Dam stroomt vol met boze leerkrachten
AMSTERDAM (ANP) - Op de Dam in Amsterdam hebben zich vele honderden demonstranten verzameld voor de onderwijsactie daar. Onder hen een leerkracht van een basisschool uit Harderwijk. Ze zegt niet te staken voor meer geld voor zichzelf, maar uit solidariteit met collega's en uit zorg over het onderwijs in de toekomst. Collega's lijken zich zelfs af te vragen of er in te toekomst nog wel onderwijzers zijn: ze dragen t-shirts met "uitstervende soort" en "collectors' item". Ook staat er iemand met een "overspandoek".
Op de school van genoemde leerkracht gaat het normaliter nog wel, maar "bij ziekte zijn er geen invallers en moeten groepen worden opgesplitst of naar huis gestuurd". Er dreigt volgens haar ook willekeur: "of je goed of slecht onderwijs krijgt, hangt straks af van op welke school je zit en op welke manier ze het daar proberen te redden. Intussen hebben schooldirecteuren nu achter de schermen al de handen vol aan allerlei noodmaatregelen. De ouders merken dat nu nog niet zo" , volgens de demonstrant.
Een leerkracht uit het speciaal onderwijs in Purmerend is zelfs ziek geworden van alle problemen: een jaar lang werkte hij maar halve dagen. Hij klaagt over het contante geschuif met beschikbare leerkrachten en maakt zich "enorme zorgen"om de kwaliteit.
Steeds moeilijker
Een leerkracht uit Bunschoten zegt dat het ook steeds moeilijker is voor leerkrachten om te werken met de groepen waar ze het meeste mee hebben: de kleintjes of juiste de grotere kinderen. Onderwijzenden worden ingezet waar ze nodig zijn en niet voor de klasjes waarvoor ze het beste tot hun recht zouden komen.
Een geschiedenisdocent van een middelbare school uit Almere vertelt dat sommige collega's niet komen demonstreren, maar de stakingstijd benutten om bijvoorbeeld proefwerken na te kijken: "Anders komen ze in de knel met hun planning." Hij is er wel, uit solidariteit met het basisonderwijs: "Zonder goed basisonderwijs krijgen wij ook weer hoofdpijn. De hele situatie gaat pijn doen aan de kennismaatschappij."
De Amsterdamse onderwijswethouder Marjolein Moorman wijst er nog eens op dat Amsterdam vierhonderd leerkrachten tekort komt, vooral in het basisonderwijs dat minder betaalt. Ze vreest voor een grotere ongelijkheid, omdat de scholen in de sociaal zwakste wijken het moeilijkst vacatures kunnen vervullen.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Een groep van zes mensen heeft vernielingen aangericht bij de Mevlana Moskee in Rotterdam-West. Dat gebeurde op het moment dat er in het gebouw mensen aanwezig waren, meldt de politie.
1 uur geledenDE BILT (ANP) - In heel Nederland geldt vrijdagmiddag en -avond code geel vanwege de kans op zware onweersbuien. In de loop van de avond trekken de zwaarste buien volgens het KNMI naar Duitsland weg.
1 uur geledenZANDVOORT (ANP) - In het stationsgebied, de middenboulevard en het bijbehorende strand in Zandvoort geldt tot en met zondag 31 mei een noodverordening. Dat laat de gemeente op haar website weten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Viroloog Marion Koopmans vindt dat Nederland niet genoeg doet om klaar te zijn voor een volgende pandemie. Ook voor de corona-uitbraak in 2020 was deze pandemische paraatheid niet voldoende en miste zij urgentie, zei ze tijdens haar verhoor in de parlementaire enquête over corona.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Viroloog Marion Koopmans heeft tegenover de parlementaire enquêtecommissie corona hard uitgehaald naar "bepaalde politici" die bedreigingen aan haar adres hebben aangewakkerd. Zij noemde geen namen, maar hekelde met name de complottheorieën rond het coronavirus waarmee zij in verband werd gebracht. Daar deed vooral Forum voor Democratie aan mee.
4 uur geledenUITHOORN (ANP) - De politie heeft donderdagavond twee mensen aangehouden bij demonstraties rondom de komst van een asielzoekerscentrum in Uithoorn. Een 30-jarige man uit Uithoorn is aangehouden voor het gooien van een fles naar voorstanders van asielopvang. Een 19-jarige man uit Gouda werd meegenomen voor het verstoren van de openbare orde. Beiden zijn weer vrijgelaten.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Viroloog Marion Koopmans denkt niet dat het realistisch was geweest om al veel eerder beperkende maatregelen te nemen om het coronavirus in te dammen. Het had "in theorie heel veel uitgemaakt" als dit al begin februari 2020 was gebeurd, toen het aantal bekende ziektegevallen in heel Europa nog rond de vijftig lag. Maar er was nog te weinig bekend om zo'n besluit te nemen.
5 uur geleden