
Dagelijks naakt fouilleren verdachten aanslagen Brussel verboden
BRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische rechter heeft justitie verboden om de verdachten van de aanslagen in Brussel van 2016 voor elke zittingsdag naakt te fouilleren. Zes vermeende aanslagplegers hadden geklaagd over de veiligheidsmaatregelen die ze elke dag moesten ondergaan voor ze van de gevangenis naar de rechtbank overgebracht worden.
De verdachten zeggen dat ze het fouilleren helemaal naakt moeten ondergaan, zodat de bewakers kunnen controleren dat ze niets meesmokkelen. Ook zouden ze geblinddoekt worden verplaatst. Eerder klaagden de verdachten al over de "satanische muziek" die in de busjes werd gedraaid om ze te desoriënteren. Die muziek is daarna uitgezet.
De afgelopen weken hebben de verdachten meerdere keren de rechtszaal verlaten uit protest tegen de "vernederende" behandeling die ze krijgen. De Belgische aanklagers vinden zowel de blinddoek als het fouilleren noodzakelijk voor de veiligheid, maar over dat laatste denkt de rechter anders. Het naakt fouilleren zou in strijd zijn met het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens, omdat het dagelijks en systematisch plaatsvindt. De blinddoeken blijven wel toegestaan.
Negen verdachten, van wie een bij verstek, staan in Brussel terecht in het maandenlange terreurproces. Bij de aanslagen van 22 maart 2016, eerst op de luchthaven Zaventem en een uur later in metrostation Maalbeek, kwamen in totaal 32 mensen om het leven. Ongeveer 340 mensen raakten gewond.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland heeft Amnesty International verboden. De mensenrechtenorganisatie is op een lijst geplaatst van "ongewenste organisaties", die hun werkzaamheden in het land moeten staken. Russen riskeren een celstraf als ze samenwerken met zo'n organisatie.
48 minuten geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht heeft Palestijnen opgeroepen delen van het zuiden van de Gazastrook meteen te verlaten. Er komt volgens de strijdkrachten een "ongekende aanval aan om de capaciteiten van terroristische organisaties in dit gebied te vernietigen".
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft maandag benadrukt dat Israël de controle over de hele Gazastrook zal overnemen. Hij zei dat daarbij om "praktische en diplomatieke redenen" voorkomen moet worden dat daar hongersnood ontstaat.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een onderzoek aangekondigd naar de steun die zijn rivaal Kamala Harris tijdens haar campagne kreeg van beroemdheden. "Kandidaten mogen niet betalen voor steunbetuigingen, wat Kamala wel deed onder het mom van betalen voor entertainment", schreef de president op Truth Social.
3 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR/AFP) - De eerste ronde van de Poolse presidentsverkiezing heeft nog geen definitieve winnaar opgeleverd. Dat betekent dat de pro-Europese Rafal Trzaskowski en de nationalistische Karol Nawrocki het in een tweede ronde weer tegen elkaar moeten opnemen.
3 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - De Poolse douane heeft een enorme hoeveelheid vliegtuigbanden voor Boeing verkeersvliegtuigen in beslag genomen die naar Rusland zouden worden getransporteerd. De export naar Rusland is in strijd met de Europese sancties tegen Rusland. Volgens de Poolse douane gaat het om 5000 kilo aan banden die in een vrachtwagen zijn aangetroffen en die waren opgegeven als autobanden of banden voor bussen.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De verscherpte grenscontroles en het afwijzen van asielzoekers in Duitsland kunnen niet veel langer worden gehandhaafd. Daarvoor waarschuwt de Duitse politievakbond, verwijzend naar overbelast personeel en opgeschorte trainingsprogramma's.
7 uur geleden