
D66 en SP vragen opnieuw Kamerdebat aan over oorlog in Gaza
DEN HAAG (ANP) - D66 en SP vragen opnieuw een debat in de Tweede Kamer aan over de situatie in de Gazastrook. Dat moet dan deze week nog plaatsvinden. Aanleiding is een bericht in NRC over een vertrouwelijk stuk van de Nederlandse defensieattaché op de ambassade in Tel Aviv, waarin staat dat Israël "onevenredig geweld" gebruikt in de oorlog met Hamas.
"De verschrikkelijke beelden vragen om een wapenstilstand, om massieve hulp en om vrijlating van gijzelaars. En dit vraagt om een kabinetsreactie op álle schendingen, ook die aan Israëlische zijde", twittert Sjoerd Sjoerdsma van D66. Israël voert volgens het bericht doelbewust aanvallen uit op de "civiele infrastructuur", aldus Jasper van Dijk (SP).
De Tweede Kamer moet voor een debat terugkomen van verkiezingsreces. Het is de tweede keer dat beide partijen vragen om een debat over het conflict dat op 7 oktober begon met een bloedige aanval van Hamas op Israël. Eind vorige maand kregen SP en D66 geen meerderheid achter hun voorstel.
Schriftelijke vragen onbeantwoord
Toen wilden beide partijen dat de Kamer van reces terugkwam om te debatteren over het besluit van het demissionaire kabinet om zich te onthouden van stemming over een VN-resolutie die opriep tot een staakt-het-vuren tussen Israël en Hamas. VVD, CDA, PVV, FVD, BBB en de ChristenUnie wilden dat toen niet.
Wel kwam er een schriftelijke ronde waarin partijen vragen konden stellen aan premier Mark Rutte en minister Hanke Bruins Slot (Buitenlandse Zaken). Volgens onder meer CDA zou op die manier de Kamer sneller antwoord op vragen krijgen. Maar er is nog steeds geen antwoord gekomen, aldus D66 en SP. "We willen nu het kabinet kunnen bevragen."
Onduidelijkheid
Volgens het document van de defensieattaché zetten de Israëlische strijdkrachten veel geweld in om de eigen verliezen zo klein mogelijk te houden. Ook moet dat beleid Iran en haar bondgenoot Hezbollah in Libanon afschrikken. Verder is volgens de attaché onduidelijk wat Israël wil nadat Hamas is uitgeschakeld.
Het ministerie van Buitenlandse Zaken wil niet reageren op het stuk. Beleid wordt gemaakt op basis van een "veelvoud aan bronnen". Verder laat het ministerie weten dat "Nederland zeer bezorgd (is) over de ernst en de schaal van het conflict". Burgerslachtoffers moeten worden voorkomen, evenals regionale escalatie. "We roepen op tot terughoudendheid."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Asielminister Marjolein Faber vindt het een "gemiste kans" dat premier Dick Schoof een kritische brief van regeringsleiders aan het Europees Hof voor de Rechten van de Mens niet heeft ondertekend. Dat zei de PVV-bewindsvrouw voor aanvang van de wekelijkse ministerraad. Zij had er zelf op aangedrongen dat Schoof zijn handtekening zou zetten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vicepremiers Sophie Hermans (VVD), Mona Keijzer (BBB) en Fleur Agema (PVV) zijn het niet eens over de aanwezigheid van Nederland bij een pride in Hongarije. De Tweede Kamer riep het kabinet donderdag op om een afvaardiging naar de pride in Boedapest te sturen. In Hongarije zijn prides verboden door de regering.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PVV-voorman Geert Wilders heeft op X hard uitgehaald naar partijloos premier Dick Schoof, omdat die geen handtekening heeft gezet onder een kritische brief van regeringsleiders aan het Europees Hof voor de Rechten van de Mens. De leider van de grootste regeringspartij noemt dat "ongelooflijk zwak".
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De regeringspartijen PVV en VVD nemen er geen genoegen mee dat het kabinet de Nederlandse Loterij in overheidshanden wil houden. Staatssecretaris Tjebbe van Oostenbruggen (Financiën, NSC) liet vorige week weten dat privatisering nu niet haalbaar is, een besluit dat volgens deze partijen "veel vragen" oproept.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Caspar Veldkamp van Buitenlandse Zaken veroordeelt de schietpartij in de Amerikaanse hoofdstad Washington, waarbij twee Israëlische ambassademedewerkers zijn gedood. De NSC-bewindsman zegt geschokt te zijn door de aanval en hij steunt de Verenigde Staten in het onderzoek.
1 dag geledenBEIJING (ANP/RTR) - Buitenlandminister Caspar Veldkamp heeft tegen zijn Chinese collega Wang Yi gezegd dat Nederland en de Europese Unie met China willen werken aan "de grote wereldwijde opgaven". De NSC-minister hoopt zijn bezoek te gebruiken om met China te praten over onder meer de klimaatopgave, de energietransitie en vrouwenrechten. Veldkamp zei ook dat premier Dick Schoof later dit jaar nog naar China wil.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het is volgens staatssecretaris Mariëlle Paul (basis- en voortgezet onderwijs) een politieke keuze om geen geld vrij te maken om te voldoen aan Europese normen voor de toegankelijkheid van scholen. In een debat zei ze dat daar geen geld voor is en op een vraag van Lisa Westerveld van GroenLinks-PvdA bevestigde Paul (VVD) dat ze wel middelen vrij kan maken, maar ervoor kiest dat niet te doen.
1 dag geleden