Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

D66, GroenLinks en Bij1 willen Anton de Komzaal in Tweede Kamer

D66, GroenLinks en Bij1 willen Anton de Komzaal in Tweede Kamer

DEN HAAG (ANP) - De fracties van D66, GroenLinks en Bij1 willen dat een zaal in de Tweede Kamer wordt vernoemd naar de Surinaamse schrijver en verzetsheld Anton de Kom. Ze dienen daartoe vrijdag een voorstel in, op de dag dat het afschaffen van de slavernij wordt herdacht.

Volgens de drie partijen hoopte De Kom (1898-1945) ooit deel uit te maken van de Tweede Kamer. Hij wilde zich verkiesbaar stellen, maar de Nederlandse overheid werkte hem tegen. Door een zaal naar hem te vernoemen kan hij alsnog zijn plek innemen. "Anton de Kom verdient een plek in het hart van onze democratie", zegt GroenLinks-fractievoorzitter Jesse Klaver. "Zichtbaar en aanwezig, zodat we niet van onze fouten wegkijken, maar leren."

De Kom is twee jaar geleden opgenomen in de Canon van Nederland en hoort bij de mensen en feiten die iedere Nederlander moet kennen. Zijn boek Wij slaven van Suriname, uit 1934, geldt nog altijd als een belangrijke aanklacht tegen racisme, uitbuiting en koloniale overheersing. Hij werd om zijn opvattingen door de Nederlandse autoriteiten verbannen uit Suriname, waarna hij naar Nederland ging.

In de Tweede Wereldoorlog sloot De Kom zich aan bij het verzet tegen de nazi's. Hij werd opgepakt en overleed in april 1945 in het concentratiekamp Neuengamme.

Meer uit Binnenland

Voor ontvoering Insiya veroordeelde man gearresteerd in Letland

RIGA/AMSTERDAM (ANP) - Een van de mannen die is veroordeeld voor betrokkenheid bij de ontvoering van het destijds 2-jarige meisje Insiya is vorige week in Letland gearresteerd, bevestigt het Openbaar Ministerie (OM) na berichtgeving door De Telegraaf. Donderdag is hij overgeleverd aan Nederland.

4 uur geleden
Advocaat wil alleen tbs voor schutter Rotterdam-IJsselmonde

ROTTERDAM (ANP) - De advocaat van de 25-jarige Sendric S., verdacht van het plegen van drie moorden in Rotterdam-IJsselmonde, wil dat de rechtbank zijn cliënt alleen tbs met dwangverpleging oplegt en geen gevangenisstraf.

4 uur geleden
Door asielnoodopvang rustiger in Ter Apel en Biddinghuizen leeg

TER APEL (ANP) - De oproep van asielminister Bart van den Brink (CDA) aan gemeenten om snel bij te springen met noodopvang, lijkt zijn vruchten te hebben afgeworpen. De drukte bij het aanmeldcentrum voor asielzoekers in Ter Apel is afgenomen tot onder het maximum van 2000 en de winteropvang in Biddinghuizen komt zoals afgesproken vrijdag leeg, meldt het COA.

4 uur geleden
Niemand wordt vervolgd voor dodelijke woningbrand Roermond

ROERMOND (ANP) - Het Openbaar Ministerie vervolgt niemand voor de dodelijke woningbrand in Roermond in september vorig jaar, zo is vrijdag bekendgemaakt. Er zijn namelijk geen verdachten in beeld die nog in leven zijn, aldus het OM.

5 uur geleden
Zangvogeltentoonstellingen mogen weer, ondanks vogelgriep

DEN HAAG (ANP) - Tentoonstellingen met zangvogels en wedstrijden met duiven mogen weer. Deze soorten hebben een laag risico op vogelgriep. Staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw) komt hiermee tegemoet aan de wens van hobbyhouders van vogels om weer deel te nemen aan tentoonstellingen.

5 uur geleden
Haagse politiemedewerker verdachte van omkoping

DEN HAAG (ANP) - Een 35-jarige medewerker van de politie Den Haag is maandag aangehouden. Het Openbaar Ministerie verdenkt hem van ambtelijke omkoping, het ongeoorloofd raadplegen van politiesystemen, het delen van politie-informatie met derden en het verduisteren van politiekleding.

5 uur geleden
Eis 20 jaar cel en tbs voor drie moorden Rotterdam-IJsselmonde

ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vrijdag twintig jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 25-jarige Sendric S. voor drie moorden in de Rotterdamse wijk IJsselmonde. S. heeft bekend dat hij in december 2024 en januari 2025 drie mannen afzonderlijk van elkaar op straat heeft doodgeschoten.

7 uur geleden