
D66 en VVD willen af van verplichte Chinese app voor olympiërs
DEN HAAG (ANP) - Regeringspartijen D66 en VVD willen af van de app die sporters die deelnemen aan de Olympische Winterspelen in Beijing verplicht van China moeten installeren. Volgens onderzoek van de universiteit van Toronto kan de app makkelijk gehackt worden. De Spelen beginnen op 4 februari.
D66 heeft Kamervragen over de kwestie gesteld. Ze wil dat het Internationaal Olympisch Comité (IOC) China aanspreekt over de app die ook door begeleiders en journalisten moet worden geïnstalleerd. China probeert via de app censuur af te dwingen en gegevens af te tappen, aldus D66-Kamerlid Sjoerd Sjoerdsma.
"Het #IOC en #China moeten de verplichte app aanpassen, om de privacy en veiligheid van Nederlanders te garanderen. Zo niet, dan is snel een alternatief nodig!", twitterde Ruben Brekelmans van de VVD over de app. Ook PvdA, SP en GroenLinks vinden dat het kabinet moet protesteren tegen de app, meldt RTL Nieuws.
Schone apparatuur
De Volkskrant berichtte begin deze maand al dat sportkoepel NOC*NSF Nederlandse olympiërs adviseerde om hun eigen smartphone en laptop thuis te laten uit vrees voor spionage door de Chinese autoriteiten. De begeleidingsstaf van TeamNL zou 'schone' apparatuur meekrijgen waarop geen oude gegevens staan.
Het IOC zei tegen Deutsche Welle, de Duitse nieuwszender die als eerste het Canadese onderzoek naar buiten bracht, dat de app betrouwbaar is. De app zou zijn getest door twee onafhankelijke cybersecurity-organisaties en ze zouden geen "kritieke kwetsbaarheden" hebben ontdekt.
Volledig ongegrond
De Chinese ambassade in Den Haag noemde eerder tegen het ANP de vrees voor digitale spionage "volledig ongegrond". In eenpartijstaat China zijn geen vrije media en internet wordt gecensureerd. Tegenstanders van het communistische bewind worden opgepakt. Volgens de Kamer pleegt China genocide op de Oeigoeren, een moslimminderheid.
Meer uit Sport
GÖTZIS (ANP) - Sofie Dokter is bij de meerkamp in Götzis in Oostenrijk als tweede geëindigd. De 22-jarige Nederlandse noteerde op vijf van de zeven onderdelen een persoonlijk record en kwam uit op 6576 punten. Daarmee voldeed ze ook aan de WK-limiet. De WK zijn in september in Tokio.
15 minuten geledenPARIJS (ANP/BELGA) - Paris Saint-Germain "veroordeelt ten zeerste" het geweld in Parijs en op andere plaatsen in Frankrijk na de finale van de Champions League. "Deze Europese titel zou een moment van collectieve vreugde moeten zijn en niet van onrust en chaos", aldus de club, die met 5-0 van Internazionale won, in een verklaring.
16 minuten geledenROME (ANP/DPA) - Het wielerpeloton in de Giro d'Italia is zondag met een pauselijke zegen begonnen aan de 21e en laatste etappe met start en finish in Rome. Paus Leo XIV begroette de renners voor de start. "Wielrennen is zo belangrijk. Dank voor alles wat jullie doen. Ik hoop dat jullie altijd je rol als voorbeeld voor anderen in gedachten houden. Jullie zijn hier altijd welkom", sprak de paus.
17 minuten geledenROME (ANP) - Olav Kooij heeft de 21e en laatste etappe van de Giro d'Italia gewonnen. Het was de tweede ritzege voor de Zuid-Hollander van Visma - Lease a Bike. Kooij hield in de massasprint de Australiër Kaden Groves en de Italiaan Matteo Moschetti achter zich.
20 minuten geledenBARCELONA (ANP) - De Australiër Oscar Piastri heeft in de Grote Prijs van Spanje in de Formule 1 zijn vijfde zege van het seizoen geboekt. De coureur van McLaren was vanaf poleposition gestart en hield zijn Britse teamgenoot Lando Norris en de Monegask Charles Leclerc (Ferrari) achter zich. Titelverdediger Max Verstappen passeerde de finish als vijfde, maar werd door een tijdstraf van tien seconden slechts tiende.
2 uur geledenSTAVANGER (ANP) - De Britse wielrenner Matthew Brennan heeft de Ronde van Noorwegen gewonnen. Het grote talent van de Nederlandse ploeg Visma - Lease a Bike boekte in de vierde en laatste etappe zijn tweede ritzege.
3 uur geledenPLOVDIV (ANP) - De roeiers van de Holland Acht hebben op de Europese kampioenschappen in het Bulgaarse Plovdiv net geen goud gewonnen. De Nederlandse mannen zagen op de valreep Groot-Brittannië voorbijkomen en eindigden op de tweede plaats.
7 uur geleden