D66 kiest Gerbrandy als lijsttrekker voor Europese verkiezingen
DEN HAAG (ANP) - Leden van D66 hebben voormalig Europarlementariër Gerben-Jan Gerbrandy gekozen als lijsttrekker bij de Europese verkiezingen van volgend jaar juni. Hij versloeg onder anderen Tweede Kamerlid Salima Belhaj en Samira Rafaela die al voor de partij in het Europees Parlement zit.
De verkiezing van Gerbrandy is een verrassing. Hij heeft zich vooral geprofileerd als de groene kandidaat. Belhaj werd gezien als een grote kanshebber. Er waren vier stemrondes nodig voor Gerbrandy de benodigde meerderheid van stemmen had. Als tweede eindigde Rafaela.
Gerbrandy zat eerder al tussen 2009 en 2019 voor de partij in het Europees Parlement. "Ik ben enorm vereerd met de grote steun van de D66-leden. De verkiezingen in 2024 zijn erg belangrijk. Verduurzaming is cruciaal voor onze planeet en onze economie. Daarvoor is een stevig sociaal-liberaal geluid in Europa nodig", reageert Gerbrandy.
Jetten over Gerbrandy
Volgens partijleider Rob Jetten heeft de ervaren Gerbrandy een "groot hart voor het Europese ideaal" en weet hij "als geen ander wat er nodig is om aan de slag te gaan voor een sterk, verenigd en groen Europa".
D66 zat de afgelopen jaren met twee mensen in het Europees Parlement. Naast Rafaela was dat delegatieleider Sophie in 't Veld. Een aanklacht door oud-medewerkers tegen Rafaela wegens machtsmisbruik en pestgedrag leidde tot een breuk tussen het tweetal. Deze zomer stapte Sophie in 't Veld helemaal op. Zij verliet de partij en sloot zich aan bij Volt.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Informateur Sybrand van Haersma Buma (CDA), tevens burgemeester van Leeuwarden, is na drie weken niet meer beschikbaar als informateur. "Een wethouder appte mij vandaag al dat hij mijn werkkamer had ingepikt", grapte hij op een persconferentie donderdag.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Informateur Hans Wijers (D66) betreurt dat hij onlangs negatieve uitspraken deed over de VVD en partijleider Dilan Yeşilgöz. Hij noemde haar onder meer "een leugenaar" en zei dat hij had gehoopt op een grotere afstraffing van de VVD bij de verkiezingen. "Dat had ik niet moeten doen, dat is ongepast taalgebruik", zei hij donderdagavond tijdens zijn eerste persconferentie als informateur.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft ingestemd met de benoeming van Sybrand van Haersma Buma (CDA) en Hans Wijers (D66) tot informateurs. De twee zijn voorgedragen door partijleiders Rob Jetten (D66) en Henri Bontenbal (CDA) om de volgende stap te zetten in het formatieproces voor een nieuw kabinet.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verkenner Wouter Koolmees ziet "een groot risico" voor de persoonlijke verhoudingen als vier partijen zouden gaan praten over een mogelijke coalitie. Dat zegt hij in het debat over de verkiezingsuitslag. Hij verwacht dat de formatie dan juist alleen maar langer zou duren. "Daarom leek het mij niet verstandig om daarmee te beginnen."
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-verkenner Wouter Koolmees heeft "rechtse partijen buitenspel gezet" in de formatie, door te adviseren dat D66 en het CDA eerst alleen met elkaar verder gaan praten. Dat vindt JA21-leider Joost Eerdmans. Hij vraagt zich hardop af of de rechtse kiezer zich serieus genomen voelt door deze keuze van Koolmees.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-leider Henri Bontenbal waakt ervoor de komende weken te veel onderwerpen op de agenda van de kabinetsformatie te zetten. Hij wil de lijst "behapbaar houden", zei hij tijdens een Kamerdebat over de uitslag van de Tweede Kamerverkiezingen van twee weken geleden.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dilan Yesilgöz verbaast zich over de tussenstap waarin in eerste instantie alleen D66 en het CDA met elkaar onderhandelen over een coalitieakkoord. De VVD-leider vertelde tijdens het debat over de verkiezingsuitslag dat dit als oplossing wordt gezien wanneer "twee partijen moeten samenwerken maar inhoudelijk ver uit elkaar liggen", iets waar volgens de lijsttrekker momenteel "geen sprake van" is.
11 uur geleden