Cruciale bondgenoot Spaanse premier breekt met regering
BRUSSEL/MADRID (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Een partij van Catalaanse separatisten die de Spaanse regering cruciale gedoogsteun geeft in het parlement, stopt alle gesprekken met de partij van premier Pedro Sánchez. De partij Samen voor Catalonië (Junts), onderhandelt helemaal niet meer, ook niet over de begroting voor dit jaar, aldus partijleider Carles Puigdemont.
De huidige coalitieregering van Sánchez bestaat uit twee partijen, waaronder Sánchez' sociaaldemocratische PSOE, die samen 147 van de 350 zetels in de Spaanse Tweede Kamer hebben. Ze krijgen gedoogsteun van een groep regionale partijen, inclusief Puigdemonts Junts.
De regering moet voor elke kwestie met de Catalaanse separatisten onderhandelen voordat die ter stemming kan komen. Deze situatie leidt tot politieke impasses en verhinderde bijvoorbeeld vorig jaar dat het parlement een nieuwe begroting aannam. Voor 2025 is er ook nog geen begrotingsplan. Volgens Puigdemont moet Sánchez eerst het vertrouwen terugwinnen voordat weer onderhandeld kan worden.
Puigdemont was in 2017 premier van Catalonië toen hij Catalonië onafhankelijk verklaarde. Hij vluchtte daarna naar België, waar hij nog steeds verblijft, en wordt door de Spaanse justitie gezocht. Afgelopen jaar stemde het Spaanse parlement voor amnestie voor separatistische kopstukken van de poging tot afscheiding in 2017. Maar Puigdemont heeft om juridische redenen nog steeds niet van die amnestiewet kunnen profiteren. Volgens hem waardeert Sánchez de Catalaanse steun in het parlement niet.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA ziet in het formatiestuk van D66 en CDA voldoende reden om te gaan praten over het vormen van een meerderheidskabinet. Dat schrijft Klaver op X.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De 41-jarige Sherwin Peterhof, wiens lichaam half augustus werd gevonden in een maisveld net over de grens met België, zou zijn gedood bij een ruzie over gestolen geld. Dat bleek tijdens een eerste zitting tegen Priscilla B.(40). De vrouw wordt ervan verdacht met anderen betrokken te zijn geweest bij zijn dood en het wegmaken van het lichaam. "Zij is de spil", zei de officier van justitie. B. ontkende dinsdag in de Amsterdamse rechtbank in tranen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz wil de komende tijd graag verder praten met D66 en het CDA over "een centrumrechtse samenwerking", waar zij het eerder steevast had over een "centrumrechts kabinet". Volgens Yeşilgöz doet de verkiezingsuitslag het meeste recht aan een dergelijke samenwerking.
3 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De Groningse gedeputeerde Susan Top krijgt voorlopig de kwesties rond gaswinning en mijnbouw weer onder haar hoede, nu haar collega Karin Dekker (GroenLinks) haar functie heeft neergelegd. De partijloze Top, oud-secretaris van het Groninger Gasberaad, beheerde die portefeuille ook in het vorig jaar gevallen college.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 en het CDA willen onder meer de spreidingswet behouden, een tijdelijke verblijfsvergunning voor drie jaar invoeren en twee asielstatussen invoeren. Verder worden de laatste stikstofdoelen wat de partijen betreft nog steeds in 2035 gehaald. Dat staat in hun gezamenlijke formatiestuk, dat zij dinsdagmiddag publiceerden.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie gaat weer achter mensen aan die de cel in moeten, maar hun straf ontlopen. Sinds maart vorig jaar werden deze arrestanten "niet actief opgespoord" vanwege krapte in de gevangenissen, maar demissionair staatssecretaris Arno Rutte (Justitie, VVD) schort die maatregel op. Dat meldt hij in een brief aan de Tweede Kamer.
4 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Het VPRO-programma Zomergasten gaat stoppen. Dat heeft de omroep dinsdag gemeld. In een persbericht laat de VPRO weten dat de NPO ervoor heeft gekozen Zomergasten "in zijn huidige vorm na 2026 niet meer voort te zetten". Een woordvoerder laat weten dat het nu niet bekend is of het programma in een andere vorm voortgezet kan worden.
4 uur geleden