D66 eerste partij die wint na samenwerking met VVD onder Rutte
DEN HAAG (ANP) - D66 is de eerste partij die door de kiezer niet wordt afgestraft voor deelname aan een kabinet met de VVD onder leiding van Mark Rutte. De sociaal-liberalen stevenen volgens de exitpolls zelfs af op hun beste verkiezingsresultaat ooit.
Na de Tweede Kamerverkiezingen van 2010 werd Rutte voor het eerst minister-president. Hij passeerde de PvdA, die met slechts één zetel minder de tweede partij was geworden, en ging samen met het CDA een minderheidscoalitie aan met gedoogsteun van de PVV van Geert Wilders.
In het voorjaar van 2012 kwam aan die samenwerking een einde, toen de PVV niet mee wilde werken aan een pakket bezuinigingen om het door de financiële crisis sterk opgelopen begrotingstekort terug te dringen. Bij de verkiezingen die volgden in september van dat jaar, leed zowel het CDA als de PVV een forse nederlaag, terwijl de VVD er tien zetels bijkreeg.
Historische nederlaag
De liberalen sloegen daarop de handen ineen met de PvdA van Diederik Samsom. Het tweede kabinet-Rutte haalde de eindstreep wel en wist de overheidsfinanciën met stevige bezuinigingen op orde te brengen. Maar de PvdA betaalde bij de verkiezingen van 2017 een hoge prijs. De sociaaldemocraten leden een historische nederlaag en duikelden van 38 naar 9 Kamerzetels. De VVD verloor ook, maar bleef veruit de grootste partij.
Van de partijen die de afgelopen jaren met de VVD samenwerkten in het kabinet Rutte-III, staan het CDA en de ChristenUnie in de exitpolls op verlies. D66 daarentegen behoort tot de grote winnaars. Daarmee lijkt de partij ook te breken met een veel langere traditie: met uitzondering van de Tweede Kamerverkiezingen van 1977 kwam regeringsdeelname D66 steevast op een (fors) zetelverlies te staan.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Ruim 800.000 mensen in Nederland die nu nog leven, maakten het einde van de Tweede Wereldoorlog mee. Dat is minder dan 5 procent van de bevolking, blijkt uit een analyse van het ANP op basis van cijfers van het CBS.
59 minuten geledenGENEVE (ANP) - Naast de twee eerder door een laboratorium bevestigde besmettingen met het hantavirus op een Nederlands cruiseschip zijn er vijf vermoedelijke gevallen vastgesteld. Dat meldt de Wereldgezondheidsorganisatie WHO.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij plaatselijke dodenherdenkingen hebben meerdere burgemeesters maandagavond gewaarschuwd voor de staat van de samenleving en van de politiek. Daarin zien ze steeds meer extremisme.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Negen demonstranten die maandagavond rond de dodenherdenking op de Dam zijn aangehouden, zijn weer op vrije voeten. Onder hen is activist Frank van der Linde. Dat meldt hun advocaat Willem Jebbink. Drie andere cliënten van Jebbink worden nog verhoord. Hij verwacht dat ook zij in het komende uur worden vrijgelaten.
7 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - In Wageningen heeft burgemeester Floor Vermeulen rond middernacht traditiegetrouw het Nationaal Bevrijdingsvuur aangestoken, als startsein voor de viering van de vrijheid op 5 mei. Vermeulen werd vergezeld door twee veteranen uit de Tweede Wereldoorlog: de 103-jarige Robbie Hall uit het Verenigd Koninkrijk en de 105-jarige Johan Geneuglijk uit Nederland. De plechtigheid was op het plein voor Hotel De Wereld, waar in 1945 werd onderhandeld over de Duitse capitulatie.
7 uur geledenDEN HELDER (ANP) - Door een of meerdere steekpartijen in Den Helder zijn maandagavond twee mensen gewond geraakt en naar het ziekenhuis gebracht. De politie heeft drie verdachten aangehouden. Een van de gewonden is tevens verdachte, zei een woordvoerster. De politie zoekt nog uit wat er precies is gebeurd in de Noord-Hollandse havenstad.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zo'n vijfhonderd mensen bezochten maandagavond de alternatieve dodenherdenking in Den Haag, die dit jaar op het Lange Voorhout werd gehouden. Dat zag een verslaggever van het ANP. Het is de tweede keer dat deze herdenking is georganiseerd, onder anderen oud-ambtenaren en diplomaten zitten achter het initiatief.
11 uur geleden