Cruciale bondgenoot Spaanse premier breekt met regering
BRUSSEL/MADRID (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Een partij van Catalaanse separatisten die de Spaanse regering cruciale gedoogsteun geeft in het parlement, stopt alle gesprekken met de partij van premier Pedro Sánchez. De partij Samen voor Catalonië (Junts), onderhandelt helemaal niet meer, ook niet over de begroting voor dit jaar, aldus partijleider Carles Puigdemont.
De huidige coalitieregering van Sánchez bestaat uit twee partijen, waaronder Sánchez' sociaaldemocratische PSOE, die samen 147 van de 350 zetels in de Spaanse Tweede Kamer hebben. Ze krijgen gedoogsteun van een groep regionale partijen, inclusief Puigdemonts Junts.
De regering moet voor elke kwestie met de Catalaanse separatisten onderhandelen voordat die ter stemming kan komen. Deze situatie leidt tot politieke impasses en verhinderde bijvoorbeeld vorig jaar dat het parlement een nieuwe begroting aannam. Voor 2025 is er ook nog geen begrotingsplan. Volgens Puigdemont moet Sánchez eerst het vertrouwen terugwinnen voordat weer onderhandeld kan worden.
Puigdemont was in 2017 premier van Catalonië toen hij Catalonië onafhankelijk verklaarde. Hij vluchtte daarna naar België, waar hij nog steeds verblijft, en wordt door de Spaanse justitie gezocht. Afgelopen jaar stemde het Spaanse parlement voor amnestie voor separatistische kopstukken van de poging tot afscheiding in 2017. Maar Puigdemont heeft om juridische redenen nog steeds niet van die amnestiewet kunnen profiteren. Volgens hem waardeert Sánchez de Catalaanse steun in het parlement niet.
Meer uit Binnenland
ASSEN (ANP) - Het Drents Museum moet een tentoonstelling met kunst uit New Delhi uitstellen omdat het Indiase ministerie van Cultuur heeft besloten de kunstwerken niet op transport te laten gaan. Dat meldt het museum woensdag. Het Indiase ministerie nam dat besluit volgens het museum "vanwege de huidige geopolitieke spanningen".
41 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse huurmarkt zitten mensen met een middeninkomen in de knel. De huren in de vrije sector zijn tussen 2023 en 2025 alleen maar gestegen en het aanbod van huurwoningen neemt af doordat private verhuurders hun panden in de verkoop hebben gedaan. De groei in het aanbod aan private huur is daardoor tot stilstand gekomen. Dat meldt de gemeente op basis van het tweejaarlijkse onderzoek Wonen in Amsterdam.
1 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Nu de temperaturen stijgen, lopen minder mensen griep op. Het aantal gevonden infecties daalt, melden het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) en onderzoeksinstituut Nivel. Ze concludeerden vorige week dat de jaarlijkse griepepidemie over zijn hoogtepunt heen lijkt, maar trekken nog niet de conclusie dat de epidemie voorbij is.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer mensen hebben vroeg in het jaar last van hooikoorts. Dat meldt onderzoeksinstituut Nivel op basis van de nieuwste cijfers. In de afgelopen week gingen 174 op de 100.000 mensen naar een huisarts voor hooikoortsklachten. Dat zijn er meer dan een week eerder. Na de eerste warme dagen van 2026 meldden nog 138 per 100.000 mensen zich bij de huisarts. In de week daarvoor waren dat er 61.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft de 66-jarige Abderrahim El M. uit Rotterdam veroordeeld tot 20 maanden gevangenisstraf voor het meenemen van staatsgeheime informatie naar huis. De verdachte werkte bij de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV). De rechtbank sprak hem vrij van het lekken van de informatie aan de Marokkaanse geheime dienst.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Jetten heeft woensdag gesproken met mensen uit de Iraanse gemeenschap. Hij wilde van hen horen "hoe zij naar de situatie in het land kijken en welke impact dit op henzelf en hun omgeving heeft", laat hij op sociale media weten. Israël en de Verenigde Staten bombarderen Iran sinds eind vorige maand.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De geplande inhoudelijke behandeling van de zaak tegen Raily B., verdacht van het leiden van een criminele organisatie die een moordaanslag op Peter R. de Vries zou hebben voorbereid, is uitgesteld. Dat bepaalde de rechter woensdag tijdens de vierde inleidende zitting.
5 uur geleden