D66: verhoog NAVO-norm voor defensie-uitgaven naar 3 procent
DEN HAAG (ANP) - Rob Jetten van D66 vindt dat de NAVO-norm voor defensie-uitgaven moet worden verhoogd van 2 naar 3 procent van de economie. De partijleider pleitte hier zaterdag voor tijdens een evenement in Amsterdam van zijn partij en Renew, de Europese liberale fractie waar D66 en de VVD toe behoren.
Het geluid dat Europese landen meer moeten uitgeven aan defensie klinkt de laatste tijd wel vaker. Zo probeert NAVO-chef Mark Rutte Europese leiders ervan te overtuigen om ruim 3 procent van de economie (bruto binnenlands product) uit te geven aan de strijdkrachten. Ook de Baltische landen zijn voorstander van hogere militaire uitgaven en hopen dat hierover afspraken worden gemaakt bij de NAVO-top die in juni wordt gehouden in Den Haag. Aanstaand Amerikaans president Donald Trump is eveneens voor een flinke verhoging.
Jetten vindt dat Europa meer moet uitgeven aan de strijdkrachten om "als serieuze wereldmacht onze eigen broek op te houden en te beschermen wat ons lief is". D66 is naar zijn zeggen de eerste partij in Nederland die pleit voor deze verhoging. Toen Rutte afgelopen maandag een bezoek bracht aan het Europees Parlement liet VVD'er Malik Azmani ook al weten voorstander te zijn van hogere defensie-uitgaven.
Sterkste schouders
In Nederland zou zo'n verhoging van de NAVO-norm ongeveer 10 miljard euro aan extra uitgaven betekenen. Nadien lichtte een woordvoerder toe dat D66 in gedachten heeft om de militaire uitgaven geleidelijk te laten groeien naar dit niveau.
De partij wil ruim 4 miljard euro van dit geld ophalen door het eigen risico in de zorg niet voor iedereen te halveren - zoals het kabinet van plan is - maar alleen voor chronisch zieken. De rest moet worden betaald door te bezuinigen op andere overheidsuitgaven, die niet worden benoemd, en door een bijdrage te vragen van de "sterkste schouders".
Meer uit Binnenland
EINDHOVEN (ANP) - De spelers en staf van PSV zijn iets na 18.00 uur verschenen op het bordes van het stadhuis in Eindhoven. Daar wordt de selectie, die voor de derde keer op rij landskampioen is, gehuldigd. Op het plein worden in de uitzinnige rood-witte menigte met fans veel rode fakkels afgestoken. Ook klinken er af en toe knallen, ondanks het vuurwerkverbod van de gemeente.
1 uur geledenVREDEPEEL (ANP) - Nederland krijgt een extra Patriot-luchtverdedigingsbatterij. Kopers verdringen zich voor het schaarse Amerikaanse systeem en een bestelling duurt al gauw een jaar of acht, maar Nederland heeft voorrang gekregen.
3 uur geledenZUTPHEN (ANP) - De advocaat van een 21-jarige man uit Zelhem (Gelderland) die ervan wordt verdacht dat hij als stagiair tijdens zwemlessen veertien jonge kinderen heeft misbruikt, zegt dat er geen bewijs in het dossier zit voor seksueel "binnendringen". Dat bleek dinsdag tijdens een tweede inleidende zitting in de rechtbank in Zutphen. Justitie vervolgt de man in elf gevallen voor verkrachting.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De tien telers die meedoen aan het wietexperiment en daarom hennep of hasj mogen produceren, gaan regelmatig de fout in. De Inspectie Justitie en Veiligheid heeft het afgelopen jaar 46 inspecties uitgevoerd bij deze wiettelers, stelde daarbij 42 overtredingen vast en legde 32 sancties op. In vier gevallen moesten telers een boete betalen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep tegen de uitspraak in een zaak over de moord op een Haagse garagehouder in 1992. Verdachte Ruben B. (71) werd eind maart vrijgesproken. De rechtbank zag ondanks "sterke aanwijzingen" voor zijn betrokkenheid te weinig bewijs voor een veroordeling.
5 uur geledenKLAZIENAVEEN (ANP) - De politie heeft dinsdag een 50-jarige vrouw uit Emmen aangehouden in een onderzoek naar de dood van Ralf Meinema uit Klazienaveen. Dat meldt de politie. Meinema werd in maart 2017 dood in de kofferbak van zijn auto gevonden met hersenletsel.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondanks een verbod op plastic wegwerpbekers en verpakkingen gebruikt minder dan een kwart van de festivals herbruikbaar materiaal. Dat concludeert de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) na onderzoek. De ILT noemt de resultaten "teleurstellend".
8 uur geleden