D66 en VVD willen af van verplichte Chinese app voor olympiërs
DEN HAAG (ANP) - Regeringspartijen D66 en VVD willen af van de app die sporters die deelnemen aan de Olympische Winterspelen in Beijing verplicht van China moeten installeren. Volgens onderzoek van de universiteit van Toronto kan de app makkelijk gehackt worden. De Spelen beginnen op 4 februari.
D66 heeft Kamervragen over de kwestie gesteld. Ze wil dat het Internationaal Olympisch Comité (IOC) China aanspreekt over de app die ook door begeleiders en journalisten moet worden geïnstalleerd. China probeert via de app censuur af te dwingen en gegevens af te tappen, aldus D66-Kamerlid Sjoerd Sjoerdsma.
"Het #IOC en #China moeten de verplichte app aanpassen, om de privacy en veiligheid van Nederlanders te garanderen. Zo niet, dan is snel een alternatief nodig!", twitterde Ruben Brekelmans van de VVD over de app. Ook PvdA, SP en GroenLinks vinden dat het kabinet moet protesteren tegen de app, meldt RTL Nieuws.
Schone apparatuur
De Volkskrant berichtte begin deze maand al dat sportkoepel NOC*NSF Nederlandse olympiërs adviseerde om hun eigen smartphone en laptop thuis te laten uit vrees voor spionage door de Chinese autoriteiten. De begeleidingsstaf van TeamNL zou 'schone' apparatuur meekrijgen waarop geen oude gegevens staan.
Het IOC zei tegen Deutsche Welle, de Duitse nieuwszender die als eerste het Canadese onderzoek naar buiten bracht, dat de app betrouwbaar is. De app zou zijn getest door twee onafhankelijke cybersecurity-organisaties en ze zouden geen "kritieke kwetsbaarheden" hebben ontdekt.
Volledig ongegrond
De Chinese ambassade in Den Haag noemde eerder tegen het ANP de vrees voor digitale spionage "volledig ongegrond". In eenpartijstaat China zijn geen vrije media en internet wordt gecensureerd. Tegenstanders van het communistische bewind worden opgepakt. Volgens de Kamer pleegt China genocide op de Oeigoeren, een moslimminderheid.
Meer uit Sport
LONDEN (ANP/RTR) - McLaren heeft deels de rechtszaak tegen de Spaanse autocoureur Álex Palou gewonnen. De viervoudig kampioen in de IndyCar moet wegens contractbreuk ongeveer 12 miljoen dollar (10 miljoen euro) aan schadevergoeding betalen aan het Britse automerk. Het hooggerechtshof in Londen deed vrijdag uitspraak.
1 uur geledenFIORANO (ANP) - Ferrari heeft op het eigen circuit in Fiorano de auto onthuld waarmee het in 2026 nieuwe successen najaagt. Zevenvoudig wereldkampioen Lewis Hamilton was de eerste die een paar ronden reed in de rode SF-26.
2 uur geledenMELBOURNE (ANP) - Tennisser Alexander Zverev staat in de vierde ronde van de Australian Open. De als derde geplaatste Duitser won in vier sets van de Brit Cameron Norrie: 7-5 4-6 6-3 6-1. Hij maakte de wedstrijd af met zijn zestiende ace. Zijn volgende tegenstander in Melbourne is de Argentijn Francisco Cerúndolo.
3 uur geledenBRIGHTON (ANP) - De organisatie van de Tour Down Under past de voor zaterdag geplande koninginnenrit drastisch aan om de veiligheid van de wielrenners te waarborgen. Er dreigt door de hitte brandgevaar, met name in het gebied waar Willunga Hill ligt. Die beklimming, traditioneel de scherprechter in de Australische etappekoers uit de WorldTour, wordt uit de route gehaald.
4 uur geledenMELBOURNE (ANP) - Carlos Alcaraz en Aryna Sabalenka zijn door op de Australian Open. Beide topspelers wonnen hun duel na iets meer dan twee uur in de Rod Laver Arena.
8 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Lando Norris heeft absoluut als doel zijn wereldtitel in de Formule 1 in 2026 te prolongeren. Dat zei de Brit van McLaren in aanloop naar het nieuwe seizoen. Als hij erin slaagt twee jaar op rij wereldkampioen te worden, is hij de tweede Brit na Lewis Hamilton die dat presteert. "Een titel winnen geeft je zeker veel meer zelfvertrouwen. Dat is een feit", aldus Norris, die bekende dat zelfvertrouwen nooit zijn sterkste punt is geweest.
1 dag geledenAPELDOORN (ANP) - Baanwielrenner Jeffrey Hoogland slaat de Europese kampioenschappen voor het tweede jaar op rij over. De 32-jarige elfvoudig wereldkampioen volgt opnieuw een eigen schema, met de WK van oktober in Shanghai als belangrijkste doel.
1 dag geleden