D66, GroenLinks en Bij1 willen Anton de Komzaal in Tweede Kamer
DEN HAAG (ANP) - De fracties van D66, GroenLinks en Bij1 willen dat een zaal in de Tweede Kamer wordt vernoemd naar de Surinaamse schrijver en verzetsheld Anton de Kom. Ze dienen daartoe vrijdag een voorstel in, op de dag dat het afschaffen van de slavernij wordt herdacht.
Volgens de drie partijen hoopte De Kom (1898-1945) ooit deel uit te maken van de Tweede Kamer. Hij wilde zich verkiesbaar stellen, maar de Nederlandse overheid werkte hem tegen. Door een zaal naar hem te vernoemen kan hij alsnog zijn plek innemen. "Anton de Kom verdient een plek in het hart van onze democratie", zegt GroenLinks-fractievoorzitter Jesse Klaver. "Zichtbaar en aanwezig, zodat we niet van onze fouten wegkijken, maar leren."
De Kom is twee jaar geleden opgenomen in de Canon van Nederland en hoort bij de mensen en feiten die iedere Nederlander moet kennen. Zijn boek Wij slaven van Suriname, uit 1934, geldt nog altijd als een belangrijke aanklacht tegen racisme, uitbuiting en koloniale overheersing. Hij werd om zijn opvattingen door de Nederlandse autoriteiten verbannen uit Suriname, waarna hij naar Nederland ging.
In de Tweede Wereldoorlog sloot De Kom zich aan bij het verzet tegen de nazi's. Hij werd opgepakt en overleed in april 1945 in het concentratiekamp Neuengamme.
Meer uit Binnenland
LUXEMBURG (ANP) - Minister Bart van den Brink (Migratie, CDA) kijkt uit naar de start van het Europese asiel- en migratiepact. "Dat draagt echt bij aan meer grip op migratie", zei hij donderdag in Luxemburg. Maar de grootste opgave is om buiten Europa maatregelen te treffen om te voorkomen dat mensen naar de EU komen, zei de minister na afloop van de vergadering van EU-ministers van Migratie.
27 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het gerechtshof heeft donderdag een 23-jarige Amsterdammer veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, voor de gewelddadige beroving van ex-autocoureur Robert Doornbos. Dat gebeurde op 18 maart 2023 in Amsterdam-Buitenveldert.
32 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet zal niet aandringen op een alternatief voor de snellere stijging van de AOW-leeftijd, een maatregel die onder druk van oppositie en vakbonden is geschrapt. Dat heeft minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) duidelijk gemaakt in een Kamerdebat over de ruzie tussen kabinet en bonden over de sociale zekerheid.
55 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Esther Ouwehand had niet meer de energie die nodig is om de Partij voor de Dieren te leiden, zei ze kort nadat ze die rol had overgedragen aan Christine Teunissen. Donderdag maakte Ouwehand bekend dat ze stopt als partijleider.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De oppositie wil opheldering over een "schaduwdeal" tussen de coalitiepartijen die zou zijn gesloten bij het akkoord over de begroting ontwikkelingssamenwerking met PRO. In ruil voor 380 miljoen euro extra voor minister Sjoerd Sjoerdsma zou diens partij D66 de wet gaan steunen die verheerlijking van terrorisme strafbaar stelt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil pas praten over aanpassing van de financiƫle afspraken uit het coalitieakkoord als er een inhoudelijke deal is met de sociale partners en de oppositie over de sociale zekerheid. Dat heeft minister-president Rob Jetten gezegd in een Kamerdebat over de botsing tussen kabinet en vakbonden over de voorgenomen bezuinigingen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD is gebotst met zowel linkse als rechtse partijen over de bezuinigingen van het kabinet op de sociale zekerheid. VVD-Kamerlid Ingrid Michon-Derkzen betoogde dat de maatregelen op bijvoorbeeld de uitkering voor arbeidsongeschiktheid (WIA) eraan bijdragen dat meer mensen aan het werk gaan, maar dat stuitte op verzet bij verschillende partijen.
3 uur geleden