D66-Kamerlid overhandigt sportminister Helder een OneLove-band
DEN HAAG (ANP) - D66-Kamerlid Jeanet van der Laan heeft sportminister Conny Helder een OneLove-band gegeven zodat "ze die in ieder geval in haar bezit heeft". Ze deed dat tijdens een debat over de sportbegroting maandagavond. Helder vliegt na het debat meteen naar Qatar waar ze dinsdag de WK-wedstrijd van Oranje tegen het gastland zal bijwonen namens de regering.
De minister steunt het initiatief en de boodschap achter de OneLove-band volop, benadrukte ze tegenover de Kamer, maar ze wilde in het debat nog steeds niet zeggen of ze de armband of het speldje gaat dragen tijdens de wedstrijd. "Wat ik ga aantrekken, zie ik nog wel. Maar ik ga er nu niks over zeggen", aldus Helder. Ze hoopt dat "Nederland goed presteert en zal op gepaste wijze deelnemen".
Ministers van Duitsland en België droegen deze band vorige week tijdens de duels van hun nationale ploeg wel, toen ze naast FIFA-voorzitter Gianni Infantino op het ereterras zaten. Het WK voetbal is omstreden, omdat het slecht gesteld is met de mensenrechten van arbeidsmigranten maar ook van lhbti'ers in Qatar. De OneLove-band staat voor mensenrechten en is tegen alle vormen van racisme en discriminatie.
Symbool
Het D66-Kamerlid vindt het dan ook belangrijk dat de Nederlandse minister de band draagt. "Het is niet zomaar een band, hij staat inmiddels symbool voor allerlei mensenrechten." Ze noemt het een goed initiatief, dat wat haar betreft ook in eigen land nodig is als symbool tegen bijvoorbeeld homohaat, zoals die soms nog is te horen op de tribunes. "Ik zou graag zien dat de minister hier achter gaat staan, van hier tot Doha, en daar een uitspraak over doet."
Helder gaat over mensenrechten spreken met de autoriteiten van Qatar, met de internationale vakbond ILO en met arbeidsmigranten. Na afloop zal ze daar verslag over doen aan de Kamer. Coalitiepartijen D66 en ChristenUnie en ook veel andere partijen zijn ertegen dat een regeringsdelegatie naar Qatar gaat.
Diplomatieke relatie
Ondanks de weerstand heeft het kabinet toch besloten te gaan, onder meer vanwege de diplomatieke relatie met Qatar, hun energiepositie en de samenwerking wat betreft de evacuaties uit Afghanistan. Helder gaat als eerste bewindspersoon. Het is nog niet duidelijk wie er zal afreizen als Nederland verder komt in het toernooi. Niet uitgesloten is dat de koning gaat.
De minister laat zich op de Europese sportraad die ook dinsdag plaatsvindt, vervangen door staatssecretaris Maarten van Ooijen. Doel is om te agenderen dat bij de toewijzing van sporttoernooien de mensenrechten voortaan zwaar worden meegewogen.
Meer uit Politiek
NIEUWEGEIN (ANP) - De SGP wil dat bij verdeling en opvang van asielzoekers de "culturele en religieuze afstand tot onze samenleving" meeweegt. Dat zegt partijleider Chris Stoffer op een bijeenkomst van de orthodox-christelijke partij in Nieuwegein. De SGP noemt het huidige asielbeleid onhoudbaar en vindt dat dit strenger moet.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De parlementaire enquête over corona gaat volgende week verder met openbare verhoren van toenmalig Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib, Jaap van Dissel en Pieter-Jaap Aalbersberg. De week staat in het teken van het begin van de pandemie.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Ook premier Rob Jetten schrok van de bedragen die sommige ministeries betaalden voor het inhuren van privéjets, die bewindslieden nodig hadden voor werkreizen. Volgens RTL besteedde de Rijksoverheid de afgelopen vijf jaar bijna 2 miljoen euro aan privévluchten. Vooral het ministerie van Defensie trok hier vaak geld voor uit.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het plan van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om een groter deel van de Gazastrook te bezetten is "uitermate zorgelijk", zegt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). Het past volgens hem niet binnen de afspraken die zijn gemaakt over het staakt-het-vuren.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het 'vliegende team' met ambtenaren dat gemeenten moet bijstaan in kwesties rond de asielopvang is inmiddels actief, zegt asielminister Bart van den Brink. Een woordvoerder van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) meldt dat zeker zes gemeenten zich inmiddels hebben gemeld met vragen. Premier Rob Jetten kondigde het team eerder deze maand aan, maar het was onduidelijk hoe het precies te werk zou gaan.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Er is geen geld om de verkeersboetes op het huidige niveau te houden, zei justitieminister David van Weel (VVD) voorafgaand aan de ministerraad. De boetes stijgen net zo snel als de inflatie. Als Van Weel de boetes niet laat oplopen, dan komt hij jaarlijks ongeveer 30 miljoen euro tekort op zijn begroting en dat gaat volgens hem ten koste van bijvoorbeeld de politie of de Mobiele Eenheid (ME).
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - "Roekeloos" noemt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) het gedrag van Rusland nadat een drone van dat land is neergekomen in het oosten van NAVO-bondgenoot Roemenië. "Het is zorgelijk om te zien", zei hij voor aanvang van de ministerraad.
1 dag geleden