D66 en CDA: schors Hongarije uit Schengen om Russische spionage
DEN HAAG (ANP) - D66 en CDA vinden dat Hongarije tijdelijk moet worden geschorst uit het Schengengebied, de zone in Europa waarbinnen mensen vrij kunnen reizen. De regering onder leiding van premier Viktor Orbán heeft afgelopen zomer de deur wijd opengezet voor arbeidsmigranten uit Rusland en Belarus, stellen de oppositiepartijen. Daardoor komen spionnen uit die landen naar hun inzicht te makkelijk de Europese Unie in.
Arbeidsmigranten uit Belarus en Rusland moeten in Nederland door een "strenge screening", maar komen volgens Jan Paternotte (D66) "op de meest makkelijke manier" Hongarije binnen. Dat terwijl de afgelopen jaren honderden Russen uit Europa zijn gezet op verdenking van spionage. Soms worden ze zelfs verdacht van zaken als brandstichting of het beramen van moordaanslagen, zegt het Kamerlid.
De partijen hopen een Kamermeerderheid van hun voorstel te overtuigen, zodat premier Dick Schoof de opdracht krijgt om de schorsing van Hongarije te bepleiten bij zijn Europese collega's. D66 en CDA brengen hun plan dinsdag in bij het Kamerdebat met de premier over de Nederlandse inzet tijdens de Europese top eind deze week.
Sinds het Schengenverdrag is getekend in 1985 is het nog nooit voorgekomen dat een land is geschorst uit de vrijreizenzone. Paternotte vindt dat nu wel op zijn plaats omdat Hongarije het "heel bont" heeft gemaakt. Het land stak bijvoorbeeld "een middelvinger op" door niet te reageren op vragen van een bezorgde Europese Commissie. "Het zou juist verzwakkend werken voor Schengen om dit niet te doen", vindt de politicus.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Volgens fractievoorzitter Jan Paternotte (D66) zit er een grens aan hoe zwaar je als overheid bedrijven nog kan belasten. Dat zei hij in reactie op Jesse Klaver, partijleider van GroenLinks-PvdA, die vroeg of D66 bereid is om vermogens of winsten zwaarder te belasten. Paternotte vreest dan dat de Nederlandse economie niet hard genoeg meer kan groeien.
18 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De coalitiepartijen zijn bereid hun voorgenomen ingrepen in de AOW te "verzachten". Zij hebben zich achter een motie geschaard van de SGP en de Groep-Markuszower die daarom vraagt, en die daardoor kan rekenen op een meerderheid in de Tweede Kamer. Dat heeft SGP-leider Chris Stoffer gezegd tijdens een schorsing in het debat over de regeringsverklaring.
24 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Oppositiepartijen kwamen in het debat over de regeringsverklaring een voor een aan de interruptiemicrofoon om D66-fractievoorzitter Jan Paternotte te vragen of hij coalitieplannen wil bijstellen. Paternotte wil wel kijken naar voorstellen, antwoordde hij steeds, maar toezeggingen kregen de oppositiepartijen niet. De D66'er verdedigde vooral de plannen die zijn partij samen met VVD en CDA heeft gemaakt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-fractievoorzitter Jan Paternotte heeft het kabinet gevraagd om de armoede te laten afnemen. Uit de doorrekening van het coalitieakkoord bleek dat 2,7 procent van de bevolking in 2030 in armoede zou leven, terwijl dat zonder ingrijpen 2,5 procent zou zijn.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA gaat "niet onderhandelen" over het versnellen van de verhoging van de pensioenleeftijd, zoals het minderheidskabinet van D66, VVD en CDA wil. Die waarschuwing gaf Jesse Klaver af in een debat woensdag over de regeringsverklaring. "Haal deze van tafel", riep de leider van de grootste oppositiepartij op.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Mona Keijzer is woensdagochtend niet aanwezig bij het debat over de regeringsverklaring. Maandag werd bekend dat ze uit BBB stapt, nadat niet zijzelf maar Henk Vermeer werd aangewezen als partijleider. Als zelfstandig Tweede Kamerlid gaat Keijzer dus nog niet direct in debat met het kabinet.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver heeft in het debat over de regeringsverklaring hard uitgehaald naar minister Eelco Heinen (Financiën). De VVD-bewindsman zei voor aanvang van het debat dat hij het nieuwe stelsel voor het belasten van rendement op vermogen (box 3), dat nog voor behandeling in de Eerste Kamer ligt, met spoed toch weer wil aanpassen.
3 uur geleden