Dalende olieprijzen door vrees mindere vraag uit China
LONDEN (ANP) - De olieprijzen gingen maandag opnieuw omlaag, nadat de prijzen vorige week nog in het hardste tempo daalden sinds augustus. De vrees voor strengere coronamaatregelen in China schaadt de vraag naar olie. China is de grootste olie-importeur ter wereld.
China meldde zaterdag een eerste sterfgeval als gevolg van corona in de voorbije zes maanden. Daar kwamen er zondag nog eens twee bij. De vrees bestaat dat autoriteiten hun toevlucht zullen nemen tot nog strengere coronamaatregelen om het dodental tot een minimum te beperken. In verschillende regio's worden mensen al verzocht thuis te blijven. Ook zijn al een aantal scholen gesloten. Kenners van Goldman Sachs verlaagden vanwege de problemen in China de prognose voor de prijs van Brentolie in het vierde kwartaal, met 10 dollar per vat tot 100 dollar.
Een vat Amerikaanse olie kostte maandag 0,7 procent minder op 79,56 dollar. Brentolie werd 0,6 procent goedkoper op 87,02 dollar per vat. Grondstoffenbeleggers zijn ook bezorgd dat verdere monetaire verkrapping zal leiden tot een wereldwijde economische vertraging. Dat raakt mogelijk het energieverbruik.
Pomp
De daling van de olieprijzen is ook aan de pomp te merken. De adviesprijs voor een liter Euro95 ligt volgens consumentenorganisatie UnitedConsumers op 1,979 euro. Bij diesel is dat 1,966 euro. De brandstofprijzen doken vrijdag onder de 2 euro en zijn sindsdien weer iets verder gedaald. In juni dit jaar piekte de prijs voor benzine nog op ruim 2,50 euro per liter. Diesel stond in maart, kort na de Russische inval in Oekraïne op 2,375 euro per liter. Pomphouders kunnen overigens wel afwijken van de adviesprijzen van de grote oliemaatschappijen. Doorgaans betalen automobilisten die prijzen alleen langs de snelweg. Bij pompstations elders liggen de prijzen vaak lager.
De olieprijzen ging aan het begin van het kwartaal nog hard omhoog nadat de landen van oliekartel OPEC en diens bondgenoten waaronder Rusland (OPEC+) hun productie met dagelijks twee miljoen vaten te beperkten om daarmee de prijzen te stutten. Een dreigend verbod van de Europese Unie op Russische olie en een plan van de G7 voor een prijsplafond schopten de vooruitzichten in de war. Over dat laatste wordt mogelijk woensdag meer bekend.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP) - Franse aanklagers vermoeden dat Elon Musk seksueel getinte deepfakes op socialemediaplatform X heeft aangemoedigd om de waarde van zijn bedrijf "kunstmatig" op te drijven. Dat hebben ze laten weten aan Amerikaanse autoriteiten, werd zaterdag bekendgemaakt.
9 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - ChatGPT-moederbedrijf OpenAI heeft plannen om het aantal medewerkers dit jaar bijna te verdubbelen. Op die manier hoopt de Amerikaanse pionier op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) concurrentie van bedrijven als Anthropic en Google het hoofd te bieden, schrijft zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden.
10 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De prijzen aan de pomp in Nederland zijn zaterdag verder omhooggegaan door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. De gemiddelde adviesprijs voor een liter diesel nadert inmiddels de 2,70 euro, blijkt uit gegevens van consumentencollectief UnitedConsumers.
11 uur geledenNEW DELHI (ANP) - De Iraanse marine heeft vorige week een Indiase tanker met vloeibaar petroleumgas door de Straat van Hormuz begeleid. Dit gebeurde via een vooraf goedgekeurde route na diplomatiek overleg met de Indiase overheid. Dit meldt persbureau Bloomberg op basis van een anonieme officier aan boord van het schip.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie heeft EU-lidstaten opgeroepen om hun doelstellingen voor gasvoorraden te verlagen en niet te haasten met het aanvullen van hun uitgeputte reserves. Dat zou de vraag naar gas wat kunnen temperen nu brandstof erg duur is door de Iranoorlog, meldt de Financial Times zaterdag.
14 uur geledenLOS GATOS (ANP/BLOOMBERG) - Netflix verwacht zaterdag wereldwijd miljoenen kijkers te trekken met een grootschalige livestream rond de comeback van de populaire K-popgroep BTS. Het evenement, de eerste show van de groep in jaren, past in de strategie van het Amerikaanse bedrijf om sterker in te zetten op live-evenementen.
16 uur geledenCHICAGO (ANP/DPA/BELGA/RTR) - United Airlines schrapt veel vluchten die door de flinke stijging van de brandstofprijzen onrendabel zijn geworden. Op korte termijn wil de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij zijn capaciteit met ongeveer 5 procent verminderen, heeft topman Scott Kirby aangekondigd.
16 uur geleden