D66'ers zetten gepasseerde Kamerleden alsnog op kandidatenlijst
DEN HAAG (ANP) - D66-leden hebben twee Kamerleden die niet op de kandidatenlijst voor de Tweede Kamerverkiezingen stonden, daar alsnog opgezet. Kiki Hagen komt op plek 38 van de lijst en Hind Dekker-Abdulaziz op plaats 46. Hagen haalde bij de vorige verkiezingen bijna 25.000 voorkeurstemmen, ruim genoeg voor een zetel.
Hagen en Dekker-Abdulaziz voerden op sociale media een stevige campagne om alsnog op de lijst te komen. Ook enkele andere zittende Kamerleden deden erg hun best om hoger op de lijst te komen. D66 staat er in de peilingen niet goed voor. De partij wordt door I&O Research gepeild op 7 virtuele zetels, ten opzichte van de 24 die de sociaal-liberalen nu hebben in de Tweede Kamer.
De kieslijst is ook op andere plekken veranderd. De top-3 van bestaat nu enkel uit mannen, aangezien staatssecretaris Hans Vijlbrief van 5 naar 3 is geplaatst. De beoogde nummer 3, Amsterdams fractievoorzitter Ilana Rooderkerk, moet het nu doen met de 6de plek.
Huidig zorgwoordvoerder Wieke Paulusma gaat van 14 naar 7. Joost Sneller, die aanvankelijk plek 9 toebedeeld kreeg, is door de leden op de 5de plek gezet. Tjeerd de Groot, die vaak met gestrekt been de stikstofdiscussie voerde, gaat van 12 naar 10. Dat gaat ten koste van Kamerlid Hanneke van der Werf en nieuwkomer Mpanzu Bamenga; zij zakken van respectievelijk 7 en 6 naar 8 en 9.
Salima Belhaj zakt van 10 naar 13. Zij heeft al aangekondigd naar het Europarlement te gaan, maar wilde haar voorzitterschap van de parlementaire enquête naar fraudebeleid voortzetten. Gezien de peilingen is het de vraag of dat nog lukt.
Eerder was al gedoe over de D66-lijst, toen bleek dat columniste en nummer 11 Yesim Candan zich eerder zeer kritisch uitliet over de partij, die zij in een column "elitair" en "hypocriet" noemde. Ook bleek Candan in voorgaande jaren gesolliciteerd te hebben voor een plek op de lijst van Forum voor Democratie en het CDA, meldde NRC.
Meer uit Politiek
WASHINGTON (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft dinsdag met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio gesproken over de inzet van een aantal Europese en Aziatische landen om de Straat van Hormuz te beschermen. Daarbij is wel benadrukt dat er eerst een einde aan de vijandelijkheden moet komen, zei Berendsen na afloop van het gesprek tegen media.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Premier Rob Jetten (D66) wil nog niets zeggen over mogelijke maatregelen die het kabinet voorbereidt om de gevolgen van de oorlog in Iran voor Nederlanders te verzachten. Er lijken maatregelen voor honderden miljoenen euro's te worden voorbereid, maar Jetten zei dat de plannen eerst nog besproken moeten worden in de ministerraad.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel van Justitie en Veiligheid heeft geschrokken gereageerd op het nieuws dat een man in een elektrische rolstoel in Utrecht in brand is gestoken. "Dit gaat alle grenzen over."
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het CDA "gaat rustig kauwen" op de asielwetten waar de Eerste Kamer maandag en dinsdag over heeft gedebatteerd. De partij bezit de sleutel tot een meerderheid voor de wetten, maar senator Madeleine van Toorenburg wilde dinsdag nog niet prijsgeven of haar fractie voor gaat stemmen. De stemming is volgende week.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet lijkt bereid honderden miljoenen euro's uit te trekken voor maatregelen om de gevolgen van de oorlog in Iran voor burgers en bedrijven te verzachten. Hoeveel precies, is volgens ingewijden nog niet te zeggen omdat het pakket nog "volop in beweging" is.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Alexander van Hattem dreigt dat de PVV in de Eerste Kamer tegen de wetten stemt die zijn ingediend door zijn partijgenoot Marjolein Faber, toen zij in het vorige kabinet minister was. Het debat in de senaat over deze wetten en de toevoeging om een illegaal verblijf strafbaar te maken "stemt mij niet vrolijk". Van Hattem heeft vier strenge moties ingediend en vindt de steun hiervoor "dusdanig belangrijk dat ze bepalend kunnen zijn" voor de vraag of de PVV voorstemt.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Iemand zonder geldige verblijfspapieren moet alleen vrezen voor vervolging als die niet meewerkt aan zijn of haar vertrek. Dat verzekerde asielminister Bart van den Brink (CDA) bij het debat in de Eerste Kamer over twee strenge asielwetten, waarvan de strafbaarstelling van illegaliteit een onderdeel is.
11 uur geleden