Dagen worden langer en nachten korter, zon komt naar ons toe
DEN HAAG (ANP) - De dagen worden langer, de nachten korter. Zaterdag is de kortste dag van het jaar, vanaf nu wordt het 's ochtends steeds iets vroeger licht en blijft het 's avonds ook steeds iets langer licht.
De kortste dag van het jaar valt samen met de zogenoemde winterzonnewende. Dan staat de zon op zijn zuidelijkste punt aan de hemel, boven de Steenbokskeerkring. Dat is een denkbeeldige lijn die door landen als Chili, Braziliƫ, Madagaskar en Australiƫ loopt. Om 10.19 uur Nederlandse tijd stond de zon boven dat punt.
Vanaf nu komt de zon weer naar ons toe. Nu duurt een dag nog ongeveer 7 uur en 40 minuten, begin januari is dat gestegen tot ruim 8 uur. Elke dag duurt dan een paar minuten langer dan de dag ervoor. Half februari zit er al tien uur tussen zonsopkomst en zonsondergang.
Op 20 maart volgend jaar om 10.01 uur gaat de zon weer over de evenaar heen, zijn dag en nacht even lang en begint de astronomische lente. In juni is de langste dag. Die duurt bijna 17 uur.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft drie mannen opgepakt die verdacht worden van betrokkenheid bij de explosie bij een synagoge in Rotterdam en het voorbereiden van een explosie bij een synagoge in Heemstede. Dit meldt het Openbaar Ministerie, dat geen mededelingen doet over de vermoedelijke rol van de nu aangehouden mannen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de politie meer mogelijkheden geven om in openbare informatie op sociale media en andere onlineplatforms informatie te verzamelen om verstoringen van de openbare orde te voorkomen. Een wetsvoorstel daartoe is vrijdag door de ministerraad goedgekeurd. Het moet ervoor zorgen dat de politie tijdig kan ingrijpen.
11 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG) heeft afgelopen jaar bijna 640 miljoen euro aan schadevergoedingen uitgekeerd in het aardbevingsgebied, iets minder dan in 2024. Toen keerde het instituut ruim 645 miljoen uit, meer dan het dubbele van het jaar daarvoor.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad voor de rechtspraak is zeer kritisch over het wetsvoorstel om gezichtsbedekkende kleding bij demonstraties strafbaar te stellen. De strafbaarstelling staat "op gespannen voet" met het demonstratierecht, stelt de raad.
13 uur geledenOOSTERHOUT (ANP) - De Veiligheidsregio Midden- en West-Brabant is onduidelijk over het aantal slachtoffers van het ongeluk met de gasfles bij een school in Oosterhout. Eerder zei de veiligheidsregio dat er zo'n vijf slachtoffers waren gevallen, later ging het om zeven mensen en nu blijken het er toch weer vijf.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 18-jarige verdachte uit Rijswijk zit niet langer vast in de zaak over de doodgestoken 16-jarige jongen in Den Hoorn. Het gerechtshof in Den Haag heeft zijn voorarrest opgeheven, omdat er aanwijzingen zijn dat de verdachte uit zelfverdediging heeft gestoken. Dit meldt zijn advocaat Peter Plasman. Het Openbaar Ministerie bevestigt de vrijlating.
14 uur geledenOOSTERHOUT (ANP) - Door het ongeluk met een gasfles bij een praktijkschool aan de Nassaustraat in Oosterhout zijn zeven mensen gewond geraakt, meldt de veiligheidsregio. Het gaat om vier tieners en drie volwassenen. Een van de minderjarigen moest naar het ziekenhuis.
15 uur geleden