Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

D66 en SP vragen opnieuw Kamerdebat aan over oorlog in Gaza

D66 en SP vragen opnieuw Kamerdebat aan over oorlog in Gaza

DEN HAAG (ANP) - D66 en SP vragen opnieuw een debat in de Tweede Kamer aan over de situatie in de Gazastrook. Dat moet dan deze week nog plaatsvinden. Aanleiding is een bericht in NRC over een vertrouwelijk stuk van de Nederlandse defensieattaché op de ambassade in Tel Aviv, waarin staat dat Israël "onevenredig geweld" gebruikt in de oorlog met Hamas.

"De verschrikkelijke beelden vragen om een wapenstilstand, om massieve hulp en om vrijlating van gijzelaars. En dit vraagt om een kabinetsreactie op álle schendingen, ook die aan Israëlische zijde", twittert Sjoerd Sjoerdsma van D66. Israël voert volgens het bericht doelbewust aanvallen uit op de "civiele infrastructuur", aldus Jasper van Dijk (SP).

De Tweede Kamer moet voor een debat terugkomen van verkiezingsreces. Het is de tweede keer dat beide partijen vragen om een debat over het conflict dat op 7 oktober begon met een bloedige aanval van Hamas op Israël. Eind vorige maand kregen SP en D66 geen meerderheid achter hun voorstel.

Schriftelijke vragen onbeantwoord

Toen wilden beide partijen dat de Kamer van reces terugkwam om te debatteren over het besluit van het demissionaire kabinet om zich te onthouden van stemming over een VN-resolutie die opriep tot een staakt-het-vuren tussen Israël en Hamas. VVD, CDA, PVV, FVD, BBB en de ChristenUnie wilden dat toen niet.

Wel kwam er een schriftelijke ronde waarin partijen vragen konden stellen aan premier Mark Rutte en minister Hanke Bruins Slot (Buitenlandse Zaken). Volgens onder meer CDA zou op die manier de Kamer sneller antwoord op vragen krijgen. Maar er is nog steeds geen antwoord gekomen, aldus D66 en SP. "We willen nu het kabinet kunnen bevragen."

Onduidelijkheid

Volgens het document van de defensieattaché zetten de Israëlische strijdkrachten veel geweld in om de eigen verliezen zo klein mogelijk te houden. Ook moet dat beleid Iran en haar bondgenoot Hezbollah in Libanon afschrikken. Verder is volgens de attaché onduidelijk wat Israël wil nadat Hamas is uitgeschakeld.

Het ministerie van Buitenlandse Zaken wil niet reageren op het stuk. Beleid wordt gemaakt op basis van een "veelvoud aan bronnen". Verder laat het ministerie weten dat "Nederland zeer bezorgd (is) over de ernst en de schaal van het conflict". Burgerslachtoffers moeten worden voorkomen, evenals regionale escalatie. "We roepen op tot terughoudendheid."

Meer uit Politiek

Karremans belooft landelijke aanpak fatbikes, inhoud onbekend

DEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) komt met een landelijke aanpak van fatbikes, zei hij in de Tweede Kamer. Wat die aanpak behelst, maakte hij nog niet duidelijk. Wel houdt de VVD'er vast aan de coalitiewens om een juridisch onderscheid te maken tussen fatbikes en andere elektrische fietsen.

4 uur geleden
Van Veldhoven: energiesituatie zal voorlopig zorgwekkend blijven

DEN HAAG (ANP) - De wereldwijde energiesituatie zal voorlopig zorgwekkend blijven, verwacht energieminister Stientje van Veldhoven na het aankondigen van een staakt-het-vuren tussen de VS en Iran. Dat is goed nieuws, vindt Van Veldhoven, "maar veel energie-infra is ernstig beschadigd in de regio". Herstel daarvan kan maanden tot jaren duren.

7 uur geleden
Berendsen: militairen naar Straat van Hormuz nu niet aan de orde

DEN HAAG (ANP) - Het is volgens buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) nu niet aan de orde dat Nederland militairen stuurt om de Straat van Hormuz te beveiligen. Dat zei hij in het programma Goedemorgen Nederland en op NPO Radio 1 nadat een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran werd afgekondigd.

7 uur geleden
D66 gaat toch praten met Hart voor Den Haag over coalitie

DEN HAAG (ANP) - D66 gaat met Hart voor Den Haag praten over de vorming van een nieuwe coalitie in Den Haag, heeft de fractie besloten. Eerder verzette de partij zich tegen samenwerking, maar vorige week deed verkenner Ahmed Aboutaleb een dringend beroep op D66 om toch in gesprek te gaan met partijleider Richard de Mos. Dat heeft D66 over de streep getrokken.

8 uur geleden
ChristenUnie en CDA vinden dat Ye niet moet worden toegelaten

DEN HAAG (ANP) - Net als het Verenigd Koninkrijk moet Nederland rapper Ye (ook bekend als Kanye West) de toegang weigeren, vinden ChristenUnie en CDA. Ye geeft begin juni twee concerten in Arnhem. "Wat mij betreft komt hij ons land niet binnen", zegt Mirjam Bikker (ChristenUnie). "Als dat juridisch kan, heel graag", reageert Tijs van den Brink (CDA).

1 dag geleden
Jetten hoopt op terughoudendheid VS na dreigement tegen Iran

DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten hoopt op terughoudendheid van de Verenigde Staten in de oorlog tegen Iran. De Amerikaanse president Donald Trump dreigt op sociale media dat komende nacht "een hele beschaving" zal worden gedood als de blokkade van de Straat van Hormuz niet wordt opgeheven. "Dat zijn geen behulpzame teksten", vindt de premier.

1 dag geleden
Ministerie: UWV maakt te vaak fouten bij beoordelingen WW

DEN HAAG (ANP) - Het UWV maakt te vaak fouten bij het handmatig beoordelen of iemand een werkloosheidsuitkering (WW) krijgt. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) op basis van controles door het UWV. Daaruit blijkt dat bij 11 procent van de handmatig gecontroleerde dossiers fouten zijn gemaakt.

1 dag geleden