Dakloze vraagt Willem-Alexander wat zijn bezoek 'schuift'
DEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft tijdens zijn bezoek aan de winteropvang van het Leger des Heils in Den Haag een paar pittige vragen gehad. "Wat schuift het eigenlijk?", vroeg de dakloze Erik hem vrijdagmiddag zonder schroom.
De koning sprak met Erik (49) in zijn kamer, maar ook met medewerkers van de opvang. Die opvanglocatie is in koude maanden, wanneer de temperatuur onder het vriespunt daalt, 24 uur per dag open voor dak- en thuislozen. Voorgaande winters bleef Erik gewoon buiten slapen, maar nu was het "wel erg extreem". "De laatste jaren hebben we nauwelijks een winter gehad", beaamde de koning.
Willem-Alexander nam ruim de tijd om te vragen naar de details van de winteropvang, waar nu 109 mensen verblijven. De deelnemers krijgen een slaapplaats en daarnaast ook de mogelijkheid te douchen en kleding te wassen. Er is een broodpakket in de ochtend en een warme maaltijd in de avond. In verband met de lockdown en de avondklok is de opvang nu dag en nacht geopend en krijgen de gebruikers - het Leger des Heils spreekt liever van deelnemers - een eigen kamer of tweepersoonskamer waar ze kunnen verblijven.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - Een extreme hittegolf, een onbeheersbare natuurbrand, of een voormalige orkaan die een spoor van verwoesting door het land trekt. Het is allemaal denkbaar in het reeds veranderde klimaat, benadrukt het KNMI in een rapport waarin experts zulke scenario's hebben uitgewerkt. Ze wijzen op de risico's, zodat de overheid daarop kan inspelen om Nederland weerbaarder te maken.
31 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - De eerste boerentrekkers zijn aangekomen bij het provinciehuis in Den Bosch, waar de Brabantse politiek vrijdag stemt over een nieuwe stikstofaanpak. Sieta van Keimpema van Farmers Defence Force (FDF) noemt de maatregelen de "doodsteek voor de sector".
38 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De overstap naar één landelijke doorstroomtoets voor alle basisschoolleerlingen in plaats van zes verschillende, kan niet worden gemaakt voor het schooljaar 2029-2030. Dat herhaalde demissionair staatssecretaris Koen Becking (VVD) donderdagavond in een Kamerdebat. Becking zei "bereid" te zijn om te kijken of dit sneller kan, maar gaf aan niet te weten hoe.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het eerste gesprek tussen informateur Rianne Letschert en de leiders van D66, CDA en VVD donderdag had een "goede sfeer". Dat vertelden Rob Jetten (D66) en Letschert na afloop van het onderhoud. De bijeenkomst was vooral bedoeld om kennis te maken met de nieuwe informateur en een agenda voor de komende dagen vast te stellen.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oekraïne staat onder zware druk van de Verenigde Staten om tot een deal te komen met Rusland. De Amerikanen spraken daarover al met de Russen. Het is cruciaal dat er geen besluiten achter de rug om van Oekraïne worden genomen, laat demissionair premier Dick Schoof donderdag weten na een video-overleg met de Coalition of the Willing en president Volodymyr Zelensky van Oekraïne.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Energieminister Sophie Hermans ziet nu geen mogelijkheden om de gaswinning in Warffum te beëindigen. Dat zegt ze in een debat over Groningen. Deze week sprak de Kamer opnieuw de wens uit om de gaswinning bij het Groningse dorp te stoppen; daar geeft de VVD-minister nu geen vervolg aan. "Dat kán ik niet uitvoeren, omdat ik daarmee buiten de wet ga," zegt Hermans.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Binnen het demissionaire kabinet speelt een hoog opgelopen conflict over mestregels en waterkwaliteit. BBB-minister Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat) heeft tevergeefs geprobeerd zijn partijgenoot Femke Wiersma (Landbouw) te overtuigen om strengere mestregels in te voeren om de waterkwaliteit te verbeteren, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van de NOS.
14 uur geleden