D66 en SP willen dat overheid Poch tegemoetkomt
DEN HAAG (ANP) - D66 en de SP willen dat minister Ferd Grapperhaus (Justitie en Veiligheid) in gesprek gaat over een vergoeding met Julio Poch, de Nederlands-Argentijnse piloot die jarenlang vastzat in Argentinië. De Kamer debatteert dinsdag over de kwestie.
Poch werd in Argentinië verdacht van betrokkenheid bij de zogenoemde dodenvluchten, waarbij tegenstanders van de militaire dictatuur in de jaren tachtig uit vliegtuigen werden gegooid. Na jaren in voorarrest te hebben gezeten werd Poch vrijgesproken.
Nederland kon Poch niet uitleveren omdat hij ook de Nederlandse nationaliteit had, maar voorzag Spanje en Argentinië wel van informatie over een vlucht die Poch maakte naar Valencia waar hij werd opgepakt door de Spaanse autoriteiten. Een commissie deed onderzoek naar de zaak van Poch en oordeelde eerder dit jaar dat de overheid rechtmatig heeft gehandeld.
Poch heeft nog een zaak tegen de Staat lopen, en D66 en de SP willen dat de overheid zich coulanter opstelt. Het geld dat de Staat nu uitgeeft om de verdediging in de civiele zaak te voeren, kan beter aan Poch worden gegeven, vindt D66-Kamerlid Sjoerd Sjoerdsma.
Ook Michiel van Nispen van de SP wil dat Nederland iets doet om "het goed te maken. "Jaag die man niet een civiele procedure in, maar ga met hem in gesprek", zegt het Kamerlid.
De commissie concludeerde ook dat er in 2007 een "vruchteloze poging" werd gedaan om te "interveniëren in het onderzoek", uit de hoek van het Koninklijk Huis. De persoon die deze poging deed, zou hebben gezegd dat de situatie pijnlijk was voor prinses Máxima, wier vader deel uitmaakte van het regime in de jaren tachtig.
De Kamer vroeg eerder al om opheldering. Het OM stelde dat als er al sprake was geweest van een strafbaar feit, dat is verjaard, en dat er daarom geen onderzoek wordt gedaan door de rijksrecherche.
SP en D66 nemen hier geen genoegen mee en willen opheldering van minister Grapperhaus.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil zeer tegen de zin van het demissionaire kabinet een bezuiniging van 141 miljoen euro terugdraaien op de begroting van staatssecretaris Aukje de Vries (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp, VVD). Dat bleek donderdag tijdens de behandeling van de begroting.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Heftige beelden uit Utrecht na de explosie in de binnenstad", schrijft D66-leider Rob Jetten op X. Hij wenst iedereen die erbij betrokken is en "in angst op meer duidelijkheid wacht" sterkte.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De suggesties van oppositiepartijen hebben de drie formerende partijen stof tot nadenken gegeven, zegt D66-leider Rob Jetten na afloop van de formatiegesprekken. D66, VVD en CDA ontvingen de afgelopen dagen bijna alle oppositiepartijen om te praten over eventuele steun voor de plannen van de beoogde minderheidscoalitie.
19 uur geledenATHENE (ANP) - De oefening die de Denen met andere Europese NAVO-bondgenoten plannen in en rond Groenland is "geen waarschuwing" aan het adres van de Verenigde Staten. Dat zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) aan het eind van een werkbezoek aan Griekenland.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Foort van Oosten (Justitie) kijkt of het mogelijk en wenselijk is om AI-tools waarmee mensen kunnen worden uitgekleed, te verbieden. Dat bevestigt het ministerie na berichtgeving van het AD. Die krant onderzocht de mogelijkheden van AI-tool Grok, van X-eigenaar Elon Musk.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Een minderheidskabinet is wat de SGP betreft 'een kwetsbaar construct', maar partijleider Chris Stoffer "sluit niet uit dat het wel eens best heel goed zou kunnen werken". Dat zegt hij na zijn gesprek met de informateur en D66, VVD en CDA.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Na gesprekken met de beoogde oppositiepartijen voelt D66-leider Rob Jetten "echt wel alle aanknopingspunten om met de Kamer te gaan samenwerken en die meerderheden te vinden". Hij heeft "vertrouwen" dat plannen kunnen rekenen op brede steun in de Kamer, en het is zijn "overtuiging" dat dat gaat lukken.
1 dag geleden