Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Cyberbeveiliger: ook bedrijven moeten verbod op TikTok overwegen

Cyberbeveiliger: ook bedrijven moeten verbod op TikTok overwegen

ZOETERMEER (ANP) - Ook bedrijven moeten bedenken of hun medewerkers wel TikTok op hun werktelefoon mogen zetten. Dat zegt Daan Keuper, onderzoeker bij cyberbeveiliger Computest.

De Europese Commissie besloot donderdag dat ambtenaren daar de app niet meer op hun werkapparaat mogen hebben, uit angst voor spionage. Die opdracht geldt voor ongeveer 30.000 mensen. De Verenigde Staten namen eerder dat besluit, en in Nederland wil een meerderheid van de Tweede Kamer ook een verbod voor TikTok op de werktelefoons van rijksambtenaren.

TikTok is eigendom van het Chinese bedrijf ByteDance. Dat voedt de angst voor spionage. "Of die angst gegrond is, is lastig te zeggen. Er zijn geen harde bewijzen voor, het is speculeren", zegt Keuper. "Maar Chinese bedrijven moeten voldoen aan Chinese wetten en regels. De overheid daar kan vrij veel afdwingen. TikTok zegt dat het nooit meewerkt met vragen van overheden om inzage in de data te krijgen, maar de vraag is hoe hard dat is."

Persoonlijke informatie

TikTok houdt precies bij wat zijn gebruikers doen. De app ziet waar iemand is en welke browser en telefoon iemand heeft. Daarnaast heeft de app toegang tot de lijst met contactpersonen. Dat doen andere sociale media ook, zoals Facebook. "Het verschil is dat zij verder van de Amerikaanse overheid af staan dan in China mogelijk is. Facebook kan gemakkelijker nee zeggen. Voor het eerst hebben we te maken met een platform dat hier zo groot is en dat zich in China bevindt. En zulke informatie, de metadata van gebruikers, kan heel interessant voor China zijn", aldus Keuper.

Keuper maakt zich niet zoveel zorgen dat de TikTok-app zelf toegang krijgt tot vertrouwelijke documenten op een telefoon. "Beïnvloeding van mensen is wel een groot risico: TikTok bepaalt wat je ziet en kan zo je mening en je beeld van de wereld vormen. Waar denk ik het meeste risico zit, is dat TikTok zou kunnen zien waar bijvoorbeeld overheidsmedewerkers zich bevinden en met wie ze contact hebben. Of dat ze weten waar de topman van een bedrijf naartoe gaat." Stel dat spionnen zoiets weten, zouden ze die kennis bijvoorbeeld kunnen gebruiken om phishingmails op te stellen.

'Kritisch kijken naar TikTok'

Een totaal verbod is volgens Keuper niet verstandig of nodig, maar "het zou wel slim zijn om kritisch naar TikTok te kijken. Als je bedrijf gevoelig is voor spionage, moet je kritisch kijken welke apps je mensen laat gebruiken. Spionage is niet iets fictiefs, het gebeurt dagelijks."

Meer uit Binnenland

IOC roept bierbrouwer tot de orde om carnavalscampagne

LIESHOUT (ANP) - Bavaria heeft een carnavalscampagne tijdelijk offline gehaald na een sommatie van het Internationaal Olympisch Comité (IOC). Dat bevestigt een woordvoerder van Royal Swinkels, het familiebedrijf waar Bavaria deel van uitmaakt, na berichtgeving van Omroep Brabant. "Volgens het IOC vertoonde onder andere een beeld met vijf biertjes op een bar te veel gelijkenis met de Olympische ringen", aldus de woordvoerder.

22 minuten geleden
Ziekenhuis Curaçao meldt noodsituatie zorg om diabetespatiënten

WILLEMSTAD (ANP) - Curaçao bevindt zich in een 'diabetesnoodsituatie', meldt het nationale ziekenhuis CMC woensdag. Volgens het instituut heeft dit steeds grotere gevolgen voor de volksgezondheid en de overheidsfinanciën. Eén op de vijf volwassenen op Curaçao leeft met diabetes.

2 uur geleden
Kamer wil dat kabinet overname bedrijf achter DigiD tegenhoudt

DEN HAAG (ANP) - Een ruime Kamermeerderheid wil dat het kabinet de overname van het bedrijf achter DigiD tegenhoudt. Het Amerikaanse Kyndryl wil Solvinity kopen. Demissionair staatssecretaris Eddie van Marum (digitalisering, BBB) zei in reactie hierop dat hij eerst onderzoeken naar de overname wil afwachten.

2 uur geleden
Koningspaar herdenkt Cees Nooteboom 'met groot respect'

DEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima herdenken de woensdag overleden schrijver Cees Nooteboom "met groot respect". Dat is te lezen in een statement dat ook namens prinses Beatrix is gepubliceerd. Het koningspaar noemt Nooteboom "een van onze meest prominente auteurs".

3 uur geleden
Drentse BBB gaat weer op zoek naar een nieuwe gedeputeerde

ASSEN (ANP) - De BBB in Drenthe gaat op zoek naar een vervanger voor de woensdag opgestapte gedeputeerde Gert-Jan Schuinder. "Drenthe moet bestuurd worden en we moeten het vertrouwen terugwinnen", zei BBB-fractievoorzitter Willem Vossebeld. CDA, VVD en PvdA willen in de coalitie verder met BBB om goede dingen voor Drenthe te doen.

4 uur geleden
Schrijver Cees Nooteboom overleden op 92-jarige leeftijd

AMSTERDAM (ANP) - Schrijver Cees Nooteboom, winnaar van talloze prijzen, is overleden op 92-jarige leeftijd. Zijn uitgever De Bezige Bij heeft dat woensdag bevestigd.

4 uur geleden
Ex-Kamerlid Gündoğan verliest rechtszaak om schadevergoeding Volt

AMSTERDAM (ANP) - Ex-Volt-Kamerlid Nilüfer Gündoğan krijgt geen schadevergoeding van haar voormalige politieke partij Volt. Dat heeft de rechtbank Amsterdam besloten. Ze wilde onder meer ruim 1 miljoen euro hebben als compensatie voor gemist inkomen. De rechter stelt dat Volt Nederland niet aansprakelijk is voor de beslissingen die de Tweede Kamerfractie heeft genomen.

5 uur geleden