D66 valt BBB aan bij verkiezingsdebat: partijprogramma klopt niet
UTRECHT (ANP) - Het verkiezingsprogramma van de BBB erkent de invloed van de mens op klimaatverandering onvoldoende, vindt Tjeerd de Groot van D66 dinsdagavond bij het Klimaat & Energie Verkiezingsdebat in TivoliVredenburg in Utrecht. Het debat is nog maar net begonnen als hij een paragraaf uit het programma van BoerBurgerBeweging voorleest. Hierin gaat het over klimaatverandering, met de zin: "Hoe groot die invloed is, daar verschillen meningen en onderzoeken over."
De Groot vindt het een kwalijke uitspraak. "Het VN-klimaatpanel IPCC zegt heel duidelijk: de mens heeft klimaatverandering veroorzaakt", benadrukt de nummer tien op de D66-lijst. Hij vraagt aan Cor Pierik van de BBB om diens eigen partijprogramma te corrigeren. "U moet erkennen dat vrijwel alle wetenschappers zeggen dat de aarde door de mens zo opwarmt."
Pierik vindt dat De Groot vooral verder moet lezen in het programma. "We realiseren ons namelijk heel goed dat de klimaatdoelen gewoon gehaald moeten worden in 2050", zegt hij. De BBB wil ook dat Nederland klimaatneutraal is over ruim 25 jaar. Over de weg daar naartoe raken de partijen het nog niet eens.
In TivoliVredenburg spreken negen politici over het tegengaan van klimaatverandering en oplossingen in de energietransitie. Ze discussiëren daar onder meer over of wind op zee nodig is, kernenergie, landbouw en over geld dat armere landen nodig hebben om de gevolgen van klimaatverandering tegen te gaan. Door De Groot moet ook Suzanne Kröger van GroenLinks-PvdA zich goed verantwoorden. De lijsttrekker van haar partij heeft bij het verkiezingsdebat op RTL Nieuws gezegd dat een halvering van de stikstofuitstoot in 2030 niet heilig is, terwijl dat wel in het partijprogramma van GroenLinks-PvdA staat.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer staat achter het plan om een extra traumahelikopter in te zetten bij het Gelderse vliegveld Teuge. Dat melden initiatiefnemers VVD en BBB na berichtgeving van RTL Nieuws. De partijen hadden dit plan al langer, en zijn er nu naar eigen zeggen in geslaagd om de benodigde 15 miljoen euro vrij te maken op de begroting.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - DENK stelt een initiatiefwet voor die discriminatie bij sollicitaties tegen moet gaan. Eerder sneuvelde een vergelijkbaar voorstel van voormalig minister Karien van Gennip (Sociale Zaken, CDA) in de Eerste Kamer, omdat de VVD zorgen had over de uitvoerbaarheid en regeldruk. Kamerlid Doğukan Ergin dient een nieuwe versie in van dat plan waarin hij die zorgen heeft geprobeerd weg te nemen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Lokale lijsttrekkers zien de kwaliteit van de gemeenteraad achteruitgaan. Dat werd duidelijk tijdens een debat met zes lijsttrekkers in Nieuwspoort, in aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen van 18 maart. "If you pay peanuts, you get monkeys", zei Richard de Mos van Hart voor Den Haag daarover.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat voorlopig geen wetgeving uitwerken om de pensioenleeftijd sneller te laten oplopen. Ministers hebben maandag in een gesprek met vakbonden FNV, CNV en VCP aangeboden om dit voorstel "in de ijskast" te zetten, zeiden de bonden na afloop.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat in op de uitnodiging van Frankrijk om te praten over nauwere samenwerking op het gebied van nucleaire bewapening. Dat schrijven de ministers Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) en Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) aan de Tweede Kamer.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is op dit moment niet mogelijk om Nederlanders die het Midden-Oosten willen verlaten wegens de oorlog in Iran te repatriëren, meldde minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) maandagmiddag. Het luchtruim is namelijk gesloten. "Als je mensen naar huis wil brengen, wil je dat wel op een veilige manier doen. Op dit moment zijn die opties er nog niet en we kijken hoe snel we dat voor elkaar kunnen krijgen", aldus de CDA-bewindsman.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft "begrip" voor de Israëlische en Amerikaanse aanvallen op Iran, maar ook zorgen over mogelijke escalatie van het conflict in het Midden-Oosten. Dat heeft minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) maandag gezegd. Hij noemde de machthebbers in Iran "een moorddadig regime", dat een bedreiging vormt voor zowel buurlanden als de rest van de wereld.
21 uur geleden