D66: kans op extra zetel heel klein bij mogelijke hertelling
DEN HAAG (ANP) - D66 acht de kans "heel klein" dat een mogelijke hertelling bij vier stembureaus in Tilburg nog tot een extra zetel in de Tweede Kamer kan leiden. "Die kans is heel klein. Want dan moeten in vier stembureaus nog 160 stemmen naar ons gaan en moet er bij de SP niks veranderen", laat een woordvoerder van de partij weten.
De oude samenstelling van de Tweede Kamer komt zaterdag opnieuw bijeen om te besluiten over een mogelijke hertelling van een deel van de stemmen die zijn uitgebracht tijdens de Tweede Kamerverkiezingen. Bij de stembureaus in Tilburg zijn namelijk "onverklaarbare telverschillen" geconstateerd.
D66 eindigde bij de verkiezingen onlangs op negen zetels. De laatste restzetel, en daarmee de 150e zetel in de Kamer, gaat naar de SP, werd vrijdag nog bekend. D66 liep een mogelijke tiende zetel mis op 160 stemmen. De SP krijgt daardoor vijf zetels in de nieuwe Kamer, die volgende week wordt geïnstalleerd.
Geldige stemming
Ook een woordvoerder van de SP denkt niet dat de stemverdeling nog gaat veranderen. "We maken ons geen zorgen", zo klinkt bij het bij de socialisten. Michiel van Nispen, die als nummer vijf op de lijst staat bij de SP, vindt het vervelend dat de vijfde zetel voor de partij, die hij moet gaan bekleden, door deze ontwikkeling nog steeds niet helemaal zeker is.
Pieter Omtzigt van NSC verwacht ook geen veranderingen. "Het zal de uitslag niet veranderen. Maar dit soort verschillen moet echt opgehelderd en onderzocht worden", zei hij op X over de telverschillen.
Voor een geldige stemming in de Kamer moeten er zaterdag ten minste 76 Kamerleden aanwezig zijn, het zogeheten quorum. D66 verwacht volgens de woordvoerder in ieder geval met 17 van haar 24 Kamerleden uit de oude samenstelling voor de dag te komen. Bij de SP wordt meer dan de helft van de negenkoppige fractie verwacht.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Indiase premier Narendra Modi komt deze week naar Nederland. Gesprekken zullen onder meer gaan over de oorlogen in het Midden-Oosten en Oekraïne en over technologie, meldt de Rijksvoorlichtingsdienst.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie verdenkt de man die een explosie heeft veroorzaakt bij het partijkantoor van D66 ervan dat hij handelde met een terroristisch oogmerk. De 37-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats zou donderdagavond iets na 21.00 uur bij het pand in de Lange Houtstraat in Den Haag een vuurwerkbom hebben laten afgaan.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet "komt met een voorstel" om vakbonden en werkgevers weer aan tafel te krijgen. Dat laat minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) weten in reactie op het ultimatum dat de bonden maandag stelden. "Ik heb goed gehoord wat de bonden zeggen", aldus de D66-bewindsman.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad van State twijfelt aan het nut van een wet die het mogelijk maakt om het Nederlanderschap in te trekken van mensen die zich aansluiten bij een terroristische organisatie in het buitenland. Het kabinet wil die mogelijkheid permanent maken, maar volgens de hoogste wetgevingsadviseur is de noodzaak niet duidelijk.
12 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Alle opties voor financiële steun aan Oekraïne moeten op tafel liggen, ook het gebruik van Russische bevroren tegoeden, vindt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken). Voor 2026 en 2027 hebben de EU-lidstaten uiteindelijk gekozen voor een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne, maar "dat is een oplossing die Oekraïne de komende tijd helpt, maar daarna niet meer", zei Berendsen voor het begin van de bijeenkomst van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) hoopt dat de EU-ministers maandag een besluit nemen over nieuwe sancties tegen gewelddadige Joodse kolonisten op de Westelijke Jordaanoever. Nederland zet zich daar al lang voor in, maar Hongarije blokkeerde dit tot nu toe.
14 uur geledenEDE (ANP) - Verbreek de banden met het Amerikaanse softwarebedrijf Palantir, roept Volt-leider Laurens Dassen het kabinet op in een speech op een congres van zijn partij in Ede. Geld dat naar Palantir gaat, wil hij investeren in "Europese alternatieven".
2 dagen geleden