CU: laat demissionaire bewindslieden verlof opnemen als Kamerlid
DEN HAAG (ANP) - Bewindslieden in een demissionair kabinet die worden gekozen in een nieuwe Tweede Kamer zouden verlof moeten kunnen opnemen, en daarbij tijdelijk worden vervangen in het parlement. Dat bepleit de ChristenUnie. Het zou volgens de partij de controlerende functie van de Kamer ten goede komen.
Als een minister of staatssecretaris nu wordt gekozen in de Tweede Kamer, zijn zij zowel parlementslid als bewindspersoon zolang er nog geen nieuw kabinet op het bordes staat. Het onderwerp kwam de afgelopen tijd op de agenda te staan, doordat het demissionaire kabinet drie gekozen Kamerleden benoemde als bewindspersoon, ná de verkiezingen. Volgens critici is dit strijdig met de grondwet. De Raad van State (RvS) ging niet zo ver in haar oordeel, maar noemde de gang van zaken wel "ongelukkig".
De drie Kamerleden (Dennis Wiersma en Dilan Yesilgöz van de VVD en Steven van Weyenberg van D66) besloten uiteindelijk hun Kamerzetel op te geven, nadat de RvS zich over de kwestie had uitgesproken. De Kamer gaat woensdag nog wel over de kwestie in debat.
CU-Kamerlid Don Ceder benadrukt dat het de rol van de Kamer is om "wetten te maken en de regering te controleren. Onder andere de toeslagenaffaire laat zien hoe cruciaal die controle is". Dan helpt het niet "als we bewindspersonen hebben die tegelijk Kamerlid zijn, maar die functie niet kunnen uitvoeren en zichzelf moeten controleren. Het schoolvoorbeeld van de slager die zijn eigen vlees moet keuren", aldus Ceder. "Laten we daarom demissionaire bewindspersonen verlof geven zodat we, ook in een demissionaire periode, met 150 Kamerleden de regering kunnen controleren."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Iemand zonder geldige verblijfspapieren moet alleen vrezen voor vervolging als die niet meewerkt aan zijn of haar vertrek. Dat verzekerde asielminister Bart van den Brink (CDA) bij het debat in de Eerste Kamer over twee strenge asielwetten, waarvan de strafbaarstelling van illegaliteit een onderdeel is.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Premier Rob Jetten wil zich niet te bescheiden opstellen tijdens het besloten diner dat de Amerikaanse president Donald Trump maandag geeft voor het koningspaar en waar Jetten bij aanschuift. Het bezoek komt op een moment dat de relatie tussen de VS en Europa gespannen is.
20 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse blokkade van Iran is "onwenselijk", zegt premier Rob Jetten maandag in een gesprek met het ANP. Maar het is een betere manier om de druk op het bewind in Teheran op te voeren "dan de dreigementen die we eerder hebben gezien" van de Amerikanen.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 is ook in de Eerste Kamer tegen de asielwetten die nog zijn gemaakt door voormalig asielminister Marjolein Faber (PVV). Daardoor is steun van het CDA nodig om tot een meerderheid te kunnen komen in de Eerste Kamer. Het is nog niet bekend of het CDA de wetten gaat steunen, in de Tweede Kamer deed de partij dat niet.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA staat voortaan als Progressief Nederland (PRO) in de registers voor landelijke en Europese verkiezingen. De Kiesraad heeft geoordeeld dat de nieuwe naam van de fusiepartij voldoet aan de eisen. Dat betekent dat bij nieuwe verkiezingen Progressief Nederland op het stembiljet staat. Ook het nieuwe logo is geregistreerd. Lokale partijen die verwarring vrezen, zijn echter niet van plan hun verzet tegen de nieuwe partijnaam te staken, laat ProVeenendaal desgevraagd weten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat aan vrouwen die in het verleden gedwongen afstand hebben moeten doen van hun kind excuses aanbieden voor de rol die de overheid daarin heeft gespeeld. Ook de afgestane kinderen krijgen excuses. Dat meldt staatssecretaris Claudia van Bruggen (Rechtsbescherming, D66) aan de Tweede Kamer.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Defensieminister Dilan Yeşilgöz ziet niet voor zich dat Nederland meedoet aan het Amerikaanse plan om scheepvaart van en naar Iran te blokkeren. De Amerikaanse president Donald Trump kondigde de blokkade in de Straat van Hormuz zondag aan, terwijl tot nu toe Iran de zeestraat zelf heeft afgesloten. Blokkeren zou "averechts" werken, zei de VVD-minister in radioprogramma Sven Op 1.
1 dag geleden