
Cyberaanval op VS ontdekt door gehackt cyberveiligheidsbedrijf
MILPITAS (ANP/BLOOMBERG) - De grote cyberaanval op de computernetwerken van de Amerikaanse overheid is ontdekt toen cyberveiligheidsbedrijf FireEye een hackaanval op het eigen netwerk ging onderzoeken. Daarbij vond FireEye een probleem met de software van leverancier SolarWinds, waarvan de Amerikaanse overheid ook een afnemer is. Russische hackers zouden achter de aanval zitten, maar Rusland ontkent alle betrokkenheid bij de computerinbraak.
Toen FireEye eerder deze maand was gehackt, gingen onderzoekers van het bedrijf direct op zoek naar de zwakke plekken in de beveiliging. "We hebben naar 50.000 regels broncode gekeken, en toen hebben we kunnen vaststellen dat er een achterdeur zat bij Solar Winds", aldus Charles Carmakal, bestuurder bij FireEye's incidentenbestrijdingstak. Daarop stelde FireEye de autoriteiten en SolarWinds op de hoogte, aldus Carmakal.
Hackers, die vermoedelijk deel uitmaken van een Russische elitegroep, maakten misbruik van de zwakke plek om malware te installeren, die vervolgens terechtkwam in de systemen van klanten van SolarWinds toen die hun software updateten. Volgens ingewijden zijn meer dan 25 entiteiten getroffen door de aanval, maar SolarWinds stelt dat mogelijk 18.000 entiteiten de kwaadaardige software gedownload kunnen hebben. Volgens Carmakal wisten de hackers binnen te dringen bij "doelwitten van hoge waarde, zowel overheden als commerciële entiteiten".
Software
De hackers die inbraken bij FireEye stalen informatie over software die het bedrijf gebruikt om kwetsbaarheden op te sporen in de netwerken van klanten. Hoewel het cyberveiligheidsbedrijf in verlegenheid is gebracht door de aanval, stelt Carmakal dat die mogelijk een fatale vergissing zal blijken voor de hackers. Volgens hem had de grootschalige computerinbraak anders langer onopgemerkt kunnen blijven.
"Een geluk bij een ongeluk is dat we zoveel hebben geleerd over de manier waarop deze vijand werkt en dit hebben gedeeld met wetshandhavers, inlichtingendiensten en veiligheidspartners", aldus Carmakal. Volgens hem is er geen bewijs dat de bij FireEye gestolen hacksoftware is gebruikt in de aanval op de Amerikaanse overheid.
Meer slachtoffers
"Er zullen helaas meer slachtoffers zijn die naar buiten moeten treden in de komende weken en maanden", zei hij. Hoewel sommigen de aanval hebben toegeschreven aan een aan de Russische overheid gelieerd hackerscollectief genaamd APT 29 of Cozy Bear, heeft FireEye daar nog onvoldoende bewijs voor, aldus de bedrijfsbestuurder.
Het onderzoek door FireEye wees uit dat de aanval waarvan het slachtoffer werd onderdeel was van een wereldwijde operatie door zeer geraffineerde hackers. Die was ook gericht op overheden en bedrijven in Europa, Azië en het Midden-Oosten, meldde het bedrijf zondag in een blog.
Het Amerikaanse ministerie van Handel heeft bevestigd dat er bij een van zijn agentschappen is ingebroken. Persbureau Reuters meldde dat ook het ministerie van Binnenlandse Veiligheid en het ministerie van Financiën zijn aangevallen door de Russische hackers.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/AFP) - De VN-Veiligheidsraad houdt dinsdag een spoedzitting over de situatie van de gijzelaars in de Gazastrook. Dat maakte de Israëlische VN-ambassadeur Danny Danon zondag bekend, nu de verontwaardiging over hun situatie in de belegerde enclave groeit.
2 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - In Gaza zijn in de afgelopen 24 uur zeker 119 mensen om het leven gekomen, voornamelijk door Israëlische aanvallen, meldt het Palestijnse gezondheidsministerie. Onder hen zijn 27 mensen die omkwamen terwijl ze op voedselhulp wachtten. Volgens de autoriteiten in Gaza stierven nog eens zes mensen door honger of ondervoeding.
8 uur geledenSANTIAGO (ANP/AFP/BLOOMBERG) - In Chili zijn alle lichamen geborgen van de mijnwerkers die sinds donderdag vermist waren na een instorting in een kopermijn. Zondag werd het laatste slachtoffer gevonden, heeft het openbaar ministerie bekendgemaakt. Daarmee komt het dodental op zes.
9 uur geledenTEL AVIV (ANP) - Voormalige leiders van het Israëlische leger (IDF) en van de inlichtingendiensten Mossad en Shin Bet hebben een brief gestuurd aan de Amerikaanse president Donald Trump waarin ze hem vragen premier Benjamin Netanyahu te dwingen de huidige oorlog te beëindigen. Dat melden Israëlische media waaronder The Jerusalem Post.
10 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron vindt dat Hamas "grenzeloze onmenselijkheid" heeft getoond door beelden te publiceren van twee uitgemergelde Israëlische gijzelaars die door de Palestijnse militante groepering in Gaza worden vastgehouden. "Verschrikkelijke wreedheid, grenzeloze onmenselijkheid: dat is waar Hamas voor staat", zei het Franse staatshoofd op X over de "ondraaglijke beelden".
16 uur geledenSUWAYDA (ANP/AFP) - Door oplaaiend geweld in de Syrische provincie Suwayda zijn zondag zeker vier doden gevallen, meldt het Syrische Observatorium voor Mensenrechten. Eerder had de in het Verenigd Koninkrijk gevestigde organisatie twee doden gemeld. Het is het eerste dodelijke incident sinds het staakt-het-vuren van vorige maand.
18 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Een militair vrachtvliegtuig van het Belgische leger heeft zondag een luchtdropping uitgevoerd boven de Gazastrook. Er is in totaal 15 ton aan humanitaire goederen gedropt in het Palestijnse gebied, heeft het Belgische ministerie van Defensie meegedeeld.
18 uur geleden