Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Cruciale bondgenoot Spaanse premier breekt met regering

Cruciale bondgenoot Spaanse premier breekt met regering

BRUSSEL/MADRID (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Een partij van Catalaanse separatisten die de Spaanse regering cruciale gedoogsteun geeft in het parlement, stopt alle gesprekken met de partij van premier Pedro Sánchez. De partij Samen voor Catalonië (Junts), onderhandelt helemaal niet meer, ook niet over de begroting voor dit jaar, aldus partijleider Carles Puigdemont.

De huidige coalitieregering van Sánchez bestaat uit twee partijen, waaronder Sánchez' sociaaldemocratische PSOE, die samen 147 van de 350 zetels in de Spaanse Tweede Kamer hebben. Ze krijgen gedoogsteun van een groep regionale partijen, inclusief Puigdemonts Junts.

De regering moet voor elke kwestie met de Catalaanse separatisten onderhandelen voordat die ter stemming kan komen. Deze situatie leidt tot politieke impasses en verhinderde bijvoorbeeld vorig jaar dat het parlement een nieuwe begroting aannam. Voor 2025 is er ook nog geen begrotingsplan. Volgens Puigdemont moet Sánchez eerst het vertrouwen terugwinnen voordat weer onderhandeld kan worden.

Puigdemont was in 2017 premier van Catalonië toen hij Catalonië onafhankelijk verklaarde. Hij vluchtte daarna naar België, waar hij nog steeds verblijft, en wordt door de Spaanse justitie gezocht. Afgelopen jaar stemde het Spaanse parlement voor amnestie voor separatistische kopstukken van de poging tot afscheiding in 2017. Maar Puigdemont heeft om juridische redenen nog steeds niet van die amnestiewet kunnen profiteren. Volgens hem waardeert Sánchez de Catalaanse steun in het parlement niet.

Meer uit Binnenland

Opnieuw man (27) veroordeeld tot celstraf voor rellen Malieveld

DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft een 27-jarige man veroordeeld tot een celstraf voor betrokkenheid bij de grootschalige rellen op het Malieveld in september vorig jaar. Volgens de rechtbank heeft de man zich schuldig gemaakt aan openlijk geweld op drie verschillende locaties in Den Haag. Ook is hij veroordeeld voor de diefstal van een AED uit een politievoertuig.

3 uur geleden
Familie IJsselmonde: straf te laag, maar geen hoger beroep

ROTTERDAM (ANP) - Nabestaanden van de 81-jarige man die op 2 januari 2025 is doodgeschoten in Rotterdam-IJsselmonde, vinden de gevangenisstraf voor schutter Sendric S. te laag. "Deze staat niet in verhouding tot het leed en verdriet dat de familie is aangedaan", zegt een woordvoerder namens de familie.

3 uur geleden
Jongeren vanaf 16 jaar krijgen hoger minimumloon in 2027

DEN HAAG (ANP) - Jongeren van 16 tot en met 20 jaar gaan in 2027 een hoger minimumloon verdienen. Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) verhoogt de bedragen voor die leeftijdsgroepen vanaf 1 januari. De D66-bewindsman voert hiermee het plan van het vorige kabinet uit.

4 uur geleden
Veertien jaar cel en tbs voor drie moorden Rotterdam-IJsselmonde

ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft vrijdag de 25-jarige Sendric S. veroordeeld tot veertien jaar cel en tbs met dwangverpleging voor drie moorden in de Rotterdamse wijk IJsselmonde.

4 uur geleden
Mauritshuis: rechtszaak erfgenamen Bredius raakt ons in de kern

DEN HAAG (ANP) - De rechtszaak van erfgenamen van kunsthistoricus en oud-museumdirecteur Abraham Bredius tegen het Mauritshuis "raakt ons in de kern". Dat zei Martine Gosselink, de directeur van het Haagse museum, vrijdagochtend in de rechtbank. Bredius was tussen 1889 en 1909 directeur van het museum. Hij liet waardevolle kunstwerken na, waaronder 'Twee Afrikaanse mannen' en 'Saul en David' van Rembrandt. Als voorwaarde stelde hij dat de 25 werken permanent zichtbaar moesten blijven. Maar het museum bewaart de meeste schilderijen momenteel in het depot.

5 uur geleden
Tata Steel moet weer 8,5 miljoen euro betalen om te veel uitstoot

ZAANDAM (ANP) - Tata Steel moet opnieuw een boete van ruim 8,5 miljoen euro betalen. Volgens de Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied (OD NZKG) bleek uit eigen metingen, die in april en mei vorig jaar zijn gedaan, dat uit een van de fabrieken van de staalproducent nog steeds te veel schadelijke stoffen komen. Eind januari vorderde OD NZKG om dezelfde reden ook al 8,5 miljoen, toen op basis van metingen van Tata Steel zelf.

7 uur geleden
Recordhoeveelheid dataverkeer door internetknooppunt Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Een belangrijk knooppunt voor internetverkeer in Amsterdam heeft een recordhoeveelheid data verwerkt. Door de systemen van de Amsterdam Internet Exchange stroomde voor het eerst 15 terabit per seconde.

8 uur geleden