
Damen Shipyards bouwt 'ultramodern' schip voor Portugese marine
GORINCHEM (ANP) - Scheepsbouwer Damen Shipyards heeft een opdracht gekregen van de Portugese marine voor het ontwerp, de bouw en uitrusting van een "ultramodern" multifunctioneel schip. Het is het eerste schip ter wereld dat oceaanonderzoek combineert met de inzet van drones, maakte het in Gorinchem gevestigde concern bekend.
Aan het project ging een Europees aanbestedingsproces vooraf. Het 107 meter lange schip is inzetbaar voor onder andere oceaanonderzoek, zoek- en reddingsacties, noodhulp en maritieme veiligheids- en marine-ondersteuningsoperaties. "Het schip zal daartoe onbemande drones en helikopters kunnen inzetten", aldus Damen Shipyards.
Voor het oceaanonderzoek en de monitoringactiviteiten wordt het schip uitgerust met laboratoria en accommodatie voor wetenschappelijk personeel. "We zijn er trots op dat we geselecteerd zijn om dit spectaculaire schip voor de Portugese marine te bouwen", zegt Arnout Damen, topman van het bedrijf. Hoeveel geld er is gemoeid met de deal is niet bekendgemaakt.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met wisselende uitslagen gesloten, na de opmars naar nieuwe recordstanden deze week. De technologiegraadmeter Nasdaq scherpte daarbij het recordniveau van een dag eerder wel nog verder aan.
7 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Beursbedrijf Nasdaq heeft een werknemer ontslagen die een bericht op sociale media had geplaatst waarin de moordaanslag op de conservatieve politieke activist Charlie Kirk werd bejubeld. Volgens Nasdaq is er een zerotolerancebeleid voor werknemers rond het aanmoedigen of verheerlijken van geweld.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst het weekend ingegaan, waarmee werd voortgeborduurd op de plus van een dag eerder. Het sentiment onder beleggers op het Damrak werd vooral gesteund door de nieuwe recordstanden op Wall Street.
11 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - De ondernemingsraad van Prijsvrij/D-Reizen zegt dat het bedrijf wordt gedwarsboomd door zijn grootste aandeelhouder, het Duitse winkel- en vakantieconcern REWE. In een brief die is gedeeld met media beschuldigen ze REWE ervan het bestuur van de Nederlandse reisaanbieder actief "tegen- en naar buiten" te werken.
12 uur geledenOSLO (ANP/AFP/RTR) - Het Noorse staatsinvesteringsfonds heeft zijn belang in de Franse mijnbouwer Eramet verkocht vanwege zorgen over mensenrechtenschendingen en milieuschade door een omstreden nikkelmijn van het bedrijf in Indonesiƫ. Zo zou die mijn zorgen voor ontbossing van regenwoud en schade aan de inheemse bevolking.
13 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York lieten vrijdag weinig beweging zien. Beleggers deden het rustig aan en keken vooral uit naar het rentebesluit van de Amerikaanse Federal Reserve dat volgende week op het programma staat. De verwachting dat de centrale bank dan begint met het verlagen van de leenkosten en het optimisme rond kunstmatige intelligentie (AI) zorgen al enige tijd voor recordstanden op Wall Street, die donderdag verder werden aangescherpt.
13 uur geledenARNHEM (ANP) - Netbeheerder Liander verwacht ruim 171 miljoen euro duurder uit te zijn bij werk aan het stroomnet door de stikstofimpasse. Het gaat om extra investeringen die nodig zijn voor bijvoorbeeld hijskranen, graafmachines of vrachtwagens die geen stikstof uitstoten. De regionale netbeheerder voor Gelderland, Flevoland, Friesland en Noord-Holland noemt het "moeilijk te verteren" dat het verzwaren van het elektriciteitsnet extra duur wordt door het uitblijven van een oplossing voor stikstofproblemen.
14 uur geleden