D66 en GL-PvdA willen recht op dubbele nationaliteit in wet
DEN HAAG (ANP) - D66 en GroenLinks-PvdA willen in de wet vastleggen dat mensen die vrijwillig een tweede nationaliteit aannemen, de Nederlandse kunnen behouden. De beide partijen hebben daartoe een initiatiefwet ingediend.
De partijen willen zo voorkomen dat Nederlanders in het buitenland zonder paspoort komen te zitten als een land besluit om van mensen de nationaliteit af te pakken. Ze noemen een voorbeeld uit Koeweit, waar het mogelijk is om het staatsburgerschap via het huwelijk te verkrijgen. Nederlanders die dat zouden doen, moeten hun Nederlandse paspoort inleveren. In 2024 nam Koeweit van 42.000 mensen de nationaliteit in en zo zouden mensen zonder paspoort kunnen raken.
Ook in Bahrein, Nicaragua en Rusland zijn mensen hun staatsburgerschap verloren. Herhaling van zo'n situatie willen Kamerleden Jan Paternotte (D66) en Songül Mutluer (GL-PvdA) voorkomen door de wet te wijzigen. "In een wereld waarin leiders soms deportatie en nationaliteit als drukmiddel gebruiken, moet Nederland de zekerheid van het Nederlanderschap garanderen", vindt Paternotte. De Kamerleden verwijzen naar Denemarken en Duitsland, waar het behoud van de eigen nationaliteit recent mogelijk is gemaakt.
Immigranten
De wet van Paternotte en Mutluer moet het ook makkelijker maken om de Nederlandse nationaliteit terug te krijgen. Het gaat dan om mensen die na 2003 noodgedwongen hun paspoort hebben moeten inleveren. In dat jaar veranderden namelijk de regels voor het Nederlanderschap.
De wet zorgt er ook voor dat immigranten die de Nederlandse nationaliteit aannemen, hun oorspronkelijke paspoort mogen behouden.
Meer uit Politiek
AMSTERDAM (ANP) - PRO-partijleider Jesse Klaver heeft premier Rob Jetten uitgenodigd om komende week te onderhandelen over het belastingplan. Op een partijbijeenkomst in Amsterdam hekelt hij dat er nog altijd geen zicht is op een meerderheid voor dat pakket aan belastingen. "Als het kabinet stilvalt, moet het initiatief van ons komen."
11 uur geledenBANGKOK (ANP) - Nederland is net als een aantal andere landen weggelopen bij een bijeenkomst van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) toen de Russische minister van Financiën de groep zou toespreken. Dat meldt het ministerie van Financiën aan het ANP.
1 dag geledenROTTERDAM (ANP) - Infraprojecten die deze vrijdag zijn uitgesteld, zullen later alsnog worden hervat, zei minister Vincent Karremans (Infrastructuur) op een persmoment bij de Calandbrug in Rotterdam. Hij weersprak dat van uitstel afstel komt. "De opgave die er lag voor die projecten is niet weg. Die zal op een gegeven moment weer worden opgepakt."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-vicepremier Dilan Yeşilgöz blijft hopen op een akkoord over het belastingplan waar ook rechtse partijen achter staan. Zij gelooft niet dat zo'n deal verder uit zicht is geraakt nu JA21 nieuwe asieleisen op tafel heeft gelegd, en de SGP ruziet met zorgminister Sophie Hermans die eisen van de streng christelijke partij op het gebied van abortus niet wil inwilligen.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Om de basis van de infrastructuur weer op orde te krijgen, steekt het kabinet 18 miljard euro extra in onderhoud en vernieuwing van wegen, bruggen, spoor en waterwerken. Behoud en veiligheid staan voorop in de keuzes die zijn gemaakt. Een groot aantal infrastructurele projecten wordt gepauzeerd.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel hoopt dat Albert Heijn alsnog aangifte doet van een vermoedelijke hackpoging begin deze week. Donderdagavond werd bekend dat het supermarktbedrijf, dat nog altijd kampt met de naweeën van het beveiligingsincident, dat nog niet heeft gedaan. Het bedrijf heeft ook nog niet verteld wat er precies is voorgevallen.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De kans dat de SGP de begrotingen van het kabinet en het belastingplan gaat steunen, is een stuk kleiner geworden nadat SGP-Kamerlid Diederik van Dijk een motie van afkeuring indiende tegen zorgminister Sophie Hermans. Van Dijk vindt het betreurenswaardig dat de VVD-minister een proef voor late abortussen laat doorgaan.
3 dagen geleden