D66: bescherm Nederlanders met ongewenste tweede nationaliteit
DEN HAAG (ANP) - Nederlanders die ongewild een tweede nationaliteit hebben en die niet op kunnen zeggen, moeten een betere bescherming krijgen van Nederland. Ze zouden in Nederland zelf kunnen aangeven dat ze beschouwd willen worden als Nederlander zonder tweede nationaliteit, ook al vindt het tweede land dat niet goed, stelt D66. De huidige situatie leidt tot ongelijkheid tussen Nederlanders zonder en met een ongewenste tweede nationaliteit. D66-Tweede Kamerlid Jan Paternotte wil dit met een initiatiefnota veranderen.
Paternotte stelt dat veel Nederlanders hun tweede nationaliteit graag behouden, maar dat het voor anderen een plicht is, waarbij het hun vrijheid inperkt. "Dat kan gebeuren wanneer je bij geboorte automatisch en verplicht van rechtswege ook de nationaliteit krijgt van één van je ouders en het onmogelijk is afstand te doen van die tweede nationaliteit", laat de D66'er weten.
Dat kan lastig zijn als mensen tot een dienstplicht in het tweede land worden gedwongen, zoals in Griekenland. Maar ook kan een land, zoals Iran, diplomatieke bescherming weigeren van Nederlanders uit Iran. Ook wijst Paternotte op Marokkaanse Nederlanders die veel moeite hebben om tijdens de coronacrisis weer naar hun thuisland Nederland te komen, omdat Marokko ze ziet als Marokkanen en niet als Nederlanders.
Meer dan twintig andere landen maken het volgens D66 praktisch onmogelijk om een tweede nationaliteit op te geven.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Openbaar vervoer en onder meer leerlingenvervoer moeten worden gecombineerd in regio's waar bereikbaarheid achteruitgaat. Staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur, CDA) wil op die manier van openbaar vervoer naar 'publieke mobiliteit' die de hele dag voor iedereen te boeken is, schrijft ze in een Kamerbrief.
14 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Kinderen op de basis- en middelbare school zouden hun telefoon ook niet mee mogen nemen naar het schoolplein of de aula in de pauze. Dat is een van de maatregelen die het kabinet voorstelt op het gebied van kinderen in de onlinewereld.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamervoorzitter Thom van Campen wil woensdagochtend ministers naar het parlement roepen, omdat er nog een stapel onbeantwoorde schriftelijke vragen ligt. Er komt een extra vragenuur, om bewindspersonen te motiveren om in het vervolg "slechts in uitzonderlijke en uitlegbare situaties" de deadline te overschrijden.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - SGP en JA21 hebben hun wetsvoorstel om versterkte gebedsoproepen te verbieden ingediend bij de Tweede Kamer. De partijen zijn al langer bezig met zo'n verbod.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief van Sociale Zaken wil dat er grondig onderzoek komt naar het oneerlijk behandelen van mensen met een biculturele achternaam door het UWV bij fraudeonderzoek. "Ik wil dat dit tot de bodem wordt uitgezocht."
22 uur geledenN i e u w bericht, met reactie Flávio Bolsonaro in laatste alinea
1 dag geledenRIGA (ANP/DPA) - De alliantie Verenigde Lijst van premier Andris Kulbergs heeft volgens voorlopige uitslagen een historische overwinning behaald bij de parlementsverkiezingen in Letland. De groepering uit het politieke midden veroverde 41 van de honderd zetels in het parlement van de EU- en NAVO-lidstaat.
1 dag geleden