Cyberaanval op Europees Parlement, voorzitter wijst naar Rusland
STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement is woensdagmiddag getroffen door een cyberaanval. De pro-Russische hackersgroep Killnet beweert erachter te zitten, zegt parlementsvoorzitter Roberta Metsola. Ze legt een verband met het besluit van het parlement eerder op de dag om Rusland te bestempelen als sponsor van terrorisme.
Het gaat om een "geavanceerde" cyberaanval, twittert Metsola. De website van het parlement ging uit de lucht. De servers zouden zijn overspoeld met internetverkeer, een wapen dat Killnet vaker heeft ingezet.
"Onze ICT-experts verweren zich ertegen en beschermen onze systemen", stelt Metsola. Ze suggereert dat de aanvallers zijn aangeslagen op het door het Europees Parlement even tevoren aangenomen voorstel. Het parlement stemde er rond de middag mee in Rusland voortaan aan te duiden als sponsor van terrorisme, al heeft dat vooralsnog vooral symbolische waarde.
"Mijn antwoord: Glorie aan Oekraïne", twittert Metsola. Dat is de strijdkreet van Oekraïners in de oorlog tegen de aanvallers uit Rusland.
Andere EU-instellingen zijn voor zover bekend niet getroffen, laat de Europese Commissie weten. Zij "veroordeelt uiteraard deze cyberaanval".
De inmiddels al urenlang durende hinder speelt Europarlementariërs en hun medewerkers, die in Straatsburg bijeen zijn voor onder meer de maandelijkse stemmingen, parten. Ze hebben geen toegang tot benodigde documenten, aldus de SGP-delegatie.
Met de aanval bewijst Rusland ironisch genoeg "dat het inderdaad een sponsorstaat van terrorisme is", zegt SGP-Europarlementariër Bert-Jan Ruissen. "Dit is een schandalige aanval op onze democratie."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zenden nog eens 2200 militairen en enkele oorlogsbodems richting het Midden-Oosten. Dat melden onder meer The Wall Street Journal en ABC News op basis van ingewijden. Het zou onder meer gaan om de USS Tripoli, een amfibisch aanvalsschip dat onder meer plek heeft voor meer dan twintig F-35's.
10 minuten geledenJERUZALEM (ANP) - Israël heeft sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten ruim 7600 aanvallen uitgevoerd op Iran en 1100 in Libanon. Dat melden de Israëlische strijdkrachten via sociale media.
1 uur geledenNUUK (ANP/RTR) - De sociaaldemocratische Siumut-partij trekt zich terug uit de Groenlandse coalitie. Dat zegt premier Jens-Frederik Nielsen. Het vertrek betekent dat buitenlandminister Vivian Motzfeldt, die bekendheid verwierf om haar rol in het Amerikaanse dispuut over het semiautonome eiland, van het toneel verdwijnt.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten staan achter bondgenoot Israël in de genocidezaak van het Internationaal Gerechtshof, schrijft het land in een zogenoemde "verklaring van intentie". Zuid-Afrika diende de zaak in 2023 in, omdat de oorlog in Gaza volgens het land in strijd was met het VN-Genocideverdrag. Een beschuldiging die Israël en ook de VS stellig ontkennen.
3 uur geledenSANTA CRUZ (ANP/AFP/RTR) - De Uruguayaanse kartelbaas Sebastián Marset is gearresteerd in Bolivia. Dat meldde de baas van de Paraguayaanse drugsbestrijdingsdienst op de radio in dat land. Hij zou zijn opgepakt bij een grote politieoperatie in Santa Cruz en inmiddels zijn overgedragen aan de VS.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft beklemtoond dat Frankrijk alleen een defensieve rol speelt in het Midden-Oosten. Hij zei dat na de dood van een Franse militair door een drone-aanval in de Iraakse Koerdische regio. Zeven Franse militairen raakten gewond.
3 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tijdens de ontvangst van zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky in Parijs gezegd dat de oorlog in het Midden-Oosten Rusland in de strijd met Oekraïne geen verlichting biedt. Hij lichtte dit verder niet toe.
4 uur geleden