Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

D66 eerste partij die wint na samenwerking met VVD onder Rutte

D66 eerste partij die wint na samenwerking met VVD onder Rutte

DEN HAAG (ANP) - D66 is de eerste partij die door de kiezer niet wordt afgestraft voor deelname aan een kabinet met de VVD onder leiding van Mark Rutte. De sociaal-liberalen stevenen volgens de exitpolls zelfs af op hun beste verkiezingsresultaat ooit.

Na de Tweede Kamerverkiezingen van 2010 werd Rutte voor het eerst minister-president. Hij passeerde de PvdA, die met slechts één zetel minder de tweede partij was geworden, en ging samen met het CDA een minderheidscoalitie aan met gedoogsteun van de PVV van Geert Wilders.

In het voorjaar van 2012 kwam aan die samenwerking een einde, toen de PVV niet mee wilde werken aan een pakket bezuinigingen om het door de financiële crisis sterk opgelopen begrotingstekort terug te dringen. Bij de verkiezingen die volgden in september van dat jaar, leed zowel het CDA als de PVV een forse nederlaag, terwijl de VVD er tien zetels bijkreeg.

Historische nederlaag

De liberalen sloegen daarop de handen ineen met de PvdA van Diederik Samsom. Het tweede kabinet-Rutte haalde de eindstreep wel en wist de overheidsfinanciën met stevige bezuinigingen op orde te brengen. Maar de PvdA betaalde bij de verkiezingen van 2017 een hoge prijs. De sociaaldemocraten leden een historische nederlaag en duikelden van 38 naar 9 Kamerzetels. De VVD verloor ook, maar bleef veruit de grootste partij.

Van de partijen die de afgelopen jaren met de VVD samenwerkten in het kabinet Rutte-III, staan het CDA en de ChristenUnie in de exitpolls op verlies. D66 daarentegen behoort tot de grote winnaars. Daarmee lijkt de partij ook te breken met een veel langere traditie: met uitzondering van de Tweede Kamerverkiezingen van 1977 kwam regeringsdeelname D66 steevast op een (fors) zetelverlies te staan.

Meer uit Binnenland

Stroomstoring in Amsterdam voorbij

AMSTERDAM (ANP) - De stroomstoring in Amsterdam is na ongeveer anderhalf uur voorbij. Dat meldt een woordvoerder van Liander. Grote delen van Amsterdam zaten sinds ongeveer 16.00 uur zonder stroom.

5 uur geleden
Liander: 50.000 klanten getroffen door stroomstoring Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - De stroomstoring die woensdag kort na 16.00 uur begon in Amsterdam, treft daar 50.000 klanten. Dat zegt een woordvoerster van netbeheerder Liander.

5 uur geleden
Enkele honderden bij solidariteitsmars voor Iran in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Op de Dam in Amsterdam hebben enkele honderden mensen zich verzameld voor een solidariteitsmars voor Iraniërs onder de naam 'United voor freedom'. De betogers, met name Joden en Iraniërs, willen zich solidair tonen met het Iraanse volk en zich uitspreken tegen het islamitische regime. Vanaf de Dam lopen ze rond 17.00 uur naar het Amerikaanse consulaat op het Museumplein.

5 uur geleden
NL-Alert om stroomuitval in grote delen van Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - De veiligheidsregio heeft een NL-Alert uitgegeven omdat de stroom in grote delen van Amsterdam is uitgevallen. Het is onbekend hoe lang dit gaat duren. "Gebruik geen lift en controleer of buren hulp nodig hebben", staat in de waarschuwing.

5 uur geleden
Zo'n 200 mensen bij solidariteitsmars voor Iran in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Op de Dam in Amsterdam hebben een kleine tweehonderd mensen zich verzameld voor een solidariteitsmars voor Iraniërs onder de naam 'United voor freedom'. De betogers, Joden en Iraniërs, willen zich solidair tonen met het Iraanse volk en zich uitspreken tegen het islamitische regime. Vanaf de Dam lopen ze rond 17.00 uur naar het Amerikaanse consulaat op het Museumplein.

6 uur geleden
Tientallen mensen demonstreren tegen Iraans regime in Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Ongeveer honderd mensen hebben woensdagmiddag aan de Koekamp in Den Haag gedemonstreerd tegen het Iraanse regime. De demonstranten droegen de voormalige vlag van Iran, uit de tijd van de sjah. Ook hadden ze foto's bij zich van de voormalige kroonprins Reza Pahlavi. Hij moet de leider van Iran worden, zei een demonstrant tegen een verslaggever van het ANP.

7 uur geleden
Politie zoekt verdachte van schietincident in woning Eindhoven

EINDHOVEN (ANP) - De politie is op zoek naar een verdachte van een schietincident in Eindhoven, meldt een politiewoordvoerder. De man was in een woning aan het Stationsplein waar woensdag is geschoten.

8 uur geleden