CU vindt samenwerking met Forum voor Democratie niet realistisch
DEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie zal niet snel in een coalitie stappen met Forum voor Democratie (FVD). CU-leider Gert-Jan Segers vindt dat die partij de rechtsstaat ondermijnt en dat FVD-voorman Thierry Baudet "onvoldoende afstand tot racisme" neemt.
In NRC pleit partij-ideoloog Wouter Beekers, directeur van het Wetenschappelijk Instituut van CU, voor samenwerking met partijen als PVV en FVD. ChristenUnie zou die deur in ieder geval open moeten houden.
Segers noemt dat "ongeloofwaardig". De ChristenUnie moet luisteren naar populistische kiezers, maar "uiteindelijk moeten we die zorgen voorzien van een eigen, christelijk-sociaal antwoord", reageert Segers. "Dat wil dus ook niet zeggen dat je met iedere partij moet samenwerken in een coalitie. Ik zie het momenteel niet gebeuren."
Uitsluiten
Hoewel Segers geen partijen wil uitsluiten in de aanloop naar de Tweede Kamerverkiezingen in maart, "je kunt altijd een bak koffie doen, je kunt altijd praten", vindt hij echt samenwerken "niet realistisch". Carola Schouten, vicepremier namens CU, sluit zich daar bij aan. Bepaalde opvattingen van FVD staan "zo ver af van het gedachtegoed van de ChristenUnie" dat samenwerking niet geloofwaardig zou zijn.
Dat geldt ook voor regionale coalities. In Zuid-Holland klapte eerdere gesprekken tussen CU en Forum over een coalitie ook onder meer wegens uitlatingen van Baudet op Twitter. De ChristenUnie stapte ook uit de Europese Conservatieven en Hervormers in het Europees Parlement toen Forum besloot zich bij die fractie te voegen.
De VVD en het CDA, waarmee de ChristenUnie momenteel in de landelijke regeringscoalitie zit, willen in Noord-Brabant het nieuwe provinciebestuur vormen met FVD en Lokaal Brabant. De partijen werken momenteel aan een akkoord op hoofdlijnen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Thierry Baudet, oprichter en voormalig fractievoorzitter van Forum voor Democratie, verlaat tijdelijk de Tweede Kamer. Naar eigen zeggen doet hij dat om de campagne voor de gemeenteraadsverkiezingen "in goede banen te leiden". Hij zal "tot de zomer" wegblijven uit de Kamer, eerst om "de campagne te organiseren" en daarna om "alle fracties stabiel in het zadel te helpen". De gemeenteraadsverkiezingen zijn op 18 maart.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Wat Rob Jetten betreft moeten de formerende partijen "de komende dagen of weken de knoop doorhakken" over de manier van samenwerken in een nieuwe coalitie. Dat zegt de D66-leider na zijn eerste gesprek met informateur Rianne Letschert na de kerstvakantie.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Wat Rob Jetten betreft moeten de formerende partijen "de komende dagen of weken de knoop doorhakken" over de manier van samenwerken in een nieuwe coalitie. Dat zegt de D66-leider na zijn eerste gesprek met informateur Rianne Letschert na de kerstvakantie.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het Amerikaanse optreden in Venezuela roept "terechte vragen" op over de "verenigbaarheid" daarvan met het internationaal recht. Dat schrijft demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken) aan de Tweede Kamer. De VVD-bewindsman geeft zelf evenwel opnieuw geen expliciet antwoord. Hij verwijst naar een eerdere EU-verklaring die evenmin een duidelijk oordeel bevatte.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland steunt 'onze Deense vrienden' volledig als het gaat om de toekomst van Groenland. Dat schrijft buitenlandminister David van Weel (VVD) op sociaal medium X. "De toekomst van Groenland is aan Denemarken en Groenland", aldus de bewindsman.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister David van Weel van Buitenlandse Zaken belde met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio over de Amerikaanse aanval in Venezuela waarbij president Nicolás Maduro werd opgepakt. Op X schrijft Van Weel dat hij ook de gevolgen van de Amerikaanse ingreep op het Caribische deel van het koninkrijk met Rubio heeft besproken.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer onderbreekt donderdag het kerstreces voor een debat over de Amerikaanse operatie in Venezuela en de gevangenneming van president Nicolás Maduro. Het commissiedebat is na een verzoek van ChristenUnie-Kamerlid Don Ceder ingepland om 17.00 uur.
2 dagen geleden