D66 pleit voor fokstop slachtvee wegens sluiten slachthuizen
DEN HAAG (ANP) - Om te voorkomen dat stallen overvol raken als meer slachthuizen straks hun deuren moeten sluiten wegens de verspreiding van het coronavirus, moet er een tijdelijke stop komen op het fokken van slachtvee, vindt coalitiepartij D66. Slachthuizen moeten de boeren daarvoor compenseren, stelt Kamerlid Tjeerd de Groot voor.
Slachthuizen gaan wat hem betreft snel in gesprek met veehouderijen over de manier waarop ze er bijvoorbeeld voor kunnen zorgen dat kippen minder eieren uitbroeden en dat varkens, door ze ander voer te geven, minder snel laten groeien. De Groot wijst op de zorgen die branchevereniging Producenten Organisatie Varkenshouderij (POV) uit over het gevolg voor de stallen van eventuele sluitingen van slachterijen.
Naar aanleiding van corona-uitbraken in verschillende slachthuizen, wordt gevreesd dat tientallen slachterijen straks de deuren moeten sluiten en er minder vee wordt geslacht. Kippen- en varkensboeren brengen vaak tientallen dieren naar de slacht per week. Op een gegeven moment zijn de stallen te vol en de dieren te groot. Dan dreigt het dierenwelzijn in het geding te komen, aldus De Groot. Hij vindt dat slachthuizen veehouders moeten helpen en moeten opdraaien voor de eventuele kosten. Zij hebben de coronaregels per slot van rekening overtreden, stelt De Groot.
Niet te spreken
Boerenorganisatie LTO Nederland is niet te spreken over het voorstel. "Het is geen oplossing. Een fokverbod heeft pas over een paar maanden effect", zegt voorzitter Dirk Bruins van de belangenclub in Dit is de Dag op NPO Radio 1. Zeugen zijn immers bijna vier maanden drachtig voordat ze biggetjes krijgen.
Op de lange termijn wil De Groot, die met zijn pleidooi om de veestapel te halveren al eerder de woede van boeren op de hals haalde, "even wat minder varkens insemineren". Hij benadrukt dat hij niet voor een algemeen fokverbod pleit.
Meer uit Binnenland
HEERENVEEN (ANP) - De oorzaak van de ontruiming van een flatgebouw aan de Heremaweg in Heerenveen was pepperspray. Dat meldt de veiligheidsregio. Eerder op de avond werden zeven bewoners van het gebouw onwel, waarna de zevende en achtste verdieping ontruimd werden. De flat telt in totaal tien verdiepingen.
3 uur geledenSWIFTERBANT (ANP) - Op een leghennenbedrijf in Swifterbant in de gemeente Dronten (Flevoland) is vogelgriep vastgesteld. De ongeveer 47.000 dieren op de locatie worden door de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) geruimd, meldt het ministerie van Landbouw.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij een pluimveebedrijf in het Gelderse dorp Bennekom is vogelgriep vastgesteld, meldt het ministerie van Landbouw. De 20.000 dieren in dit zogeheten vermeerderingsbedrijf worden geruimd door de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). Voor de 87 pluimveebedrijven binnen een straal van 10 kilometer van die locatie geldt een vervoersverbod.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voor de rellen in Scheveningen eerder dit jaar zijn opnieuw vier mensen veroordeeld. Het gaat om een 16-jarige jongen uit Zoetermeer, een 15-jarige jongen uit Den Haag, een 15-jarige jongen uit Rotterdam en een 14-jarig meisje uit Den Haag. Ze krijgen van de rechter taakstraffen tot 50 uur.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland "kan echt flink aan de slag" met de honderden miljoenen die het Rijk geeft voor de aanleg van onder meer wegen, fietspaden en tramlijnen, om zo nieuwe woningen mogelijk te maken. Zo gaat er ruim 200 miljoen euro naar de ontwikkeling van Cortelande, een nieuw dorp met 8000 huizen in de polder van de gemeente Zuidplas. Ook trekt het Rijk 14 miljoen uit voor een project in de gemeente Katwijk. Daar moet een pillenfabriek komen van de Amerikaanse farmaceut Eli Lilly, met daaromheen woningen.
7 uur geledenUITHOORN (ANP) - De gemeente Uithoorn is de geluidsoverlast van luchthaven Schiphol zat en heeft een officieel handhavingsverzoek ingediend bij de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) en de minister van Infrastructuur en Waterstaat. Dat meldt de gemeente. Er zijn in de gemeente "grote zorgen over de verslechterde leefbaarheid in Uithoorn".
9 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Het personage Pietje Paniek is maandagavond na tien jaar teruggekeerd in het Sinterklaasjournaal. In de eerste aflevering is te zien hoe Sinterklaas het contact met de stoomboot verliest als Pietje Paniek de leiding krijgt over de cadeautjes die op Texel in de schoenen moeten worden gestopt.
9 uur geleden