Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Cruciale bondgenoot Spaanse premier breekt met regering

Cruciale bondgenoot Spaanse premier breekt met regering

BRUSSEL/MADRID (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Een partij van Catalaanse separatisten die de Spaanse regering cruciale gedoogsteun geeft in het parlement, stopt alle gesprekken met de partij van premier Pedro Sánchez. De partij Samen voor Catalonië (Junts), onderhandelt helemaal niet meer, ook niet over de begroting voor dit jaar, aldus partijleider Carles Puigdemont.

De huidige coalitieregering van Sánchez bestaat uit twee partijen, waaronder Sánchez' sociaaldemocratische PSOE, die samen 147 van de 350 zetels in de Spaanse Tweede Kamer hebben. Ze krijgen gedoogsteun van een groep regionale partijen, inclusief Puigdemonts Junts.

De regering moet voor elke kwestie met de Catalaanse separatisten onderhandelen voordat die ter stemming kan komen. Deze situatie leidt tot politieke impasses en verhinderde bijvoorbeeld vorig jaar dat het parlement een nieuwe begroting aannam. Voor 2025 is er ook nog geen begrotingsplan. Volgens Puigdemont moet Sánchez eerst het vertrouwen terugwinnen voordat weer onderhandeld kan worden.

Puigdemont was in 2017 premier van Catalonië toen hij Catalonië onafhankelijk verklaarde. Hij vluchtte daarna naar België, waar hij nog steeds verblijft, en wordt door de Spaanse justitie gezocht. Afgelopen jaar stemde het Spaanse parlement voor amnestie voor separatistische kopstukken van de poging tot afscheiding in 2017. Maar Puigdemont heeft om juridische redenen nog steeds niet van die amnestiewet kunnen profiteren. Volgens hem waardeert Sánchez de Catalaanse steun in het parlement niet.

Meer uit Binnenland

Honderden daklozen in extra winteropvang vanwege kou

DEN HAAG (ANP) - De afgelopen twee nachten hebben enkele honderden dak- en thuislozen gebruikgemaakt van de winterkoudeopvang in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht. De extra opvang ging maandagavond open omdat de temperatuur toen tot rond het vriespunt daalde. Ook de komende nachten vriest het flink. Tot wanneer de winterkoudeopvang openblijft, is nog niet duidelijk.

56 minuten geleden
Pathé-bioscopen experimenteren met pauzes bij lange films

DEN HAAG (ANP) - Pathé experimenteert sinds deze maand met het inlassen van pauzes bij lange films. Een woordvoerder van de bioscoopketen laat naar aanleiding van berichtgeving van De Telegraaf aan het ANP weten dat bezoekers positief reageren op de onderbreking van 15 minuten.

1 uur geleden
Inspectie keurt kwart getest vuurwerk af, minder dan vorig jaar

DEN HAAG (ANP) - De Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) heeft dit jaar 25,8 procent van het geteste F2-consumentenvuurwerk afgekeurd. Dat is een stuk minder dan vorig jaar, toen 40,9 procent van het geteste vuurwerk niet door de keuring kwam. Onder F2-vuurwerk vallen dingen als grondbloemen en fonteinen.

4 uur geleden
Weeronline: kerst verloopt zonnig en koud

HOUTEN (ANP) - De kerstdagen verlopen dit jaar zonnig, maar zijn wel erg koud, meldt Weeronline. De gevoelstemperatuur ligt beide dagen dankzij een stevige wind ruim onder nul, aldus het weerbureau.

5 uur geleden
Karremans graag opnieuw minister in volgend kabinet

DEN HAAG (ANP) - Vincent Karremans wil in het volgende kabinet graag door als minister van Economische Zaken. Dat zegt de VVD-politicus in een interview met De Telegraaf. "Als je aan een ondernemer zoals ik vraagt om opnieuw minister van Economische Zaken te worden, dan is dat natuurlijk vragen naar de bekende weg: dat zou ik heel leuk vinden, maar ik moet net als iedereen afwachten."

10 uur geleden
Opbrengst 3FM Serious Request nadert nu al recordhoogte

DEN BOSCH (ANP) - De opbrengst van 3FM Serious Request is met nog een dag te gaan al bijna recordhoog. Na vijf dagen hebben dj's Barend van Deelen, Sophie Hijlkema en Mart Meijer in het Glazen Huis in Den Bosch 12.288.653 euro voor Spieren voor Spieren opgehaald, is dinsdag op NPO 3FM bekendgemaakt.

19 uur geleden
EOD maakte ruim 3400 explosieven onschadelijk, vaak uit oorlog

DEN HAAG (ANP) - De Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EOD) heeft dit jaar 3438 explosieven onschadelijk gemaakt, veel meer dan de 2455 van het jaar ervoor. In de meeste gevallen ging het om bommen en granaten uit de Tweede Wereldoorlog die niet ontploft waren.

22 uur geleden