D66'ers zetten gepasseerde Kamerleden alsnog op kandidatenlijst
DEN HAAG (ANP) - D66-leden hebben twee Kamerleden die niet op de kandidatenlijst voor de Tweede Kamerverkiezingen stonden, daar alsnog opgezet. Kiki Hagen komt op plek 38 van de lijst en Hind Dekker-Abdulaziz op plaats 46. Hagen haalde bij de vorige verkiezingen bijna 25.000 voorkeurstemmen, ruim genoeg voor een zetel.
Hagen en Dekker-Abdulaziz voerden op sociale media een stevige campagne om alsnog op de lijst te komen. Ook enkele andere zittende Kamerleden deden erg hun best om hoger op de lijst te komen. D66 staat er in de peilingen niet goed voor. De partij wordt door I&O Research gepeild op 7 virtuele zetels, ten opzichte van de 24 die de sociaal-liberalen nu hebben in de Tweede Kamer.
De kieslijst is ook op andere plekken veranderd. De top-3 van bestaat nu enkel uit mannen, aangezien staatssecretaris Hans Vijlbrief van 5 naar 3 is geplaatst. De beoogde nummer 3, Amsterdams fractievoorzitter Ilana Rooderkerk, moet het nu doen met de 6de plek.
Huidig zorgwoordvoerder Wieke Paulusma gaat van 14 naar 7. Joost Sneller, die aanvankelijk plek 9 toebedeeld kreeg, is door de leden op de 5de plek gezet. Tjeerd de Groot, die vaak met gestrekt been de stikstofdiscussie voerde, gaat van 12 naar 10. Dat gaat ten koste van Kamerlid Hanneke van der Werf en nieuwkomer Mpanzu Bamenga; zij zakken van respectievelijk 7 en 6 naar 8 en 9.
Salima Belhaj zakt van 10 naar 13. Zij heeft al aangekondigd naar het Europarlement te gaan, maar wilde haar voorzitterschap van de parlementaire enquête naar fraudebeleid voortzetten. Gezien de peilingen is het de vraag of dat nog lukt.
Eerder was al gedoe over de D66-lijst, toen bleek dat columniste en nummer 11 Yesim Candan zich eerder zeer kritisch uitliet over de partij, die zij in een column "elitair" en "hypocriet" noemde. Ook bleek Candan in voorgaande jaren gesolliciteerd te hebben voor een plek op de lijst van Forum voor Democratie en het CDA, meldde NRC.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De overstap naar één landelijke doorstroomtoets voor alle basisschoolleerlingen in plaats van zes verschillende, kan niet worden gemaakt voor het schooljaar 2029-2030. Dat herhaalde demissionair staatssecretaris Koen Becking (VVD) donderdagavond in een Kamerdebat. Becking zei "bereid" te zijn om te kijken of dit sneller kan, maar gaf aan niet te weten hoe.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het eerste gesprek tussen informateur Rianne Letschert en de leiders van D66, CDA en VVD donderdag had een "goede sfeer". Dat vertelden Rob Jetten (D66) en Letschert na afloop van het onderhoud. De bijeenkomst was vooral bedoeld om kennis te maken met de nieuwe informateur en een agenda voor de komende dagen vast te stellen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oekraïne staat onder zware druk van de Verenigde Staten om tot een deal te komen met Rusland. De Amerikanen spraken daarover al met de Russen. Het is cruciaal dat er geen besluiten achter de rug om van Oekraïne worden genomen, laat demissionair premier Dick Schoof donderdag weten na een video-overleg met de Coalition of the Willing en president Volodymyr Zelensky van Oekraïne.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Energieminister Sophie Hermans ziet nu geen mogelijkheden om de gaswinning in Warffum te beëindigen. Dat zegt ze in een debat over Groningen. Deze week sprak de Kamer opnieuw de wens uit om de gaswinning bij het Groningse dorp te stoppen; daar geeft de VVD-minister nu geen vervolg aan. "Dat kán ik niet uitvoeren, omdat ik daarmee buiten de wet ga," zegt Hermans.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Binnen het demissionaire kabinet speelt een hoog opgelopen conflict over mestregels en waterkwaliteit. BBB-minister Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat) heeft tevergeefs geprobeerd zijn partijgenoot Femke Wiersma (Landbouw) te overtuigen om strengere mestregels in te voeren om de waterkwaliteit te verbeteren, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van de NOS.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Den Haag is donderdag aan het eind van de middag het eerste overleg van de nieuwe informateur Rianne Letschert met de leiders van D66, CDA en VVD begonnen. De bijeenkomst is vooral bedoeld om de agenda voor de komende dagen vast te stellen. Letschert heeft tot eind januari om haar opdracht af te ronden.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet trekt 750.000 euro uit voor Holocausteducatie op middelbare scholen. Dat schrijven VVD-staatssecretarissen Judith Tielen (Jeugd), Jurgen Nobel (Participatie en Integratie) en Koen Becking (Funderend Onderwijs) en Nationaal Coördinator Antisemitismebestrijding Eddo Verdoner. Met het geld kunnen scholen bijvoorbeeld leerlingen meenemen naar musea of voorstellingen.
14 uur geleden