D66 maakt kandidaten voor lijsttrekkerschap bekend
DEN HAAG (ANP) - D66 maakt dinsdag bekend wie de officiële kandidaten voor het lijsttrekkerschap tijdens de Tweede Kamerverkiezingen zijn. Sigrid Kaag, minister voor Buitenlandse Handel, heeft voor haar kandidatuur al voldoende steunverklaringen van D66-leden binnen en is daarmee de eerste kandidaat-lijsttrekker.
D66-lid Ton Visser, die in 2002 en 2016 ook al een gooi deed naar het lijsttrekkerschap, maakt dit jaar meer kans om zich officieel kandidaat te kunnen stellen. Hij zei vrijdag nog slechts twee steunverklaringen verwijderd te zijn van de benodigde 228. Hij verwachtte zelf deze resterende verklaringen op tijd binnen te halen. Mario van den Eijnden, die "radicale democratie wil terugbrengen in de partij" als hij lijsttrekker zou worden, schat zijn eigen kansen minder hoog in.
Als er meer kandidaat-lijsttrekkers zijn dan Kaag, volgt er een digitale verkiezing onder de leden. Deze verkiezing sluit op 2 september. Na een stemmingsronde zal bekend zijn wie de lijsttrekker wordt. Kaag is de gedoodverfde kandidaat voor het politieke leiderschap van haar partij. Ze heeft weinig te vrezen van eventueel andere kandidaten.
Mocht Kaag de enige kandidaat zijn, dan heeft zij alsnog de goedkeuring nodig van 50 procent van de leden tijdens een ledenvergadering. Dit zal naar verwachting geen probleem voor haar worden.
Eind juni maakte de huidige D66-fractievoorzitter Rob Jetten bekend zich niet kandidaat te stellen als lijsttrekker. In plaats daarvan sprak hij zijn steun uit voor de kandidatuur van Kaag. Uit peilingen van Maurice de Hond bleek toen al dat Kaag meer steun onder D66-kiezers dan Jetten kreeg, en ook populairder was onder kiezers van GroenLinks en de PvdA.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Aankomend premier Rob Jetten (D66) vindt het "spijtig" dat Nathalie van Berkel, tot maandag beoogd staatssecretaris Financiën, zich heeft teruggetrokken. Van Berkel vermeldde studies op haar cv die ze niet had gedaan of niet had afgemaakt. Toen bleek dat zij daarover gelogen had, trok zij zich eerst terug als beoogd staatssecretaris en een dag later als Kamerlid.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nieuwe steden bouwen "zal moeten" om de woningnood op te lossen, vindt aankomend minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66). "We moeten dat niet uitsluiten. We moeten iedereen een thuis geven. Dat is echt heel erg belangrijk", zei ze na haar kennismakingsgesprek met beoogd premier Rob Jetten.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rianne Letschert wil zich in het begin van haar ministerschap vooral richten op de cultuursector en op media, om die onderwerpen snel in de vingers te krijgen. De voormalige informateur wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap namens D66. "Op beleidsterreinen zit ik er helemaal middenin", zei de voormalige bestuursvoorzitter van de Universiteit Maastricht over het hoger onderwijs en onderzoek.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bereikbaarheid van nieuwe woningen, goed openbaar vervoer en milieubeleid zijn de drie prioriteiten voor Annet Bertram wanneer ze in het nieuwe kabinet aan de slag gaat als staatssecretaris van Infrastructuur en Waterstaat. Dat zei de kersverse CDA'er na haar kennismakingsgesprek met beoogd premier Rob Jetten. Ze somde daarmee min of meer haar hele aankomende takenpakket op.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Terugkijkend vindt D66'er Stientje van Veldhoven dat haar eerdere overstap van bewindspersoon naar lobbyist niet goed is gegaan. Dat zei ze woensdag na afloop van haar gesprek met formateur Rob Jetten. "Omdat het toch allerlei vragen opleverde, dat is niet goed voor de politiek," vindt de aankomend minister van Klimaat en Groene Groei.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Heleen Herbert was verbaasd dat ze is gevraagd om minister van Economische Zaken te worden, zei ze na afloop van haar gesprek met formateur Rob Jetten. De CDA'er zei dat het "een vraag is waar je onmogelijk ja op kunt zeggen, maar ook onmogelijk nee op kunt zeggen", waarmee ze voormalig onderwijsminister Robbert Dijkgraaf aanhaalde.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In 258 gemeenten is de StemWijzer online gegaan in aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen op 18 maart. De stemhulp is afgestemd op de lokale partijen en onderwerpen die in een gemeente spelen.
16 uur geleden