CU: volgende keer moet coronatoegangsbewijs uit de wet
DEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie vindt dat het kabinet de mogelijkheid om op bepaalde plaatsen weer om coronatoegangsbewijzen te vragen uit de wet moet halen. "Een coronatoegangsbewijs in de gereedschapskist houden voor het geval dat, is voor mijn fractie op dit moment niet proportioneel", zei Tweede Kamerlid Mirjam Bikker tijdens een debat over de verlenging van de wet.
Coronatoegangsbewijzen zijn geregeld in de Tijdelijke wet maatregelen Covid-19, die al vijf keer is verlengd. Zo'n verlenging wordt pas achteraf aan de Tweede Kamer voorgelegd. Tijdens het debat van maandagavond wordt de verlenging besproken van 1 maart tot 1 juni 2022. Het kabinet kondigde vrijdag al plannen aan voor een zesde verlenging, en wil het coronatoegangsbewijs wel nog als mogelijkheid openhouden.
"We hebben nu nergens een coronatoegangsbewijs en dat heeft geen schadelijke gevolgen", zei Bikker. Dat de mogelijkheid nu niet wordt gebruikt, vindt ze niet goed genoeg. "Ook slapend in de wetgeving vindt de ChristenUnie dat je een inperking van grondrechten zwaar moet wegen", betoogde zij. Ze vindt het daarom beter dat de mogelijkheid "uit de volgende verlenging of een volgend stuk wetgeving wordt gehaald".
Effectief
De ChristenUnie vindt dat het coronatoegangsbewijs onder de huidige omstandigheden niet aantoonbaar effectief is. Dat komt volgens haar door de minder ziekmakende omikronvariant en de huidige vaccinatiegraad. "Natuurlijk kan dat veranderen als er een nieuwe 'variant of concern' is", zei ze erbij. Dan kan volgens haar opnieuw naar wetgeving gekeken worden, en moet ook gekeken worden of het dan grondwettelijk wel proportioneel is. Ze vroeg de minister uit te leggen wanneer de mogelijkheid wel uit de wet kan als dat nu nog niet mogelijk is.
Het coronatoegangsbewijs is al lange tijd een omstreden maatregel. Als coalitiepartij ChristenUnie zich daar inderdaad tegen keert, kan dat betekenen dat er geen meerderheid meer voor bestaat in de Tweede Kamer. Bikker waarschuwde dat het kabinet de bewijzen waarschijnlijk ook al niet meer door de Eerste Kamer zal krijgen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink vindt het 'onbegrijpelijk' dat Kamerlid Gidi Markuszower oproept tot het gebruik van geweld. Dat zei de CDA-vicepremier in televisieprogramma Café Kockelmann. "Het woord geweld is gebruikt, dat onthoudt iedereen. En dat is echt onbegrijpelijk."
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Oproepen tot geweld keur ik altijd hard af", reageert justitieminister David van Weel (VVD) op de uitspraken die Kamerlid Gidi Markuszower (Groep Markuszower) voor de camera van Left Laser deed. Hij zei in de video dat Palestijnse vluchtelingen met geweld moeten worden tegengehouden, "misschien met nog meer geweld dan waar ze vandaan zijn gekomen".
23 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Gidi Markuszower vindt dat hij zich voor de camera van het communistische platform Left Laser "beter, scherper en gepaster" had moeten uitspreken. Dat zei hij in gesprek met Sven Kockelmann, bij Sven op 1.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet actie ondernemen tegen de "extreemrechtse groep" die demonstraties zoals die in Loosdrecht tegen asielzoekerscentra "kaapt", vindt de VVD. Volgens Kamerlid Ulysse Ellian leidt het geweld door die groep, die volgens hem rondreist naar gemeenten met demonstraties om daar te rellen, af van de zorgen van bewoners.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten gaat de zaak van het ontvoerde meisje Insiya aan de orde stellen tijdens het gesprek met zijn Indiase collega Narendra Modi, die dit weekend Nederland bezoekt. Ook stuurt het kabinet een ambtelijke delegatie naar India in de hoop een ontmoeting daar te kunnen regelen tussen de moeder en Insiya.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower kreeg woensdagmiddag tijdens een debat kritiek van alle kanten bij een debat over de asieldemonstraties die de afgelopen weken geregeld uit de hand liepen. De kritiek kwam ook van coalitiepartijen CDA en D66, die de hulp van zijn fractie eerder juist goed konden gebruiken, bijvoorbeeld als het ging over de verhoging van de AOW-leeftijd. CDA'er Jeltje Straatman suggereerde bijvoorbeeld dat hij extreemrechts gedachtegoed legitimeerde door zich te laten zien bij asieldemonstraties in Loosdrecht.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het ligt volgens minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) niet aan Nederland dat bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een werk- of studievergunning voor Nederland de verwoeste kuststrook nog niet hebben kunnen verlaten. De aanvraag is al ingediend bij de Israëlische autoriteiten, aldus de bewindsman.
2 dagen geleden