CU bepleit dualisme-akkoord voor omgang kabinet en parlement
DEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie wil dat er naast een regeerakkoord ook wordt vastgelegd hoe het kabinet en de Tweede Kamer omgaan met het delen van informatie, besloten overleg, inzage in geheime stukken en het stellen en beantwoorden van vragen. Dat moet in een dualisme-akkoord komen te staan. Ook moet een nieuw kabinet duidelijk maken hoe het beter kan communiceren met burgers.
Daarvoor pleit ChristenUnieleider Gert-Jan Segers in een pamflet waarin hij voorstellen doet om te komen tot een overheid die open en dienstbaar is en flexibel kan inspringen op problemen. Zo wil hij dat de Nationale ombudsman meer invloed krijgt. Die zou bindende aanwijzingen moeten geven aan de overheid en die moeten kunnen afdwingen met maatregelen. Ook pleit Segers voor een constitutioneel hof dat zich over rechtsvragen kan uitspreken en wetgeving toetst aan de grondwet. Ook moeten overheidsinstanties beter bereikbaar zijn en moeten ambtenaren meer ruimte krijgen om de regels op maat uit te voeren.
Segers waarschuwt dat de belofte die de afgelopen maanden op het Binnenhof klonk voor een transparante politiek en dienstbare overheid niet mag verstommen, nu de vorming van een nieuw kabinet op zich laat wachten. Als er geen omslag wordt gemaakt "zal een bitter cynisme ons aller deel zijn. En terecht", zo schrijft hij. Dit zal in zijn ogen funest zijn voor het vertrouwen van mensen in de democratische rechtsorde en rechtsstaat. Het zal de tweedeling vergroten tussen mensen die het goed getroffen hebben in de maatschappij en degenen die minder goed af zijn vanwege allerlei omstandigheden waar ze soms niets aan kunnen doen.
Segers zegt in Trouw dat zijn pamflet geen poging is om aan de formatietafel plaats te nemen of huwelijkse voorwaarden om opnieuw mee te doen met een nieuwe regering. De ChristenUnie is een van de zes partijen die de meeste kans maken op deelname aan een nieuw kabinet. VVD-leider Mark Rutte en D66-leider Sigrid Kaag schrijven deze weken aan de contouren van een nieuw regeerakkoord.
Meer uit Binnenland
EINDHOVEN (ANP) - Op het Stratumseind in de binnenstad van Eindhoven is een man met meerdere steekwonden aangetroffen. Dat meldt de politie op X. De politie vond de man na een melding van een vechtpartij aan de Kanaaldijk-Zuid.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Net als reisorganisaties eerder dit jaar, merkt ook de ANWB op dat Nederlanders hun vakantieplannen aanpassen door "onrust in de wereld". ANWB baseert zich op de resultaten van de vakantiemonitor, waarin Nederlanders is gevraagd naar hun plannen voor de april- en meivakantie. Vooral Europese bestemmingen zijn populair: 94 procent van de vakantiegangers blijven op het eigen continent. Verre reizen, met name naar Amerika, verliezen hun aantrekkingskracht.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Cannabis en amfetamine zijn de meest aangetroffen drugs in het verkeer, blijkt uit onderzoek van het Nederlands Forensisch Instituut (NFI). Een chemicus en een toxicoloog van het NFI onderzochten ruim 64.000 door de politie ingestuurde bloedmonsters. Uit de analyse van de monsters die positief testten op verdovende middelen blijkt dat THC (cannabis) de meest voorkomende drug is (71 procent), gevolgd door amfetamines zoals speed en xtc (30 procent), cocaïne (15 procent) en GHB (6,8 procent).
3 uur geledenRUCPHEN (ANP) - De PVV gaat mogelijk ook in de Brabantse gemeente Rucphen meebesturen. De partij zegt in gesprek te zijn over deelname aan een nieuw college van burgemeester en wethouders en dat "als een belangrijke stap én als waardering voor onze inspanningen" te beschouwen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meerdere revalidatiecentra laten donderdag weten getroffen te zijn door de hack bij softwareleverancier ChipSoft. Ook de Van der Hoeven Kliniek, een centrum voor klinische forensische psychiatrie, geeft aan dat er patiëntgegevens zijn gestolen. "We staan continu in contact met ChipSoft. Zodra er meer informatie is, horen we dit direct van hen", aldus de tbs-kliniek.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Zo'n honderd mensen lopen donderdagavond een mars van Utrecht Centraal naar het Domplein voor de slachtoffers van de Israëlische aanvallen op Libanon. Op het Domplein wordt een wake gehouden.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Hackers hebben bij de aanval op ChipSoft, een belangrijk softwarebedrijf voor de zorg, patiëntgegevens gestolen, waaronder medische gegevens. Dat laat het bedrijf donderdag weten.
12 uur geleden