D66: snel EU-aanpak schenders mensenrechten
DEN HAAG (ANP) - Regeringspartij D66 en andere partijen willen dat de Europese Unie vaart maakt met een zogenaamde Magnitsky-wet, waarmee snel sancties mogelijk zijn tegen schenders van mensenrechten. De Verenigde Staten hebben al een Magnitsky-wet, maar in Europa laat invoering op zich wachten, betreurt D66-Kamerlid Sjoerd Sjoerdsma.
Hij en ruim vijftig andere parlementariërs uit binnen- en buitenland roepen de nieuwe voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, op de wet snel in te voeren. "Het is niet te verkroppen dat brute schenders van mensenrechten nog gewoon door kunnen leven alsof er niets gebeurd is. Of het nu gaat om generaals in Myanmar die de Rohingya lieten uitmoorden of wapenhandelaars die het embargo tegen Zuid-Sudan schonden: zij mogen daar niet ongestraft mee wegkomen", aldus Sjoerdsma.
Volgens hem kun je "notoire schenders van mensenrechten het beste daar pakken waar het pijn doet: in hun portemonnee. Door tegoeden te bevriezen en hun luxeleventje te verpesten, kunnen we de druk op dit soort types opvoeren. Maar dat heeft natuurlijk alleen maar écht effect als we dat Europees doen."
De wet is vernoemd naar de Russische advocaat Sergei Magnitsky, die zijn strijd tegen corruptie en mensenrechtenschendingen met de dood moest bekopen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Er is geen geld gevonden voor een nieuw, innovatief sirenesysteem en daarmee zal vanaf 2028 een einde komen aan het maandelijkse luchtalarm. Dat schrijft minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD) maandag aan de Tweede Kamer.
42 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Na The Rights Forum heeft ook de Turkse arbeidersvereniging HTIB aangekondigd aangifte te doen tegen Kamerlid Gidi Markuszower (Groep Markuszower) naar aanleiding van zijn uitlatingen over Palestijnse asielzoekers. Die zetten volgens de organisatie aan tot haat en geweld.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De gevolgen van de blokkade van de Straat van Hormuz zijn "enorm" en minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking) maakt zich daar "hele grote zorgen over". Hij vindt dat de EU proactiever moet zijn. Zo verwacht hij meer coördinatie van de EU om ervoor te zorgen dat de lidstaten meer gaan doen, zei hij na afloop van een vergadering met zijn EU-collega's in Brussel. Als eerste noemt hij daarbij het tonen van solidariteit met vluchtelingen en ontheemden.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - ProVeenendaal heeft maandag namens een groep lokale Pro-partijen bij de Raad van State gepleit tegen de nieuwe naam van GroenLinks-PvdA. De fusiepartij is omgedoopt tot Progressief Nederland, kortweg PRO. De lokale partijen zeggen nu al last te hebben van naamsverwarring. De Kiesraad vindt het aan de lokale centrale stembureaus om hierover te oordelen bij de volgende gemeenteraadsverkiezingen in 2030.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een deel van het kabinet overlegt maandagavond op het Catshuis met lokale en provinciale bestuurders over de oplopende spanningen rond asielzoekerscentra. Naast premier Rob Jetten neemt ook voorzitter Sharon Dijksma van de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) aan het gesprek deel.
4 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Mark Boumans, burgemeester van Doetinchem (VVD) en vicevoorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), vindt de uitspraak van Ruben Brekelmans (VVD) over de opvang van asielzoekers "gevaarlijk", zei hij in het tv-programma Buitenhof. Hij vindt dit niet alleen van Brekelmans, maar ook van Kamerleden en fractievoorzitters van rechtsere partijen die "het land intrekken en zeggen dat de wet kennelijk niet geldt". Brekelmans zei eerder dat het aan gemeenten zelf is om te bepalen of ze wel of geen asielopvang willen.
1 dag geledenRIGA (ANP/RTR/AFP) - De Letse president Edgars Rinkēvičs heeft Andris Kulbergs, lid van de conservatieve oppositie, voorgedragen als de volgende minister-president. De zittende premier Evika Siliņa maakte deze week bekend terug te treden na een politieke crisis rond Oekraïense drones die het Letse luchtruim waren binnengevlogen.
2 dagen geleden