D66 en VVD willen af van verplichte Chinese app voor olympiërs
DEN HAAG (ANP) - Regeringspartijen D66 en VVD willen af van de app die sporters die deelnemen aan de Olympische Winterspelen in Beijing verplicht van China moeten installeren. Volgens onderzoek van de universiteit van Toronto kan de app makkelijk gehackt worden. De Spelen beginnen op 4 februari.
D66 heeft Kamervragen over de kwestie gesteld. Ze wil dat het Internationaal Olympisch Comité (IOC) China aanspreekt over de app die ook door begeleiders en journalisten moet worden geïnstalleerd. China probeert via de app censuur af te dwingen en gegevens af te tappen, aldus D66-Kamerlid Sjoerd Sjoerdsma.
"Het #IOC en #China moeten de verplichte app aanpassen, om de privacy en veiligheid van Nederlanders te garanderen. Zo niet, dan is snel een alternatief nodig!", twitterde Ruben Brekelmans van de VVD over de app. Ook PvdA, SP en GroenLinks vinden dat het kabinet moet protesteren tegen de app, meldt RTL Nieuws.
Schone apparatuur
De Volkskrant berichtte begin deze maand al dat sportkoepel NOC*NSF Nederlandse olympiërs adviseerde om hun eigen smartphone en laptop thuis te laten uit vrees voor spionage door de Chinese autoriteiten. De begeleidingsstaf van TeamNL zou 'schone' apparatuur meekrijgen waarop geen oude gegevens staan.
Het IOC zei tegen Deutsche Welle, de Duitse nieuwszender die als eerste het Canadese onderzoek naar buiten bracht, dat de app betrouwbaar is. De app zou zijn getest door twee onafhankelijke cybersecurity-organisaties en ze zouden geen "kritieke kwetsbaarheden" hebben ontdekt.
Volledig ongegrond
De Chinese ambassade in Den Haag noemde eerder tegen het ANP de vrees voor digitale spionage "volledig ongegrond". In eenpartijstaat China zijn geen vrije media en internet wordt gecensureerd. Tegenstanders van het communistische bewind worden opgepakt. Volgens de Kamer pleegt China genocide op de Oeigoeren, een moslimminderheid.
Meer uit Sport
BRIGHTON (ANP) - Darter Michael van Gerwen heeft in de tiende speelronde van de Premier League de finale bereikt. De Nederlander knokte zich in de halve finale in Brighton tegen de Engelsman Stephen Bunting terug van een achterstand van 4-2 en won met 6-5.
2 uur geledenBRIGHTON (ANP) - Darter Michael van Gerwen heeft in de tiende speelronde van de Premier League Gian van Veen verslagen. De 36-jarige Brabander zette zijn landgenoot in Brighton met 6-4 aan de kant.
3 uur geledenPEGEIA (ANP) - Schaker Anish Giri is er bij het Kandidatentoernooi op Cyprus niet in geslaagd voor de derde keer op rij te winnen. Na zeges op Rameshbabu Praggnanandhaa uit India en de Amerikaan Fabiano Caruana, moest de 31-jarige Nederlander donderdag in de tiende speelronde tegen de Amerikaan Hikaru Nakamura genoegen nemen met een remise.
6 uur geledenMONACO (ANP) - De Spaanse tennisser Carlos Alcaraz (22) heeft zich met enige moeite bij de laatste acht van de Monte Carlo Masters geschaard. De nummer 1 van de wereldranglijst won op het gravel van de Country Club in de achtste finales in drie sets van de 26-jarige Argentijn Tomás Etcheverry: 6-1 4-6 6-3. Alcaraz stuit nu op Aleksandr Boeblik uit Kazachstan.
7 uur geledenLONDEN (ANP) - Trans vrouwen mogen vanaf donderdag niet meer meedoen aan vrouwentoernooien van dartsbond PDC. Dat staat in een verklaring op de site van de PDC. Het besluit heeft onder anderen gevolgen voor de Nederlandse Noa-Lynn van Leuven.
7 uur geledenROUBAIX (ANP/AFP/BELGA) - Mathieu van der Poel vindt zichzelf "meer favoriet" in Parijs-Roubaix dan in de Ronde van Vlaanderen. Dat zei hij donderdag op een persconferentie. Van der Poel werd afgelopen zondag in Vlaanderen tweede achter Tadej Pogacar. In Roubaix was de Nederlander de afgelopen drie jaar de beste.
8 uur geledenSTUTTGART (ANP) - Tennisster Aryna Sabalenka heeft zich teruggetrokken van het WTA-toernooi van Stuttgart vanwege een blessure. Dat heeft de Belarussische nummer 1 van de wereld donderdag via Instagram bekendgemaakt. Ze schrijft dat ze de blessure opliep na het masterstoernooi van Miami, dat ze eind maart winnend afsloot.
9 uur geleden