CU en D66: alsnog onderzoek burgerdoden Irak
DEN HAAG (ANP) - Er zou alsnog onderzoek moeten worden gedaan naar de burgerslachtoffers die in 2015 vielen bij een Nederlandse luchtaanval op Hawija in Irak. Daarvoor pleiten coalitiepartijen ChristenUnie en D66. Op die manier kan er een begin worden gemaakt om tot schadevergoedingen voor de nabestaanden te komen.
Kamerlid Joël Voordewind (CU) wees erop dat in het vorige debat een voorstel is aangenomen om op de Defensiebegroting geld vrij te maken "voor vrijwillige schadevergoeding richting de nabestaanden en de gemeenschappen in kwestie". Daarmee "ligt het ook voor de hand onderzoek te doen naar de slachtoffers", aldus Voordewind, die minister Ank Bijleveld (Defensie) vroeg dit toe te zeggen.
"Hoe kan het dat ruim vier jaar later nog steeds niet vaststaat hoeveel burgerslachtoffers er zijn? Nederland, maar zeker ook nabestaanden, slachtoffers en de gemeenschap in Hawija, hebben het recht om te weten wat er precies is gebeurd en hoeveel burgerslachtoffers zijn gevallen", zei D66'er Salima Belhaj.
VVD'er André Bosman denkt dat het niet meer mogelijk is om vast te stellen hoeveel slachtoffers er zijn gevallen bij het bombardement.
Voordewind hekelde verder de cultuur op Defensie, waar "de neiging is te verhullen, te ontkennen". Hij sprak van een "zwijgcultuur met een lange traditie" en wil weten waarom hij "dingen eerst in de media moet horen, voordat slecht nieuws naar buiten komt".
Het bevreemdt CDA'er Martijn van Helvert dat Defensie zich nooit heeft afgevraagd wat er met de burgerslachtoffers is gebeurd. Hij wil dat het ministerie "lessen trekt" en de Kamer zorgvuldig informeert als er wat misgaat.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten is "geschokt" door het dodelijke treinongeluk in Spanje van woensdagochtend. De premier heeft zijn Spaanse ambtgenoot Pedro Sánchez laten weten "dat Nederland meeleeft met Spanje op deze trieste dag", schrijft hij op X.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer budget voor infrastructuur moet volgens PRO onderdeel zijn van een 'totaaldeal' tussen die partij en het kabinet. Kamerlid Habtamu de Hoop ziet een hogere staatsschuld als een van de mogelijkheden om dat geld op te halen, zei hij in het debat over de begroting van Infrastructuur en Waterstaat. Hij noemde onder meer rekeningrijden en geld van defensie als andere opties.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - ChristenUnie-leider Mirjam Bikker ziet "goede bewegingen" van het kabinet in de onderhandelingen met de oppositie over het belastingplan. Maar zij maakt zich zorgen over de volgens haar buitensporige aandacht voor de belasting op vermogensrendement (box 3). Dat zei zij na afloop van een gesprek met onder anderen premier Rob Jetten en minister Eelco Heinen (Financiën).
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën) denkt dat zijn nieuwe financiële dekking voor de aanpassingen die het kabinet wil doen aan de belasting op inkomsten uit vermogen (box 3) op "breed draagvlak" kan rekenen. Dat zei de VVD-bewindsman na afloop van een gesprek over het belastingplan met de ChristenUnie.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet zal het eerst zelf eens moeten worden over waar het heen moet met het belastingplan. Dat heeft ChristenUnie-leider Mirjam Bikker gezegd voordat zij aanschoof voor een gesprek met onder anderen minister-president Rob Jetten en minister Eelco Heinen (Financiën).
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nog twaalf asielzoekerscentra openen dit jaar een zogenoemde Meedoenbalie, bedoeld om asielzoekers te helpen bij het vinden van een baan of vrijwilligerswerk. Daarvoor trekt het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid jaarlijks 5 miljoen euro extra uit, meldt minister Thierry Aartsen (Participatie, VVD).
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verschillende fracties in de Tweede Kamer hebben D66 dinsdagavond tijdens een debat over de onderwijsbegroting aangevallen op het niet nakomen van de belofte dat er een renteplafond komt op studieleningen. In het coalitieakkoord stond dat er een maximum van 2,5 procent zou komen, maar vorige week gaf onderwijsminister Rianne Letschert (D66) aan dat dit niet mogelijk is vanwege gestegen rente door geopolitieke spanningen.
14 uur geleden