Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

D66: verhoog NAVO-norm voor defensie-uitgaven naar 3 procent

D66: verhoog NAVO-norm voor defensie-uitgaven naar 3 procent

DEN HAAG (ANP) - Rob Jetten van D66 vindt dat de NAVO-norm voor defensie-uitgaven moet worden verhoogd van 2 naar 3 procent van de economie. De partijleider pleitte hier zaterdag voor tijdens een evenement in Amsterdam van zijn partij en Renew, de Europese liberale fractie waar D66 en de VVD toe behoren.

Het geluid dat Europese landen meer moeten uitgeven aan defensie klinkt de laatste tijd wel vaker. Zo probeert NAVO-chef Mark Rutte Europese leiders ervan te overtuigen om ruim 3 procent van de economie (bruto binnenlands product) uit te geven aan de strijdkrachten. Ook de Baltische landen zijn voorstander van hogere militaire uitgaven en hopen dat hierover afspraken worden gemaakt bij de NAVO-top die in juni wordt gehouden in Den Haag. Aanstaand Amerikaans president Donald Trump is eveneens voor een flinke verhoging.

Jetten vindt dat Europa meer moet uitgeven aan de strijdkrachten om "als serieuze wereldmacht onze eigen broek op te houden en te beschermen wat ons lief is". D66 is naar zijn zeggen de eerste partij in Nederland die pleit voor deze verhoging. Toen Rutte afgelopen maandag een bezoek bracht aan het Europees Parlement liet VVD'er Malik Azmani ook al weten voorstander te zijn van hogere defensie-uitgaven.

Sterkste schouders

In Nederland zou zo'n verhoging van de NAVO-norm ongeveer 10 miljard euro aan extra uitgaven betekenen. Nadien lichtte een woordvoerder toe dat D66 in gedachten heeft om de militaire uitgaven geleidelijk te laten groeien naar dit niveau.

De partij wil ruim 4 miljard euro van dit geld ophalen door het eigen risico in de zorg niet voor iedereen te halveren - zoals het kabinet van plan is - maar alleen voor chronisch zieken. De rest moet worden betaald door te bezuinigen op andere overheidsuitgaven, die niet worden benoemd, en door een bijdrage te vragen van de "sterkste schouders".

Meer uit Binnenland

Sein brand meester gegeven voor natuurbrand bij 't Harde

'T HARDE (ANP) - De brandweer heeft het sein brand meester gegeven voor de grote natuurbrand in 't Harde. Dat meldt de Veiligheidsregio Noord- en Oost-Gelderland.

1 uur geleden
Weeronline: dodenherdenking en Bevrijdingsdag zijn fris en droog

HOUTEN (ANP) - Het warme en droge weer van de afgelopen dagen maakt in het weekend plaats voor fris en regenachtig lenteweer. Op zowel dodenherdenking als Bevrijdingsdag is het fris, met op maandag temperaturen tussen de 14 tot 16 graden. Op Bevrijdingsdag wordt het niet warmer dan 12 tot 16 graden.

1 uur geleden
Natuurbrand Weert afgeschaald, minder brandweer aanwezig

WEERT (ANP) - De natuurbrand tussen Weert en Budel is nog steeds onder controle en is daarom afgeschaald. De brandweer is er nog wel bij, maar met minder eenheden, meldt de veiligheidsregio. Er kan nog worden ingegrepen als het nodig is.

9 uur geleden
Twee gewonden in Winschoten, mogelijk door steekincident

WINSCHOTEN (ANP) - In Winschoten zijn twee mensen gewond geraakt. Dat is waarschijnlijk het gevolg van een steekincident, maar dat kan een woordvoerder van de politie Groningen niet met zekerheid zeggen. Ook is er vermoedelijk geschoten.

9 uur geleden
Grootste gevaar lijkt geweken bij brand militair terrein 't Harde

'T HARDE (ANP) - Bij de natuurbrand op het militaire oefenterrein bij 't Harde lijkt het grootste gevaar te zijn geweken. Dat zegt een woordvoerder van de Veiligheidsregio Noord- en Oost Gelderland. Alle civiele brandweereenheden gaan rond middernacht terug naar hun kazernes en dan neemt de brandweer van Defensie het over. Die is met meerdere voertuigen op het terrein om de situatie te monitoren en kleine oplaaiende vuurpluimpjes te blussen.

9 uur geleden
Inzet Evertsen niet verlengd, schip keert binnenkort terug

DEN HAAG (ANP) - De inzet van het luchtverdedigings- en commandofregat de Zr.Ms. Evertsen in het Middellandse Zeegebied wordt niet nogmaals verlengd, schrijven ministers Dilan Yeşilgöz (Defensie) en Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) in een brief aan de Tweede Kamer. Het schip hielp daar een Frans vliegdekschip bij het beveiligen van de oostelijke Middellandse Zee, na Iraanse drone-aanvallen op Cyprus.

17 uur geleden
Brandweer blust meerdere nieuwe bosbranden

KOOTWIJK (ANP) - Op meerdere plekken zijn vrijdagmiddag natuurbranden uitgebroken. Zo woedden er onder meer bij de Gelderse plaatsen Kootwijk en Harderwijk twee bosbranden.

19 uur geleden