouwers nemen geen nieuwe opdrachten meer aan uit Rusland en leveren geen schepen of materieel meer aan Russische klanten. Damen had voor de oorlog ruim tweehonderd medewerkers in Oekraïne. Die werkten in de steden Cherson en Mykolaiv, die in het zuiden van het land in de vuurlinie liggen. Een dienstplichtige Oekraïense medewerker van Damen is gesneuveld in de strijd tegen de Russen.

Voor Feadship zijn de Verenigde Staten en Europa de belangrijkste afzetmarkten. "Van de bijna zeshonderd jachten die Feadship heeft gebouwd, gingen er negen naar Russische klanten", zegt een woordvoerder. Feadship heeft geen vestigingen in Oekraïne of Rusland.

Heesen Yachts

Heesen Yachts zegt dat zijn klanten uit de Verenigde Staten, Europa, de Verenigde Arabische Emiraten en Azië komen. "Het orderboek is vol", zegt een woordvoerder. Of Heesen veel Russische klanten had, wil het bedrijf niet kwijt omdat het nooit zegt waar zijn klanten precies vandaan komen. Heesen neemt geen nieuwe opdrachten aan van Russen en onderhoudt hun schepen niet. Het bedrijf is eigendom van Morcell uit Cyprus, het investeringsvehikel van de Russische miljardair en Lukoil-president Vagit Alekperov. Vorige maand zijn twee Russische leden van de raad van commissarissen van Heesen opgestapt.

Jachtenbouwer Oceanco heeft niet gereageerd op verzoeken om een reactie.

Rijke Russen zijn de op één na grootste kopers van jachten langer dan 40 meter. Alleen rijke Amerikanen kopen die boten nog vaker, zo staat in een rapport uit 2021 van vakblad SuperYacht Times. De jachtenbouw is ook een belangrijke industrie in Nederland. Heesen, Feadship, Damen Shipyards en Oceanco waren in 2020 nog goed voor een gecombineerde omzet van ongeveer 1,5 miljard euro.

Meer uit Financieel

Beurzen in New York sluiten licht lager na oplopen rentezorgen

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met kleine verliezen de handel uitgegaan. Een daling van de olieprijzen kon niet voorkomen dat beleggers nog altijd bezorgd waren over een stijging van de inflatie en rentes. Zo stegen de rentes op langerlopende Amerikaanse staatsobligaties tot het hoogste niveau sinds 2002.

20 minuten geleden
Trump zegt snel AI-adviseur te benoemen, benadrukt zelfregulering

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt snel een AI-adviseur, of 'tsaar', aan te wijzen. Dat zegt hij na afloop van een ontmoeting met meerdere bestuursleden van vooraanstaande AI- en techbedrijven, onder wie de leiders van Anthropic en Nvidia. Volgens Trump moet een benoeming in de komende drie of vier dagen volgen.

27 minuten geleden
Autoconcern Stellantis legt fabrieken stil om batterijtekort

SOCHAUX (ANP/RTR) - Autofabrikant Stellantis legt de productie in een aantal Franse fabrieken dagenlang stil. Een van de redenen is een tekort aan batterijen, meldt het bedrijf.

31 minuten geleden
Milieuorganisatie dient in Brussel klacht in over Nieuw-Zeeland

UTRECHT (ANP) - De Nederlandse milieuorganisatie Both ENDS dient in Brussel een klacht in tegen Nieuw-Zeeland, omdat het land klimaatafspraken uit een twee jaar oude handelsovereenkomst met de Europese Unie niet zou nakomen. De Nieuw-Zeelandse regering hief vorig jaar een verbod op de zoektocht naar nieuwe olie- en gasvelden op zee op. Ook voerde ze onlangs wetgeving in die een lopende klimaatzaak tegen een zuivelconcern onmogelijk maakte.

1 uur geleden
Eurocommissaris: Brussel onderzoekt hoe brandstof goedkoper kan

DUBLIN/BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie gaat onderzoeken wat er gedaan kan worden om brandstof voor vervoer goedkoper te maken, zei Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) na afloop van een overleg met EU-ministers van Energie.

4 uur geleden
AEX nadert recordslot dankzij opmars chipaandelen, Arcadis omlaag

AMSTERDAM (ANP) - De AEX, de belangrijkste graadmeter voor de beurs in Amsterdam, bereikte dinsdag tussentijds een recordstand van 1125 punten, maar wist niet op de hoogste slotstand ooit te sluiten. Vooral chipaandelen waren in trek, net als op Wall Street.

5 uur geleden
Topman Eiffeltoren stapt op na ophef om wegsturen medewerksters

PARIJS (ANP) - De exploitant van de Eiffeltoren heeft dinsdag bekendgemaakt dat de topman van de bezienswaardigheid eind dit jaar vertrekt. Het besluit volgt op de ophef die ontstond toen vrouwelijke medewerkers werden weggestuurd tijdens een bezoek van een hindoeïstische religieuze groep. Patrick Branco Ruivo is sinds 2018 topman van het monument.

6 uur geleden