D66: verhoog NAVO-norm voor defensie-uitgaven naar 3 procent
DEN HAAG (ANP) - Rob Jetten van D66 vindt dat de NAVO-norm voor defensie-uitgaven moet worden verhoogd van 2 naar 3 procent van de economie. De partijleider pleitte hier zaterdag voor tijdens een evenement in Amsterdam van zijn partij en Renew, de Europese liberale fractie waar D66 en de VVD toe behoren.
Het geluid dat Europese landen meer moeten uitgeven aan defensie klinkt de laatste tijd wel vaker. Zo probeert NAVO-chef Mark Rutte Europese leiders ervan te overtuigen om ruim 3 procent van de economie (bruto binnenlands product) uit te geven aan de strijdkrachten. Ook de Baltische landen zijn voorstander van hogere militaire uitgaven en hopen dat hierover afspraken worden gemaakt bij de NAVO-top die in juni wordt gehouden in Den Haag. Aanstaand Amerikaans president Donald Trump is eveneens voor een flinke verhoging.
Jetten vindt dat Europa meer moet uitgeven aan de strijdkrachten om "als serieuze wereldmacht onze eigen broek op te houden en te beschermen wat ons lief is". D66 is naar zijn zeggen de eerste partij in Nederland die pleit voor deze verhoging. Toen Rutte afgelopen maandag een bezoek bracht aan het Europees Parlement liet VVD'er Malik Azmani ook al weten voorstander te zijn van hogere defensie-uitgaven.
Sterkste schouders
In Nederland zou zo'n verhoging van de NAVO-norm ongeveer 10 miljard euro aan extra uitgaven betekenen. Nadien lichtte een woordvoerder toe dat D66 in gedachten heeft om de militaire uitgaven geleidelijk te laten groeien naar dit niveau.
De partij wil ruim 4 miljard euro van dit geld ophalen door het eigen risico in de zorg niet voor iedereen te halveren - zoals het kabinet van plan is - maar alleen voor chronisch zieken. De rest moet worden betaald door te bezuinigen op andere overheidsuitgaven, die niet worden benoemd, en door een bijdrage te vragen van de "sterkste schouders".
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Boerenorganisatie LTO Nederland wil dat een nieuw kabinet snel werk maakt van een spoedwet om Nederland van het stikstofslot te halen. Voorzitter Ger Koopmans wil per 1 juli 2026 een wet die volgens hem moet zorgen voor zekerheid voor duizenden boeren die nu geen geldige vergunning hebben. Dat zegt hij na zijn gesprek met D66 en CDA in aanloop naar een nieuw kabinet. "Tempo is noodzakelijk voor Nederland, maar ook voor de ondernemers."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - DigiD is woensdagochtend opnieuw getroffen door een ddos-aanval. Hierdoor is inloggen soms niet mogelijk voor gebruikers, zegt een woordvoerder van Logius, de organisatie die verantwoordelijk is voor DigiD.
2 uur geledenTER APEL (ANP) - Opvangorgaan COA krijgt het aantal asielzoekers in het aanmeldcentrum in Ter Apel maar niet onder de afgesproken grens van 2000 mensen. Die limiet wordt al zestien dagen op rij overschreden. Dat is de langste aaneengesloten periode sinds eind vorig jaar. Tussen half oktober en begin november 2024 was het aanmeldcentrum achttien dagen achtereen te vol.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Vanwege het winterse weer is vanaf woensdag de winteropvang voor daklozen in Rotterdam geopend tot nader bericht.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal kinderen dat in Nederland in energiearmoede leeft, stijgt, stellen onderzoekers van TNO. In 2023 waren dat nog 262.000 kinderen en vorig jaar naar schatting 293.000. Dat komt neer op een op de twaalf kinderen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sinds de onafhankelijkheid van Suriname in 1975 zijn 256.000 Surinamers geëmigreerd naar Nederland. Dit meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Op 25 november is het vijftig jaar geleden dat het land onafhankelijk werd van Nederland.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Rode Kruis heeft 40 miljoen euro nodig om mensen in Oekraïne de winter door te helpen en doet een oproep aan donateurs. Het land gaat volgens het Rode Kruis een zware winter tegemoet. "Aanhoudende aanvallen op energievoorzieningen en stijgende voedselprijzen in combinatie met de naderende kou zorgen voor grote problemen."
8 uur geleden