'Cultuurbewakers' nemen in tranen afscheid van waterpoloploeg
TOKIO (ANP) - Dagmar Genee en Nomi Stomphorst hebben in tranen afscheid genomen van de Nederlandse waterpoloploeg. De twee boegbeelden speelden op de Olympische Spelen tegen Australië hun laatste interland. "We hebben door de jaren heen alles wel meegemaakt, ups en downs", aldus Stomphorst. "We zijn Europees kampioen geworden, tweede van de wereld, maar we hebben ook de minder leuke plekken wel eens bezet", zegt Genee. "Dat maakt het extra mooi als je dan wel een gouden plak pakt."
Genee (32) en Stomphorst (28) hadden dolgraag afscheid genomen van Oranje met een olympische medaille. Het was de twee "cultuurbewakers", zoals bondscoach Arno Havenga het noemt, niet gegund. De waterpolosters verloren in Tokio in de kwartfinales van Hongarije en moesten daarna spelen om de plaatsen vijf tot en met acht. Het werd na de nederlaag tegen Australië (7-14) plek zes. Vlak voor tijd haalde Havenga zijn twee routiniers naar de kant. Ze kregen een zoen van de coach en een knuffel van de rest van de groep, terwijl de tranen rijkelijk vloeiden.
"Ik was eerst over de zeik omdat we een zaadwedstrijd speelden, blijkbaar moet de gifbeker helemaal leeg", aldus Stomphorst. "Eenmaal op de kant daalde ook wel het gevoel in dat dit het was. We waren liever vijfde geworden. Nou ja, we hadden het liefste natuurlijk een medaille gepakt. Maar meer zat er gewoon niet in, zo reëel moeten we zijn." Genee: "Het waren ook tranen omdat we niet meer met dit team kunnen spelen. Het is zonde om afscheid te nemen van zo'n leuke groep, maar dit is toch echt het einde voor ons. Er staat een goed en hecht team, onze plekken worden zo weer overgenomen."
Teamgevoel
De twee waterpolosters maakten de afgelopen jaren alles mee bij Oranje. Stomphorst sloot al als 16-jarige aan bij de selectie, een jaar nadat de waterpolosters in Beijing olympisch goud hadden gepakt. "Die ups en downs houden je nederig, je bent er nooit. Het kan een jaar goed gaan, maar dat is geen garantie voor het jaar erna. Je moet altijd hard blijven trainen." Na het missen van de Spelen van Londen 2012 pakten de waterpolosters zilver op het EK 2014, WK 2015 en EK 2016. Toch grepen ze in die fase ook naast een ticket voor Rio 2016.
"Het WK verliep daarna teleurstellend, maar in 2018 pakten we goud op het EK", zegt Genee. "Toen stonden we weer op. Ondanks alle moeilijke tijden hebben we toch steeds weer een teamgevoel kunnen creëren en konden wij steunpilaren zijn", zegt ze met een knikje naar Stomphorst. "Wij stoppen nu, maar er staat al weer een nieuwe generatie klaar. Het is tijd om het stokje over te dragen", aldus Stomphorst, die de politie-opleiding gaat doen. Genee gaat verder met haar maatschappelijke carrière als consultant. Ze blijft nog wel een jaar voor haar club UZSC spelen. "Afbouwen ja, dat lijkt me wel verstandig."
Meer uit Sport
NESSEBAR (ANP) - Zeventien Nederlandse wielrenners starten vrijdag in Bulgarije in de Ronde van Italië. Dat zijn er evenveel als vorig jaar. Een Nederlandse kanshebber op de eindzege is er niet, wel zijn er kansen voor sprinters als Casper van Uden en Dylan Groenewegen. Van Uden won vorig jaar een etappe in de Giro, Groenewegen lukte dat nog nooit.
10 uur geledenANTAS DE ULLA (ANP) - De Belgische wielrenster Lotte Kopecky heeft de vierde etappe van de Vuelta Femenina gewonnen. De voormalige wereldkampioene van SD Worx-Protime was de beste in de sprint van een uitgedund peloton en neemt de leiding in het algemeen klassement over. Achter Kopecky werd haar ploeggenoot Anna van der Breggen tweede. De Italiaanse Letizia Paternoster werd derde.
10 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - De Belangenorganisatie Amateur Voetbalverenigingen (BAV) heeft een meldpunt geopend om ervaringen van clubs te verzamelen met de zogenoemde BOSA-subsidie (Stimulering Bouw en Onderhoud Sportaccommodaties). De aanpassing van de verdeling van de subsidie zorgde voor onrust onder verenigingen, omdat zij hierdoor mogelijk geld mislopen.
12 uur geledenNESSEBAR (ANP) - De Deense kopman Jonas Vingegaard van Visma - Lease a Bike kan in de Ronde van Italië rekenen op hulp van de Nederlanders Wilco Kelderman en Bart Lemmen. Zijn andere helpers zijn de Belgen Victor Campenaerts, Timo Kielich en Tim Rex, de Italiaan Davide Piganzoli en de Amerikaan Sepp Kuss.
12 uur geledenROME (ANP) - Botic van de Zandschulp heeft de tweede ronde van het tennistoernooi in Rome bereikt. De 30-jarige Nederlander was met sterk spel in twee sets te sterk voor de Fransman Alexandre Müller: 7-5 6-3.
12 uur geledenSINT-PIETERS-WOLUWE (ANP) - Een monument ter ere van de Belgische wielerlegende Eddy Merckx in de gemeente Sint-Pieters-Woluwe is woensdag vernield. Het hoofd van de vijfvoudig Tourwinnaar is van het beeld gerukt. Buurtbewoners waren ontdaan en de burgemeester reageerde geschokt, meldden onder meer de VRT en persbureau Belga.
13 uur geledenPARIJS (ANP) - De eerstkomende Dakar Rally in Saudi-Arabië wordt een zware. De organisatie presenteerde in Parijs de route voor de woestijnrally in 2027 met daarin 5320 kilometer aan klassementsproeven. Voor het eerst sinds de rally in 2020 het Saudische grondgebied betrad, is er meer dan 5000 kilometer aan zogeheten specials, trajecten waarin de tijd wordt opgenomen.
1 dag geleden