D66: verhoog NAVO-norm voor defensie-uitgaven naar 3 procent
DEN HAAG (ANP) - Rob Jetten van D66 vindt dat de NAVO-norm voor defensie-uitgaven moet worden verhoogd van 2 naar 3 procent van de economie. De partijleider pleitte hier zaterdag voor tijdens een evenement in Amsterdam van zijn partij en Renew, de Europese liberale fractie waar D66 en de VVD toe behoren.
Het geluid dat Europese landen meer moeten uitgeven aan defensie klinkt de laatste tijd wel vaker. Zo probeert NAVO-chef Mark Rutte Europese leiders ervan te overtuigen om ruim 3 procent van de economie (bruto binnenlands product) uit te geven aan de strijdkrachten. Ook de Baltische landen zijn voorstander van hogere militaire uitgaven en hopen dat hierover afspraken worden gemaakt bij de NAVO-top die in juni wordt gehouden in Den Haag. Aanstaand Amerikaans president Donald Trump is eveneens voor een flinke verhoging.
Jetten vindt dat Europa meer moet uitgeven aan de strijdkrachten om "als serieuze wereldmacht onze eigen broek op te houden en te beschermen wat ons lief is". D66 is naar zijn zeggen de eerste partij in Nederland die pleit voor deze verhoging. Toen Rutte afgelopen maandag een bezoek bracht aan het Europees Parlement liet VVD'er Malik Azmani ook al weten voorstander te zijn van hogere defensie-uitgaven.
Sterkste schouders
In Nederland zou zo'n verhoging van de NAVO-norm ongeveer 10 miljard euro aan extra uitgaven betekenen. Nadien lichtte een woordvoerder toe dat D66 in gedachten heeft om de militaire uitgaven geleidelijk te laten groeien naar dit niveau.
De partij wil ruim 4 miljard euro van dit geld ophalen door het eigen risico in de zorg niet voor iedereen te halveren - zoals het kabinet van plan is - maar alleen voor chronisch zieken. De rest moet worden betaald door te bezuinigen op andere overheidsuitgaven, die niet worden benoemd, en door een bijdrage te vragen van de "sterkste schouders".
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Goede regelingen en ondersteuning voor mantelzorgers zijn "relevanter dan ooit" om te voorkomen dat mensen overbelast raken door de hulp die ze aan anderen bieden. Die conclusie trekken onderzoekers van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) in een rapport over mantelzorg in Nederland. Ze becijferen daarin dat een groeiend aantal mantelzorgers zich "ernstig belast" voelt. De omvang van deze groep is in tien jaar tijd met de helft toegenomen: van zo'n 400.000 tot ongeveer 600.000 mensen.
21 minuten geledenTHE BOTTOM (ANP) - De zoektocht naar de vermiste Nederlander op Saba verandert van reddingsoperatie naar het zoeken naar het lichamelijk overschot. Dat melden de autoriteiten van het Caribische eiland op hun website.
23 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - Er zijn per direct 500 nieuwe opvangplekken voor asielzoekers nodig "om de situatie in Ter Apel weer gewoon te krijgen", zei bestuursvoorzitter Joeri Kapteijns van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) woensdagavond in het tv-programma Nieuwsuur. De komende tijd zijn dat er nog veel meer, vertelde hij.
2 uur geledenTER APEL (ANP) - Op dit moment is er in de overvolle aanmeldlocatie in Ter Apel voor ongeveer dertig asielzoekers geen opvangplek beschikbaar, meldt het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA). Het is onduidelijk of er voor hen in de nacht van woensdag op donderdag opvang geregeld kan worden.
4 uur geledenSTADSKANAAL (ANP) - De gemeente Stadskanaal gaat ervoor zorgen dat asielzoekers voor wie geen plaats is in het opvangcentrum in Ter Apel, niet buiten hoeven te slapen in de nacht van woensdag op donderdag. Dat meldt burgemeester Klaas Sloots woensdagavond in een verklaring. "Wij springen bij als het echt niet anders kan", aldus de burgemeester van de buurgemeente.
4 uur geledenTER APEL (ANP) - Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) heeft woensdagavond bekendgemaakt aan welke specifieke voorwaarden asielzoekers moeten voldoen om voorrang te krijgen tot de overvolle opvanglocatie in Ter Apel.
5 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Bas Eickhout (GroenLinks-PvdA) stopt na zeventien jaar als Europarlementariƫr. Hij doet dat deels om relaties in het verleden die "niet passen bij mijn rol", schrijft hij in een verklaring op BlueSky. De 49-jarige Eickhout maakte vorige week bekend een relatie te hebben met de 25-jarige Oostenrijkse Europarlementariƫr Lena Schilling. Zij is in het parlement aangesloten bij de Groenen, waar Eickhout vicevoorzitter van is.
7 uur geleden