Daling suikerprijzen drukt op moederbedrijf Aviko
BREDA (ANP) - De resultaten van Royal Cosun, het moederbedrijf van suikerproducent Cosun Beet Company en fritesmaker Aviko, stonden in 2025 flink onder druk door een sterke verslechtering van de Europese suikermarkt. Het teeltjaar 2025 leverde volgens het bedrijf voor de leden wel een "uitzonderlijk goede" bietenoogst op. Die extra volumes kwamen echter terecht in een markt waar de suikerprijzen al langere tijd onder druk staan. Dat leidde tot een lagere bietenprijs en drukte de marges.
De totale omzet van Cosun kwam in 2025 uit op 3,2 miljard euro. Dat is 8 procent minder dan in 2024, voornamelijk door de scherpe daling van de suikerprijzen. Het bedrijfsresultaat zakte tot 269 miljoen euro, van 518 miljoen euro een jaar eerder. Onder de streep hield Cosun 2 miljoen euro over. Dat was een jaar eerder nog 117 miljoen euro.
Volgens topman Hans Meeuwis was 2025 "zonder twijfel een uitdagend jaar" voor Cosun. Beperkt consumentenvertrouwen, geopolitieke onzekerheid, handelsbeperkingen en relatief hoge inflatie en een zwakke dollar bepaalden volgens hem het beeld van 2025. Dit leidde, in combinatie met een sterk teeltseizoen, tot een onbalans in vraag en aanbod, wat de suikerprijzen en marges verder onder druk zette.
Kostenmaatregelen
De impact was volgens de topman deels voorzien, maar was groter dan verwacht en zal ook dit jaar zijn weerslag hebben. Cosun nam in 2025 al kostenmaatregelen en neemt dit jaar aanvullende maatregelen om de resultaten te versterken. Ook verwacht het bedrijf dat het geopolitieke en economische klimaat dit jaar onzeker blijft.
Cosun en Aviko bevestigden ook de voorgenomen overname van het Spaanse specialiteitenbedrijf Eurofrits. Aviko werkt sinds 2009 als minderheidsaandeelhouder al samen met dat familiebedrijf.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met flinke verliezen gesloten. Het sentiment onder beleggers op Wall Street werd onder meer gedrukt door een stijging van de olieprijzen door de opgelopen spanningen in het Midden-Oosten. Daarnaast ging de aandacht uit naar de Amerikaanse inflatie die het hoogste niveau in meer dan drie jaar heeft bereikt.
15 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Britse winkel- en sportconcern Frasers Group heeft een overnamebod gedaan op het Duitse modemerk Hugo Boss van 38 euro per aandeel in contanten. Frasers bezit al ruim een kwart van de aandelen Hugo Boss en wil nu de rest ook in handen krijgen voor een bedrag van bijna 2 miljard euro.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is woensdag met kleine winst de handel uitgegaan. De olieprijzen gingen omhoog door hernieuwde spanningen in het Midden-Oosten na Amerikaanse vergeldingsaanvallen op Iran. Verder was er ook aandacht voor een Amerikaans inflatiecijfer.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Investeerders in het Midden-Oosten hebben grote interesse in de beursgang van SpaceX die vrijdag in New York moet plaatsvinden. Volgens bronnen tegen persbureau Bloomberg hebben de staatsfondsen van Saudi-Arabië en Koeweit al voor miljarden dollars aan orders geplaatst voor aandelen SpaceX.
5 uur geledenVELDHOVEN (ANP) - ASML en vakbonden hebben een akkoord ondertekend over het sociaal plan voor de reorganisatie bij de chipmachinemaker, meldt vakbond De Unie. Het techbedrijf kondigde eerder dit jaar aan 1700 banen te schrappen omdat de organisatie te stroef was geworden. Nu is onder andere afgesproken dat er tot 1 mei volgend jaar geen gedwongen ontslagen mogen vallen.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn woensdag licht lager geopend. Dinsdag waren de aandelenmarkten in New York ook al overwegend met verliezen de handel uitgegaan. Nieuwe spanningen tussen Iran en de Verenigde Staten houden beleggers bezig.
7 uur geledenBASRA (ANP/BLOOMBERG) - Irak versnelt de olieverladingen in zijn belangrijkste haven en voert de export vanuit de Perzische Golf op. Dat blijkt volgens persbureau Bloomberg uit tankergegevens. Het is een nieuw teken dat grote landen van het oliekartel OPEC in het Midden-Oosten meer vaten door de Straat van Hormuz vervoeren.
7 uur geleden