D66 wil dat minister zich niet meer met strafzaken mag bemoeien
DEN HAAG (ANP) - D66 wil dat de minister van Justitie zich niet langer kan bemoeien met individuele strafzaken. Onder meer de 'minder Marokkanen-zaak' tegen PVV-leider Geert Wilders en de zaak tegen Shell wegens corruptie in Nigeria, waarbij respectievelijk justitieministers Ivo Opstelten en Ferd Grapperhaus betrokken waren, leidden volgens de partij tot "tot vragen en wantrouwen".
Een justitieminister is politiek verantwoordelijk voor het Openbaar Ministerie (OM) en kan het nu nog wel vragen informatie uit bepaalde zaken te delen of het bevelen wel of niet tot vervolging over te gaan. Deze zogeheten 'aanwijzingsbevoegdheid' van de minister moet van tafel, vindt D66-Kamerlid Maarten Groothuizen. Hij vindt het "niet te rechtvaardigen dat een politiek ambtsdrager als de minister zich kan mengen in een individuele strafzaak". Met het plan van D66 zou ook de informatieplicht van het OM naar de minister komen te vervallen.
Internationaal roept deze gang van zaken ook vragen op, schrijft de partij. Zo had het Europese Hof van Justitie twijfels over de onafhankelijkheid van het OM, waarna het niet langer Europese arrestatiebevelen (EAB) mocht uitvaardigen. Die bevoegdheid ligt inmiddels bij de rechter-commissaris.
Tijdens zijn strafproces in de 'minder Marokkanen-zaak' betoogde Wilders dat het om een politiek proces ging, ingegeven door de VVD-minister Ivo Opstelten. Het OM heeft dit meerdere keren met klem tegengesproken.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De pro-Palestijnse demonstranten die dinsdag zijn aangehouden in Den Haag in de buurt van de Tweede Kamer beklagen zich over de opstelling van de politie. De politie zou zich zonder duidelijke reden agressief hebben opgesteld en geweld hebben gebruikt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie is bezig om drie pro-Palestijnse activisten te verwijderen van het spoor, ziet een ANP-verslaggever. Zij hadden zich, ergens tussen sporen 6 en 7, vastgeketend aan een seinpaal.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rond de 70 à 80 mensen zijn dinsdag in Den Haag aangehouden. De groep demonstreerde bij het Tweede Kamergebouw voor de door Israël opgepakte opvarenden van de Global Sumud Flotilla. De politie laat weten dat de demonstranten weigerden naar een toegewezen demonstratievak te gaan en toen zijn aangehouden.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het treinverkeer van en naar Den Haag Centraal ligt stil omdat demonstranten zich op het spoor hebben begeven, meldt de NS. Hoeveel sporen ze bezetten is niet bekend, maar uit veiligheidsoverwegingen is het volledige treinverkeer stilgelegd, aldus een woordvoerster.
6 uur geledenTILBURG (ANP) - Bij een actie in Brabant waaraan bijna tweehonderd agenten meewerkten zijn dinsdagochtend negen aanhoudingen verricht, meldt de politie. De personen worden verdacht van het overtreden van de Opiumwet en zijn tussen de 21 en 29 jaar oud. Ze zijn aangehouden bij invallen in panden in de Brabantse plaatsen Tilburg en Oisterwijk.
11 uur geledenMARMARIS (ANP) - De Nederlandse Cerisa van Kesteren, die deel uitmaakt van de vloot naar Gaza, meldt een nieuwe onderschepping door Israël. "Interceptie is begonnen! Boot voor ons is nu aan de beurt", liet ze rond 13.15 uur Nederlandse tijd weten. Kort daarop kwamen berichten aan haar niet meer aan. Young European Greens meldt inmiddels de "ontvoering door Israël" van Van Kesteren.
11 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag een gevangenisstraf van 24 jaar geëist tegen de 58-jarige René F. uit Schiedam voor het medeplegen van de moord op ggz-directeur Rob Zweekhorst. De dood van de ggz-directeur staat te boek als een vergismoord.
12 uur geleden