Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CU en D66: alsnog onderzoek burgerdoden Irak

CU en D66: alsnog onderzoek burgerdoden Irak

DEN HAAG (ANP) - Er zou alsnog onderzoek moeten worden gedaan naar de burgerslachtoffers die in 2015 vielen bij een Nederlandse luchtaanval op Hawija in Irak. Daarvoor pleiten coalitiepartijen ChristenUnie en D66. Op die manier kan er een begin worden gemaakt om tot schadevergoedingen voor de nabestaanden te komen.

Kamerlid Joël Voordewind (CU) wees erop dat in het vorige debat een voorstel is aangenomen om op de Defensiebegroting geld vrij te maken "voor vrijwillige schadevergoeding richting de nabestaanden en de gemeenschappen in kwestie". Daarmee "ligt het ook voor de hand onderzoek te doen naar de slachtoffers", aldus Voordewind, die minister Ank Bijleveld (Defensie) vroeg dit toe te zeggen.

"Hoe kan het dat ruim vier jaar later nog steeds niet vaststaat hoeveel burgerslachtoffers er zijn? Nederland, maar zeker ook nabestaanden, slachtoffers en de gemeenschap in Hawija, hebben het recht om te weten wat er precies is gebeurd en hoeveel burgerslachtoffers zijn gevallen", zei D66'er Salima Belhaj.

VVD'er André Bosman denkt dat het niet meer mogelijk is om vast te stellen hoeveel slachtoffers er zijn gevallen bij het bombardement.

Voordewind hekelde verder de cultuur op Defensie, waar "de neiging is te verhullen, te ontkennen". Hij sprak van een "zwijgcultuur met een lange traditie" en wil weten waarom hij "dingen eerst in de media moet horen, voordat slecht nieuws naar buiten komt".

Het bevreemdt CDA'er Martijn van Helvert dat Defensie zich nooit heeft afgevraagd wat er met de burgerslachtoffers is gebeurd. Hij wil dat het ministerie "lessen trekt" en de Kamer zorgvuldig informeert als er wat misgaat.

Meer uit Politiek

Kamerleden moeten terugkomen voor stemming over regenboogvlag

DEN HAAG (ANP) - Leden van de Tweede Kamer moeten donderdagavond terugkomen naar Den Haag om te stemmen over een voorstel om zondag tijdens coming-outdag de regenboogvlag te hijsen aan het Kamergebouw. PRO-Kamerlid Kati Piri heeft het voorstel ingediend, SGP wil dat alle individuele Kamerleden daarover hun stem uitspreken.

2 uur geleden
Ook Berendsen noemt Rusland na aandringen een vijand

DEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) noemt Rusland ook een vijand, maar deed dat pas na aandringen van de oppositie. Hij was vooraf niet op de hoogte gesteld dat defensieminister Dilan Yesilgöz deze term voor Rusland zou gebruiken bij de behandeling van haar begroting in de Tweede Kamer.

5 uur geleden
Kabinet verwacht eind 2027 adviezen over onlinediscriminatie

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet verwacht in november 2027 een rapport met adviezen om onlinediscriminatie tegen te gaan. Dat rapport wordt opgesteld op basis van onlinemeetings en fysieke gesprekken over het onderwerp. Iedereen kan zich daarvoor aanmelden.

8 uur geleden
Yeşilgöz wil landen aansporen meer te leveren aan Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Defensieminister Dilan Yeşilgöz wil andere EU-landen aansporen meer te leveren aan Oekraïne. Dat land verwacht een zware winter in de oorlog tegen Rusland en heeft dringend geld en middelen nodig. Onder meer Volt vroeg Yeşilgöz nu al meer geld vrij te maken.

11 uur geleden
Ministeries moeten samen 750 regels schrappen of versimpelen

DEN HAAG (ANP) - Alle ministeries moeten samen voor het eind van 2027 in totaal 750 regels hebben geschrapt of versimpeld. Ieder ministerie heeft een eigen doel gekregen, meldt staatssecretaris Eric van der Burg (Slagvaardige Overheid) in een brief aan de Tweede Kamer.

13 uur geleden
Minister: Oekraïense asielaanvragen niet met prioriteit behandeld

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink weet nog niet wanneer de asielaanvragen van meer dan 140.000 Oekraïners behandeld worden. Het Europese Hof van Justitie oordeelde op 1 oktober dat die aanvragen gewoon behandeld moeten worden, maar de CDA-minister schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat andere aanvragen voorrang krijgen.

1 dag geleden
Aanbod planbare zorg in regionale ziekenhuizen niet toegenomen

DEN HAAG (ANP) - Regionale ziekenhuizen hebben de afgelopen jaren niet meer planbare zorg kunnen aanbieden, terwijl hier wel afspraken over waren, zei minister Sophie Hermans (Volksgezondheid) in een debat in de Tweede Kamer. Hoogcomplexe zorg wordt wel steeds vaker samengebracht in ziekenhuizen met meer specialisten.

1 dag geleden