D66 en NSC werken aan verbod op etnisch profileren
DEN HAAG (ANP) - Etnisch profileren bij de overheid moet volledig verboden worden, vinden D66 en coalitiepartij Nieuw Sociaal Contract (NSC). Ze komen daarom samen met een initiatiefwet.
Het wetsvoorstel is opgesteld door Mpanzu Bamenga van D66 en Willem Koops van NSC. Eindhovenaar Bamenga spande in 2020 een rechtszaak aan tegen de Koninklijke Marechaussee. Na een bezoek aan Italië werd hij in de aankomsthal van Eindhoven Airport uit de rij gehaald en gecontroleerd. Bamenga was ervan overtuigd dat dit door zijn huidskleur was. Het gerechtshof stelde Bamenga vorig jaar in het gelijk. Donkere mensen worden bij grenscontroles uit de rij gepikt, anderen niet, en dat is discriminatie, oordeelden de rechters. Het hof verbood de marechaussee om huidskleur mee te laten wegen bij de beslissing wie wel wordt gecontroleerd en wie niet.
Volgens Bamenga zijn de regels nu nog onduidelijk, en moet de initiatiefwet die twijfel wegnemen. "Je moet beoordeeld worden op je daden, niet op je afkomst of uiterlijk. Met deze wet maken we glashelder: institutioneel racisme hoort niet thuis in Nederland. Dit is een stap naar een samenleving waarin écht iedereen gelijk wordt behandeld", zegt het Kamerlid van D66.
Algoritmes
Het verbod zou niet alleen gelden voor controles door politie en marechaussee, maar ook voor algoritmes die worden gebruikt om bijvoorbeeld fraude op te sporen. Bamenga en Koops verwijzen onder meer naar de Dienst Uitvoering Onderwijs (DUO). Die selecteerde studenten met een migratieachtergrond onevenredig vaak op mogelijk misbruik van studiebeurzen.
Het voorgestelde verbod geldt niet voor signalementen die de politie verspreidt om een verdachte te vinden.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft andere landen om hulp gevraagd bij het bestrijden van de verschillende natuurbranden die momenteel woeden, schrijft justitieminister David van Weel (VVD) op X. Hij benadrukt hoe uitzonderlijk deze stap is. "Nederland levert vaak hulp en vraagt nu voor het eerst zelf."
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft Israël opgeroepen om de veiligheid te waarborgen van Nederlandse opvarenden van de Global Sumud Flotilla. Van die vloot met humanitaire hulp voor Gaza heeft Israël meer dan twintig schepen onderschept. Nederland heeft daarover contact met Israëlische autoriteiten, meldt een woordvoerder van Buitenlandse Zaken na vragen van het ANP.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "We zorgen ervoor dat er bij elk gezin gewoon drinkwater uit de kraan blijft komen, ook in geval van zoetwatertekorten bij droogte", zegt minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) in een reactie op het donderdag gepubliceerde onderzoek van de Raad voor de leefomgeving en infrastructuur (Rli). Volgens de raad staat de beschikbaarheid van drinkwater op de lange termijn ernstig onder druk.
22 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Turkse Nederlanders in Gorinchem hebben veel te verduren gekregen na de gemeenteraadsverkiezingen vorige maand. Dat zegt burgemeester Reinie Melissant na het sluiten van de stemlokalen. De Zuid-Hollandse gemeente hield woensdag een nieuwe verkiezing, omdat er bij de vorige stembusgang mogelijk stemmen zijn geronseld.
1 dag geledenGORINCHEM (ANP) - Bij drie stembureaus in Gorinchem zijn woensdag geen opmerkelijkheden geweest. Dat laten de verschillende leden weten tijdens het tellen van de stemmen in het stadhuis. Rond de verkiezingen in maart ontstonden vermoedens van stemfraude met onder meer het ronselen van volmachten. Daarom was er woensdag een herstemming.
1 dag geledenGORINCHEM (ANP) - De stembureaus in Gorinchem, waar een herstemming voor de gemeenteraadsverkiezingen plaatsvond, zijn om 21.00 uur gesloten. Het tellen van de stemmen begint nu.
1 dag geledenSTRAATSBURG (ANP) - Een aantal fracties in het Europees Parlement vindt dat antisemitisme steviger moet worden bestraft. Zo riep de Nederlandse Europarlementariër Bert-Jan Ruissen (SGP) woensdag op tot "strenge regels en stevige handhaving" in een debat over het toenemende antisemitisme in Europa in het Europees Parlement.
1 dag geleden